Lekovi za hepatitis C i zapaljenje creva stižu za 10 dana
U Republičkom fondu za zdravstveno osiguranje kažu da su upoznati s nestašicom i ističu da se intenzivno radi na nabavljanju potrebnih medikamenata
Udruženje obolelih od Kronove bolesti i ulceroznog kolitisa upozorilo je da je ugroženo zdravlje pacijenata obolelih od zapaljenja creva koji se leče biološkom terapijom.
Republički fond za zdravstveno osiguranje prestao je da nabavlja lekove, pa se tako spisak bolesnika u Srbiji koji ne mogu da nabave neophodne lekove drastično povećao, kažu u ovom Udruženju.
- Pored nestašice citostatika 5-fluorouracila, s problemom u obezbeđivanju terapije mogli bi se naći i pacijenti oboleli od hepatitisa C, koji se leče pegilovanim interferonom. U Srbiji trenutnutno živi oko 4.000 pacijenata koji boluju samo od teških zapaljenskih bolesti creva, u koje spadaju Kronova bolest i ulcerozni kolitis. Od ovih bolesti obolevaju uglavnom mladi ljudi u najproduktivnijim godinama od 15 do 40 godina. Hepatitis C je još češća bolest i procenjuje se da od infekcije, koja se veoma teško leči, boluje nekoliko puta više pacijenata - ističu u Udruženju.
U Republičkom fondu za zdravstveno osiguranje kažu da su upoznati s nestašicom i ističu da se intenzivno radi na nabavljanju potrebnih medikamenata. Sanja Marinković, portparol ove ustanove, objašnjava za Telegraf.rs da su lekovi potrebni za lečenje zapaljenja creva tek od skoro došli pod njihovu nadležnost.
- Do skoro su zdravstvene ustanove same naručivale ove lekove. Čim smo obavešteni da je došlo do nestašice, objavili smo centralnu nabavku i za sedam do deset dana očekujemo da te lekove dobijemo. Čim stignu, raspodelićemo ih tamo gde je potrebno. Nema potrebe za panikom - naglašava Marinkovićeva.
Ona demantuje navode udruženja da ne postoje zalihe lekova za lečenje hepatitisa C i tvrdi da postoje količine koje su dovoljne za sve pacijente za koje je Republička komisija predvidela da u ovom mesecu prime terapiju. Marinkovićeva navodi da je problem citostatika složen i specifičan, jer tog leka nema ni u Americi, ni u Evropi.
- Proizvođači iz Amerike su zbog neprofitabilnosti hteli da povećaju cenu 23 puta i zbog toga se sad protiv njih tamo vodi sudski postupak. To je prouzrokovalo svetsku nestašicu, tako da sada očekujemo ponude drugih proizvođača koji su zainteresovani za proizvodnju - poručuje Marinkovićeva.
(I. M.)