KRIZA, ALI ZAMALO: Za more Srbi izdvajaju milijardu evra! (FOTO)

Od 841 milion evra, koliko smo prošle godine potrošili van zemlje, čak 142 miliona ostavili smo Grcima. Ostale zemlje koje su popularne među turistima su Turska, Crna Gora i Hrvatska

Turisti iz Srbije najčešće kupuju najjeftinije aranžmane, 75 odsto njih iznajmljuje apartmane i hranu nosi od kuće. Tako bi izgledao "foto-robot" srpskog turiste koji je svake godine sve siromašniji, tolerantniji i letuje iz navike.

Broj srpskih turista će ovog leta biti veći nego prethodnih godina, procenjuju u asocijaciji JUTA. Rani buking je bio 30 odsto bolji nego lane, a uplate za leto počele su da stižu još u decembru.

- Sezona će po broju prodatih aranžmana biti deset odsto bolja od prethodne, ali će oko 800.000 naših turista koji na odmor odlaze posredstvom agencija potrošiti manje nego lane. A prošle godine potrošili su manje nego pretprošle. Agencije rade sa minimalnim maržama, kreditiraju putnike koji plaćaju na rate, čekovima, pozajmicom, karticama - procenjuje Aleksandar Seničić, direktor Asocijacije turističkih agencija JUTA, pišu Novosti.

Pored porasta broja putnika i noćenja, aranžmani koje uplaćujemo su jeftiniji. Nepisano je pravilo da se za džeparac obično ponese onoliko koliko je plaćen i aranžman. Ali, obrni-okreni, more i sunce po belom svetu odnese nam skoro milijardu evra.

Od 841 milion evra, koliko smo prošle godine potrošili van zemlje, čak 142 miliona ostavili smo Grcima. To nas svrstava u zemlje koje najviše "pomažu" Grčkoj da izađe iz krize, a reč je samo o zvaničnim podacima Narodne banke Srbije, bez uračunatog keša koji turisti potroše u supermarketima, kafanama, buticima... Turskoj "ostavimo" 62 miliona evra, što je 20 miliona evra više nego što naši turisti potroše u Crnoj Gori i 40 miliona više nego što ostavimo Hrvatskoj.

Srbi izbegavaju da letuju u Egiptu i Tunisu, a Španija je svake godine sve skuplja, pa broj naših turista na opada. Destinacije u Italiji beleže konstantan rast, a i Bugarska se "vratila u igru".

Uprkos povećanju tražnje za aranžmanim sa avionskim prevozom, 75 odsto naših turista letuje u apartmanima, putuje celu noć autobusom i na letovanje nosi hranu u koferu. Procenat žalbi naših turista u odnosu na broj ostvarenih aranžmana iznosi 0,04 odsto, što je evropski minimum. Od EU se razlikujemo i po paradoksu da, dok u Evropi raste broj individualnih putovanja, u Srbiji, od ukidanja viza, raste broj organizovanih putovanja.

(Telegraf.rs)