Preti besnilo i aflatoksin u mleku, upozoravaju bosanski stručnjaci

Stručnjaci upozoravaju na zemljišnu infekciju, odnosno pojavu crnog prišta ili antraksa, mogućnost pojeve besnila kao rezultat pomeranja divljih životinja iz njihovih ekoloških staništa čime zarazu prenose na domaće životinje

Na hiljade grla uginulih žvotinja, većinom krupne stoke koja je u fazi raspadanja, preti da nakon poplava u Bosni i Hercegovini izazove pojavu zaraznih bolesti - crnog prišta ili antraksa, besnila i mnogih drugihi koje su prenosive na čoveka, upozorili su stručnjaci u BiH.

Predstavnici Veterinarske komore Federacije BiH i Veterinarskog fakulteta u Sarajevu su naglasili da država nema nijednu spalionicu kako bi se mogla ukloniti krupna uginula stoka.

Dekan Veterinarskog fakultata Nihad Fejzić objasnio je da Civilna zaštita raspolaže sa samo dve manje spalionice i da nisu u mogućnosti da odgovore novonastaloj situaciji, prenosi Dnevni avaz.

- Hrvatska i Srbija su nam ponudile određenu pomoć za spaljivanje uginule krupne stoke. Koliko smo informisani, već je određeni broj uginulih grla poslat prema Srbiji, gde će biti spaljena - preneo je Fejzić i dodao da su danas usaglasili pet mera koje se hitno moraju preduzeti u cilju sprečavanja širenja zaraze.

Među merama koje su stavljene u prvi plan je neškodljivo uklanjanje lešava, tamo gde se to bude moglo sprovesti, a na terenu se već sprovode pojačane mere dezinfekcije i deratizacije, s obzirom da je moguća pojava velikog broja glodara koji su prenosioci zaraza.

Stručnjaci upozoravaju i na zemljišnu infekciju, odnosno pojavu crnog prišta ili antraksa, mogućnost pojeve besnila kao rezultat pomeranja divljih životinja iz njihovih ekoloških staništa čime zarazu prenose na domaće životinje.

Rukovodilac službe Civilne zaštite na Veterinrskom fakultetu Edin Šatrović tvrdi da je krizni štab fakulteta već sačinio spisak prioritetnih nabavki vakcina i dodao da će fakultet staviti na raspolaganje svoje labaratorije za proveru sigurnosti hrane životinjskog porekla i labaratoriju po pitanju stočne hrane, uz napomenu da se očekuje pojava i aflatoksina u žitaricama, a onda i u mleku.

Regionalni problem, upozorio je, da je pojava komaraca, naglasivši da će Savet ministara BiH raditi s Hrvatskom i Srbijom koordiniranu akciju zaprašivanja područja zbog pojave komaraca koji su prenosioci bolesti.

Dešavanja uživo u poplavljenim područjima možete pratiti OVDE.

(Telegraf.rs / Tanjug)