SKUPA, ALI NUŽNA ODBRANA: Kilometar mobilne brane od poplava košta 1.000.000 evra! (FOTO)

Mobilne brane ili mobilni paneli služe za odbranu od poplava. Premijer Srbije Aleksandar Vučić poručuje da su one neophodne, ali da nije realno da mogu svuda da se postave

Kilometar mobilne brane poput one koja postoji u opštini Golubac košta oko milion evra!

Mobilne brane ili mobilni paneli ili zidovi služe za odbranu od poplava. Zasad je poznato da ih pored Golupca, na skoro dve trećine keja uz Dunav, ima i Novi Sad, kojeg brane od visokog vodostaja Dunava. I gradska uprava u Zaječaru nedavno je iz lokalnog budžeta nabavila mobilnu branu, koja je postavljena na dva mesta od po 200 metara.

Tehnički direktor "Srbijavoda" Veljko Dimitrijević kaže da oko 500 do 600 metara mobilne brane košta oko 500.000 do 600.000 evra, odnosno da kilometar staje oko 1.000.000 evra.

- To je neka okvirna cena, a pored toga što je ta oprema skupa, ona ni ne može svuda da se postavlja. Zapravo se postavlja tamo gde nema prostora da se naprave nasipi. Dobra stvar je što je demontažna - kaže Dimitrijević za Telegraf.

Predzeće Vode Vojvodine pre četiri godine nabavilo je ovu opremu, koja se postavlja samo kad vodostaj Dunava pređe oko 750 cm.

Tu opremu, vrednu oko 670.000 evra, Vode Vojvodine su nabavile iz kredita Svetske banke, a ukupna dužina mobilne opreme je 700 metara.

- Odmah po isporuci postavljeni su ankeri i stubovi na četrdesetak otvora odbrambene linije Novog Sada, na Keju i delu kanala od prevodnice Novi Sad do uliva kanala u Dunav - naveli su u Vodama Vojvodine za list "Danas".

Premijer Srbije Aleksandar Vučić, takođe se, ovih dana osvrnuo na problematiku u vezi preventivne izgradnje nasipa i uređenju vodotokova. Vučić je rekao da će se na tome raditi, ali da ne može sve da se uradi odmah, dodavši da tako nešto na primer ne može ni Amerika.

- Na tome ćemo raditi na nivou cele Srbije, ali onaj ko kaže da će sve stići da se uradi ne govori istinu. I kada bi bile uložene dve milijarde evra, opet ne bi to moglo da se uradi pogotovu što Srbija te dve milijarde i nema - zaključio je premijer.

Ovom opremom, inače, zaštićene su obale Majne i Rajne u Nemačkoj, Dunava u Austriji i Slovačkoj, Elbe u Nemačkoj i Češkoj.

(N. S.)