Svetska banka i MMF: Srbiji potrebni hrabri državnici
Jedini put napred je sprovođenje strukturnih reformi, slažu se vodeće međunarodne finansijske institucije
Srbiji su neophodne strukturne reforme koji će biti pokretač domaćeg ekonomskog rasta zasnovanog na izvozu, ocenio je šef kancelarije Svetske banke u Srbiji Lu Brefor.
- Svestan sam da sprovođenje ovih reformi ne predstavlja lak zadatak, ali to jeste jedini put napred. I Srbiji i Evropi su očigledno potrebni hrabri državnici - istakao je on na Kopaonik biznis forumu.
Prema Breforu, reforme koje se odnose na javna preduzeća treba da budu glavni nosilac modela rasta posle krize.
- Poboljšanja ne moraju nužno da potiču od privatizacije, ali gotovo sigurno treba da potiču od depolitizacije, boljeg upravljanja, transparentnosti i odgovornosti, povećane produktivnosti - rekao je on.
Šef kancelarije MMF-a u Beogradu Bogdan Lisovolik izjavio je da Srbija treba da nastavi da ide ka uspostavljanaju novog modela rasta zasnovanog na izvozu, štednji i investicijama i da iskoristi mogućnosti koje pruža dobijanje statusa kandidata.
Lisovolik je na Kopaonik biznis forumu istakao da su strukturne reforme sprovedene do sada bile nedovoljne da se reše problemi privrede, i dodao da bi trebalo napraviti dobru ravnotežu između javnog i privatnog sektora.
Prema rečima Lisovolika, javni sektor u Srbiji troši previše, a udeo privatnog sektora u izvozu i štednji je i dalje vrlo nizak.
On je naveo i da je potrebna konsolidacija javnih finansija kroz strukturne fiskalne reforme, a to, pre svega, podrazumeva reforme na rashodnoj strani budžeta.
Lisovolik je podsetio da je javni dug Srbije blizu zakonskog ograničenja i da nije nizak, u poređenju sa državama regiona, među kojima Mađarska i Poljska imaju visok nivo javnog duga, dok zemlje kao što su Rumunija i Bugarska imaju niži javni dug.
On je naglasio i da bi Srbija trebalo da provede reformu penzionog sistema, pošto penzioni fond ima visoke izdatke i deficit, a odnos zaposlenih i penzionera je skoro jedan prema jedan.
Lisovolik je napomenuo i da je u Srbiji učešće penzija u bruto domaćem proizvodu jedno od najviših u regionu i da je veće jedino u Italiji i Ukrajini.
(Tanjug)