Roditelji odbijaju da vakcinišu decu zato što ih lekari lažu! (FOTO)
U BiH roditelji sve češće samoinicijativno prestaju da vakcinišu decu zbog mogućih komplikacija nakon vakcinisanja, na koje zdravstveni sektor ne daje adekvatan odgovor. To je, međutim, uslovilo epidemiju bolesti koje su bile iskorenjene
Prema istraživanju Centra za istraživačko novinarstvo, u BiH pada stopa vakcinisane dece i povećava se rizik od zaraznih bolesti. Roditelji samoinicijativno prestaju vakcinisati decu zbog mogućih komplikacija nakon vakcinisanja, na koje zdravstveni sektor ne daje adekvatan odgovor.
Šestogodišnji Nedim Ćosović iz Sarajeva je vezan za invalidska kolica i zavisiće od tuđe pomoći do kraja života. Prema medicinskoj dokumentaciji, pretrpeo je oštećenje mozga nakon vakcinisanja, ali nikada nije otkriveno zbog čega se to dogodilo.
Majka Džana zbog toga odbija da vakciniše drugo dete - petogodišnju ćerku Lejlu. Statistika pokazuje da ona nije usamljena u takvoj odluci. Zbog straha od vakcina i nepostojanja pouzdanih informacija o imunizaciji, pojedini roditelji samoinicijativno odlučuju prekinuti vakcinaciju dece.
U Bosni i Hercegovini opada stopa vakcinisane dece. To povećava rizik od zaraznih bolesti i trenutno je u nekim mestima Federacije BiH proglašena epidemija morbila, odnosno malih boginja.
Iz zdravstvenih institucija upozoravaju na potrebu imunizacije, ali istovremeno izostaju odgovori zbog čega se dešavaju određene komplikacije posle vakcinisanja.
Džana Ćosović kaže da je Nedim u petom mesecu života vakcinisan protiv: difterije, tetanusa i velikog kašlja, te dečje paralize i hemofilusa B. Nakon toga je dobio temperaturu i dugo je plakao. Plač je trajao 14 sati i zdravlje mu je pogoršano.
- Prestaje gukati postepeno. Ne znam šta se dešava, dete koči noge i ruke - priseća se Ćosović u razgovoru za Centar za istraživačko novinarstvo (CIN).
Ona je sa detetom smeštena na Klinički centar Univerziteta u Sarajevu (KCUS) gde je ustanovljeno da beba zaostaje sa motorikom. Prema rečima Ćosović, detaljni snimci su pokazali promene na Nedimovom mozgu koje izgledaju "kao spržene cigarom".
Nakon višemesečnog lečenja u Sarajevu roditelji su dete prebacili u Ljubljanu gde je ustanovljeno da je reč o oštećenju mozga. Međutim, nije urađeno veštačenje koje bi dalo odgovor na koju vakcinu je organizam reagovao na ovaj način i zbog čega.
Troje stručnjaka s kojima su novinari CIN-a razgovarali kažu da do komplikacija može doći ukoliko je dete alergično na određeni sastojak vakcine, ako ima problem u imunološkom sistemu ili genetske predispozicije.
- To se ne može znati običnim pregledom - kaže doktor Željko Rončević, predsednik Udruženja pedijatara BiH. On objašnjava da pedijatri pregledaju dete pre vakcinisanja, ali to nije dovoljno da se u potpunosti utvrdi njegovo zdravstveno stanje, već su potrebne detaljnije analize dodajući da roditeljima treba reći da će jedno dete na milion vakcinisanih može imati težu komplikaciju.
Predsednica Udruženja pedijatara Republike Srpske (RS) Jelica Predojević-Samardžić kaže da pedijatri nemaju dovoljno vremena da se posvete svojim pacijentima i da roditeljima objašnjavaju kakve vakcine daju deci i koje su to uobičajene pojave ili moguće teške komplikacije.
Dobrina Kusmuk, majka troje dece sa Pala, susrela se sa takvom situacijom 2007. godine. Kaže da je bila šokirana kada je videla da se njenoj ćerki daju vakcine u obe ruke istovremeno, i to za bolest za koju nema epidemije, te da su joj tek na njeno insistiranje objasnili da su to uobičajene vakcine.
Do 18. godine deca u BiH primaju vakcine protiv 10 bolesti, među kojima su: tuberkuloza, dečja paraliza, hepatitis i druge. Prema stručnoj literaturi, vakcinacija je potrebna kako bi se smanjila mogućnost zaraza, odnosno iskorenile određene bolesti od kojih neke mogu imati smrtni ishod.
Da bi stanovništvo bilo zaštićeno od zaraznih bolesti, neophodno je da bude vakcinisano od 93 do 95 odsto stanovništva. Ukoliko je procenat vakcinisanih niži, to je veći rizik od širenja zaraznih bolesti. Statistika pokazuje da se u BiH smanjuje stopa vakcinisane dece. Podaci Zavoda za javno zdravstvo FBiH i Instituta za javno zdravstvo RS-a pokazuju da je vakcinisanost stanovništva na pojedine bolesti ispod 90 odsto, a kod revakcinacije taj postotak je ispod 70 odsto.
Svetska zdravstvena organizacija (SZO) svrstala je BiH u kategoriju rizičnih zemalja za pojavu "divljeg polio virusa" koji izaziva dečju paralizu. U toj kategoriji BiH je zadnje dve godine.
Polio vakcina se daje deci iz tri dela. Procenat vakcinisanih poslednjih godina je mnogo niži od dozvoljenog. Tako je 2011. godine u Federaciji BiH procenat revakcinisanih bio 68,1 odsto.
Doktor Rončević kaže da se zbog izbegavanja vakcinisanja u BiH pojavljuju bolesti za koje su mislili da su iskorenjene.
Od morbila, tj. malih boginja ili krzamaka, do kraja maja je obolelo više od 800 osoba s područja Srednjobosanskog, Zeničko-dobojskog, Hercegovačko-neretvanskog te Kantona Sarajevo. Prema podacima Zavoda za javno zdravstvo FBiH, oboleli su, uglavnom, nevakcinisane ili delimično vakcinisane osobe. Jedna od teških komplikacija koja se može dogoditi nakon morbila jeste upala mozga koja ostavlja trajni invaliditet.
Prema podacima Agencije za lekove i medicinska sredstva BiH, koja je nadležna za kontrolu vakcina u zemlji, u zadnjih pet godina prijavljeno je 17 neželjenih dejstava i sva su "poznata i očekivana". Institut za javno zdravstvo RS-a i Zavod za javno zdravstvo FBiH takođe su beležili uobičajene reakcije nakon vakcinacije. Nisu registrovane teške komplikacije.
Džana Ćosović kaže da su za nalaze i lečenje sina skupljali donacije, a prvi pregled u Ljubljani su platili oko 7.000 KM. Sat vremena Nedimove terapije košta oko 160 KM.
(Telegraf.rs / Izvor: CIN)