Inicijativa za "Otvorenu vladu"

Grupa organizacija građanskog društva predlaže Vladi Srbije da češće objavljuje podatke o budžetu i informacije od javnog značaja, kao i da više komunicira sa građanima putem društvenih mreža

Grupa organizacija građanskog društva, predvođena Edukacionim centrom iz Leskovca, traži od političkih partija podršku predlogu da rad Vlade Srbije ubuduće bude otvoreniji za sugestije i komentare građana. Oni predlažu konkretne korake kojima bi počeo proces zvani "Otvorena Vlada". Inicijativu su za sada podržale samo neke državne institucije i političke partije.

Organizacije predlažu uvođenje elektronskih javnih rasprava na nacrte zakona, kao i izmenu postojećeg Poslovnika Vlade. Oni smatraju da bi upotreba interneta omogućila veći stepen učešća građana u procesu donošenja odluka od javnog značaja.

- Od 176 zakona koji su usvojeni od jula 2010. do jula 2011. godine, samo je u 43 slučaja organizovana javna rasprava. Tako je više od dve trećine zakona usvojeno, a da javnost nije imala priliku da se o tim nacrtima informiše niti da o njima nešto kaže - smatra inicijator ove ideje Ivan Grjuić iz Edukacionog centra.

Građansko društvo smatra da bi građani trebalo da imaju jasnu sliku o tome kako funkcioniše Vlada Srbije. Zbog toga ove organizacije predlažu Vladi da redovno objavljuje podatke o trošenju para iz budžeta, da redovno objavljuje informacije od javnog značaja, da povezuje baze podataka koje imaju državni organi, kao i komunicira sa građanima preko društvenih mreža. Usvajanje ovih predloga značilo bi početak procesa zvanog "otvorena Vlada".

Blog Ivana Grujića, u kojem je izneo detalje ove inicijative, putem društvenih mreža podržali su Demokratska stranka, Poverenik za informacije od javnog značaja, potpredsednica Skupštine Srbije, Uprava za digitalnu agendu, Agencija za evropske integracije i saradnju sa udruženjima Grada Beograda i drugi.

(M. Stojanović)