Da li je Moldavija sledeće žarište?
Tenzije između Rusije i Moldavije porasle su nakon nedavnog incidenta, kada su moldavske vlasti zaustavile zamenika ruskog premijera Dmitrija Rogozina pri napuštanju zemlje. On je bio u poseti Pridnjestrovlju, moldavskoj samoproglašenoj oblasti gde je stacionirano 1.500 ruskih vojnika
Moldavske vlasti zaustavili su zamenika ruskog premijera Dmitrija Rogozina pri napuštanju zemlje zbog peticije kojom se zvanična Moskva poziva da prizna moldavski separatistički region, saopštilo je Ministarstvo inostranih poslova u Kišinjevu.
U saopštenju se navodi da su, kasno sinoć, moldavske vlasti oduzele Rogozinu kutije sa potpisima na aerodromu u Kišinjevu i da će analizirati materijal, prenela je agencija AP.
Istovremeno Rumunija je izrazila protest zbog komentara Rogozina da će sledeći put putovati vojnim bombarderom, pošto mu je u subotu odbijen prelet kroz rumunski vazdušni prostor, tokom povratka u Moskvu.
Rogozin je, povodom obeležavanja Dana pobede, u petak došao u posetu moldavskoj samoproglašenoj oblasti Pridnjestrovlju gde je stacionirano 1.500 ruskih vojnika i ponudio, kako navodi američka agencija, podršku separatistima, kritikujući Vladu Moldavije što teži "tešnjim vezama" sa Evropskom unijom.
- Kada bi moldavski političari bili patriote, prvo bi trebalo da održe izbore, koji bi bili svojevrsni referendum, budući da se neke partije u Moldaviji zalažu za pridruživanje sa EU, a druge su kategorički protiv. I na osnovu izražene volje ljudi treba doneti odluke, ali uz uvažavanje Pridnjestrovlja - rekao je Rogozin.
Vicepremijer Rusije je istakao da za Rusiju nije glavni izazov fizička zaštita sunarodnika i državljana Rusije u regionu, već osiguranje njihovih građanskih, ekonomskih i političkih prava.
Pridnjestrovlje je septembra 1990. proglasilo samostalnu republiku, nedugo pre nego što je došlo do raspada SSSR-a. Taj region je zvanično deo Moldavije i nijedna država dosad nije priznala njegovu nezavisnost, mada je "podržan od zvanične Moskve", navodi AP.
(Telegraf.rs / Tanjug)