S NJIM ĆE SRBIJA DA GOSPODARI BALKANOM: Sve o ruskom avionu MiG 29! (VIDEO) (FOTO)
Kupovinom 26 aviona "MiG-29M2" Vojska Srbije biće dominantna na nebu Balkana, a da je ovaj avion pun pogodak, pokazuju i njegove karakteristike zbog kojih je nazvan - "odgovor Rusije Zapadu"
Vojska Srbije je na dobrom putu da kupovinom od Rusije 26 aviona "MiG-29 M2" zagospodari nebom Balkana. Telegraf.rs vam predstavlja zbog čega je ovaj avion toliko moćan, a kojeg stručnjaci često nazivaju i odgovorom Rusije Zapadu!
Dvadesetogodišnja upotreba i korišćenje aviona MiG-29 je pokazala da taj avion zahvaljujući, pre svega, izvrsnoj aerodinamici, nišanu na pilotskoj kacigi i projektilima vazduh-vazduh R-73E još uvek nema premca u vođenju bliske, manevarske borbe u vazduhu.
Međutim, od najsavremenijih borbenih aviona se danas zahteva da uspešno vode borbu i na srednjim daljinama, izvan vizuelnog dometa, a takođe i da imaju sposobnost nošenja borbenih sredstava vazduh-zemlja visoke preciznosti.
Upravo je nedovoljna efikasnost u pomenutim aspektima borbenih dejstava bila i osnovna zamerka, koju je u Farnborou 1996. godine, na konferenciji za štampu izneo komandant 73. lovačkog vinga, potpukovnik Johan Kek, govoreći o daljoj budućnosti aviona MiG u okviru Luftvafea.
Modernizacija aviona MiG-29 išla je ka otklanjanju pomenutih teškoća i nedostataka. Izmene i poboljšanja su se odvijali postupno, preko prelaznih modela MiG-29M, MiG-29M2 (MiG-35 "duboka modernizacija"), MiG-29S i MiG-29SE. Međutim, smatra se, da je tek najnovija varijanta SMT dostigla željeni nivo celokupnih borbenih sposobnosti aviona MiG-29.
Poboljšanja MiG-29SMT u poređenju sa prethodnim varijantama se prvenstveno ogledaju kroz dalje poboljšanje performansi, naročito manevarskih mogućnosti i doleta, nove avionike, naoružanja i smanjenja operativnih troškova.
Značajna poboljšanja performansi i manevarskih mogućnosti aviona su realizovana ugradnjom snažnije pogonske grupe (u perspektivi i mogućnost vektorisanja sile potiska), električnih komandi leta i modifikacijama na krilu aviona. Osnovni dolet letelice je znatno povećan, zahvaljujući pre svega povećanoj zapremini unutrašnjih rezervoara ugradnjom dvaju dodatnih rezervoara u hrbatu trupa, iza pilotske kabine.
Unutrašnja količina goriva iznosi 4775 kg i omogućuje dolet od 2200 km. U varijanti sa jednim podtrupnim spoljašnjim rezervoarom dolet aviona je 2800 km, a sa tri spoljašnja rezervoara iznosi 3500 km. Takođe, avion ima uređaj za punjenje goriva u vazduhu, što mu omogućuje i dalje povećanje doleta. Dolet aviona sa jednim punjenjem goriva u vazduhu iznosi 6500 km.
Avion ima instaliran višenamenski radar "fazotron N019ME", koji je integrisan sa sistemom za upravljanje naoružanjem. Novi radar u funkciji rada vazduh-vazduh može da zahvati cilj radarske efektivne refleksne površine (RERP) veličine 5m2 u dolasku na rastojanju do 130 km, a pri odlasku oko 60 km.
Radar je "sposoban" da istovremeno prati 10 ciljeva a da dejstvuje na četiri cilja. On ima veće "sposobnosti" detekcije malih niskoletećih objekata, kao i mogućnost otkrivanja i napada na helikoptere i letelice koje lete malom brzinom. U funkciji rada vazduh-zemlja novi radar ima modove u zadacima podrške u sprečavanju protivničkog prodiranja i izviđanja i omogućuje formiranje mape terena (površine mora) sa malom, srednjom i visokom rezolucijom.
Takođe, nova verzija radara omogućuje bolju selekciju kopnenih i površinskih pokretnih ciljeva, a obezbeđuje i bolji i kvalitetniji prenos podataka o otkrivenim ciljevima na nišanske sisteme. Firma "MAPO-MIG" potencijalnim korisnicima aviona MiG-29SMT ostavlja mogućnost, da se umesto radara N019ME u okviru dalje modernizacije "faza II" ugrade i noviji radari "žuk".
MiG-29M2 dovsed i jednosed M, razvijeni su na bazi palubnih lovaca MiG-29K/KUB.
Ono što ih razlikuje od inače izvanrednih manevarskih karakteristika koje su odlika originalne 29-ke su naprednija avionika, materijali korišćeni u izradi, motori i naoružanje.
M2 je primetno bolji od originala. Robusniji stani trap koji duguje svom genetskom kodu palubnog lovca, startovanje motora koje je očigledno sve samo ne 9-13 rutina i specifikacije koje se ne mogu na prvi pogled primiti:
Unutrašnji kapacitet goriva povećan je 1.5, nosivost ubojnog tereta za 2.5 puta. Tu je sistem za punjenje gorivom u vazduhu, RD-33MK motori, radar Žuk-ME i tvrdnja korporacije MiG da životni vek iznosi 6.000 sati ili 40 godina upotrebe.
(D. Z.)