Evo kako srednjoškolci brane Srbiju! (VIDEO) (FOTO)
Evo zašto školarce srednje škole za informacione tehnologije ITHS kompanije "Komtrejd" katastrofa koja je zadesila Srbiju nije zatekla nespremne
Među najneumornijim braniocima beogradske obale, ali i humanitarcima koji su bez dvoumljenja pohrlili u najugroženija područja od poplava, našli su se učenici i nastavno osoblje srednje škole za informacione tehnologije ITHS kompanije "Komtrejd".
Za razliku od drugih, prema rečima direktora ITHS-a prof dr Dragana Živkovića, učenike ove škole, kao i nastavno osoblje katastrofa koja je zadesila Srbiju nije zatekla nespremne.
- Naši učenici i svih 40 članova nastavnog osoblja i menadžmenta škole u roku od sat vremena bili su u najugroženijim područjima. U rekordnom roku pomagali su u odbrani Obrenovca, a oni koji se nisu uputili u taj kraj, preko Crvenog krsta našli su se u centrima za prihvatanje žrtava poplave u Hali Pionir i na Sajmu. Sekretar ITHS-a Aleksandar Jovanović prvi je pohitao u Šabac kako bi učestvovao u izgradnji zaštitnog zida od poplava - objašnjava za Telegraf Živković.
On dodaje da su učenici i nastavnici ove škole juče do kasnih večernjih sati, zajedno sa 1.000 inženjera kompanije "Komtrejd" i studenata visoke škole za informacione tehnologije ITS, podizali nasip kod splava "Marinada" ispod Gazele aktivno učestvujući u spašavanju obale Beograda!
Humanitarni rad, saznajemo, nije stran učenicima ove škole, koja je otvorena na inicijativu kompanije "Komtrejd" i LINK Group iz Zemuna pre četiri godine.
- Ponosan sam na 141-og polaznika ove škole (među kojima ima i dece iz Irana, Švajcarske, Angole, Grčke, Hrvatske) koji su pokazali spremnost da se nađu onima kojima je potrebno onda kada je najteže - priča Živković i dodaje:
- Vizija naše škole jeste da mladi koji se školuju za elektrotehničare računara i elektrotehničare informacionih tehnologija jednog dana postanu dobri IT tehničari, programeri i inženjeri, ali pre svega da postanu - dobri ljudi. Otud u okviru vannastavnih aktivnosti oni redovno prikupljaju pomoć za decu bez roditeljskog staranja u Zvečanskoj ulici, volontiraju u gerontološkim centrima, Crvenom krstu, kao i školama za decu sa posebnim potrebama.
Direktor ITHS-a posebno izdvaja one koji su se pokazali najneumornijim u humanitarnoj pomoći ugroženima, a među kojima su se našli: nastavnica srpskog jezika Aleksandra Prokopijević, nastavnik programiranja Nikola Dragović, nastavnica sociologije Petra Vojvodić, kao i referent za marketing Ana Vukmanović. Među učenicima najviše zalaganja u prikupljanju humanitarne pomoći i njenom razvrstavanju po centrima pokazali su: Đorđe Vračar, Tamara Janković, Isidora Kojić, Anja Gnjidić, Tamara Jevtić, Ivana Pešić, Emilija Pešić, Katarina Milošević, Mateja Jovanović i mnogi drugi.
Proslava dana škole, 24. maja, Dana Ćirila i Metodija, saznajemo, zbog vanredne situacije u Srbiji biće odložena.
Školarci su, međutim, snimili prigodan film "Svetionici srpske nauke" u koprodukciji škole, ponosni na uspeh ostvarenja prve generacije ove škole o Svetom Savi koji je poneo prvu nagradu "Svetosavskog zvonca".
- Taj film će svakako biti prikazan roditeljima, iako je svečana proslava Dana škole u klubu Studentskog grada na Novom Beogradu odložena - objasnio nam je direktor Živković završavajući priču za Telegraf apelom na sve koji mogu da se aktivno i što pre uključe u pomoć žrtvama poplave u Srbiji.
Dešavanja uživo u područjima najugroženijim od poplave možete pratiti OVDE.
(K. V.)