Posle poplava, spremite se za najezdu komaraca i pacova!
U poplavljenim područjima mogu da se jave zarazne bolesti koje se prenose prljavom vodom, neispravnim namirnicama, kontaktom usled nemogućnosti održavanja lične higijene, ali mogu da ih prenesu i insekti i glodari, pojašnjava načelnica sektora za preventivnu medicinu VMA prof. dr. Sanja Radaković
Visoke temperature nakon poplava dovešće do razmnožavanja velikog broja insekata i glodara, a samim tim povećava se rizik za prenošenje zaraznih bolesti, upozoravaju epidemiolozi.
Načelnik sektora za preventivnu medicinu VMA prof. dr. Sonja Radaković pojašnjava da u poplavljenim područjima mogu da se jave zarazne bolesti koje se prenose prljavom- neispravnom vodom, neispravnim namirnicama, zatim kontaktom usled nemogućnosti održavanja lične higijene, ali da ih mogu prenositi i insekti i glodari.
- Insekti i glodari su direktan pratilac poplava i javljaju se na terenu čim se voda povuče. Njihovom razmnožavanju pogoduje vlaga i visoka temperatura, a imaju i obilje hrane u mulju, leševe uginulih životinja - objašnjava Radaković.
Ona kaže da se ne očekuje epidemija žutice tip A, bar ne onu koja se prenosi vodom i dodaje da se ova bolest može pojaviti u privremenim smeštajima koji nisu dobro kontrolisani higijenski.
- U smeštajima gde je voda kontrolisana, gde se vodi računa o higijeni ne bi trebalo da bude epidemija, već samo možda po neki sporadičan slučaj ove bolesti - kaže naša sagovornica.
Razmnožavanje komaraca u poplavljenim područjima nosi sa sobom rizik od većeg obolevanja od groznice zapadnog Nila, jer komarci prenose ovu bolest.
- Komarci koji šire virus zapadnog Nila su najobičniji komarci. Zbog toga je važno da se nakon povlačenja vode uradi sistematsko zaprašivanje da bi se ubile larve koje će komarci sada položiti dok im ovo vreme odgovara - kaže Radaković.
Vlaga i visoke temperature nateraće i gmizavce da izađu na površinu, tako da se ovih dana može očekivati da se pojavi više zmija.
Ne očekuje se da se zmije pojave u kućama ali, kako kaže dr Radaković, problem mogu praviti ljudima koji rade na asanaciji terena, kao i da se ne očekuje da se pojave neke nove vrste već one koje su i do sada bila na ovim terenima.
Za građane iz poplavljenih područja, dodaje ona, najvažnije je da poštuju uputstva nadležnih, da ne ulaze u kuću pre nego što se uradi kompletna dezinfekcija, dezinsekcija, deratizacija.
Moraju se poštovati uputstva i održavati lična higijena, a nakon kontakta sa prljavom- plavnom vodom svu odeću treba oprati. Posebna oprezni moraju biti sa namirnicama.
- Ako su namirnice preživele u zamrzivačima ili ostavama ne smeju se koristiti čak i ako su bile u zatvorenim ambalažama, jer nema uslova za njihovo bezbedno korištenje - objašnjava Obradović.
Malu decu ne treba dovoditi u kuće dok se ne uradi kompletna dezinfekcija, a treba voditi računa da se koristi samo higijenski ispravne voda za piće i nikako ne koristiti vodu iz bunara dok se analizama ne potvrdi da je ona ispravna za piće.
Dešavanja uživo u područjima najugroženijim od poplave možete pratiti OVDE.
(Telegraf.rs / Tanjug)