Internetom se bore protiv dečje prostitucije

Procenjuje se da je u Brazilu seksualno zlostavljano preko 250.000 dece, dok taj broj u svetu prelazi milion. Nemačka Savezna policija za kriminal, organizacija koja se brine o pravima dece ECPAT i dva nemačka turistička saveza su napravili internet stranicu preko koje svedoci seksualnih zlostavljanja mogu da prijave ilegalne aktivnosti

Nemačka je krenula u borbu protiv ilegalnog seks-turizma i omogućili su turistima širom sveta da preko interneta prijave da li su bili svedoci seksualnog iskorišćavanja u inostranstvu. Vreme pre početka Svestskog prvenstva u Brazilu je idealno, smatraju stručnjaci.

Ne može se tačno utvrditi koliko ima prestupnika, ali je nesumnjivo da oni postoje: turisti koji ciljano putuju u određene zemlje, da bi uz najveću anonimnost imali seksualni odnos sa maloletnicima.

- Rizik da budu otkriveni je mali. Vlasti na licu mesta, kao na primer u popularnim azijskim turističkim destinacijama, su korumpirane ili nisu zainteresovane za istraživanje takvih slučajeva. Sakupljanje dokaza je teško, skoro nemoguće - rekao je kriminolog Kristijan Fajfer.

U teoriji, u Nemačkoj nema prepreka za krivično gonjenje. Prema njihovom pravu, dozvoljeno je vlastima da pokrenu istragu protiv počinilaca kada se vrate u zemlju, iako je krivično delo počinjeno u drugoj zemlji.

Za 9 dana u Brazilu počinje Svetsko prvenstvo u fudbalu i mnoge humanitarne organizacije su uverene da će se tokom Mundijala povećati broj slučajeva dečije prostitucije. Prema podacima UNICEF-a, procenjuje se da je u Brazilu seksualno zlostavljano preko 250.000 dece, dok taj broj u svetu prelazi milion.

Nemačka Savezna policija za kriminal, organizacija koja se brine o pravima dece ECPAT i dva nemačka turistička saveza su napravili internet stranicu (nicht-wegsehen.net) preko koje svedoci mogu da prijave ilegalne aktivnosti. Preko formulara na toj stranici, turisti mogu da navedu gde, kada i šta su videli.

Na nemačkom sajtu, koji u prevodu znači "ne skrećite pogled!" (don't look away!), svedoci popunjeni formular o podacima o krivičnom delu mogu da pošalju direktno Saveznoj policiji za kriminal, koji će podatke da obradi i kontaktira istražne organe na licu mesta. Akcije protiv zlostavljanja će biti u saradnji sa lokalnim vlastima u inostranstvu, a informacije će biti prosleđeni i Interpolu i Europolu.

Ukoliko turisti nisu sigurni da li su bili svedoci kriminialnog dela, preko te internet stranice mogu da pošalju informacije organizaciji ECPAT. Ova organizacija za zaštitu prava dece prikuplja podatke kako bi imala pregledniju situaciju o zlostavljanju dece i seks-turizmu.

Iskustva pokazuju da prestupnici sve više menjanju mesta i način na koji uzimaju podatake o deci. U strahu da ne privuku pažnju u Tajlandu, turisti odlaze u Kambodžu. Ako određeni hotel postane poznat po pružanju ilegalni seksualnih usluga, sledeći korak bi mogli da budu da se one nude u privatnim turističkim apartmanima.

Savezna policija za kriminal može da pokrene istragu samo protiv osumnjičenih Nemaca. U projekat „Don't look away!“ uključeno je 16 zemalja. Austrija, Švajcarska i Holandija već imaju sopstvene internet platforme koje se bave tom problematikom.

(Telegraf.rs / Izvor:dw.de/Julian Mahncke)