PITAMO VAS: Da li je srpski zakon i suviše blag prema silovateljima i pedofilima?
Godišnje se u Srbiji dogodi oko 400 silovanja * Prema Krivičnom zakonu Srbije predviđene kazne za silovanje su od jedne do 18 godina zatvora, ali su poslednjih godina u Srbiji izricane niske kazne, najčešće između tri i pet godina * Marijin zakon, koji je usvojen prošle godine predviđa da krivično delo silovanja ne zastareva
"Pokušao da siluje dečaka od 12 godina", "Imao seks sa maloletnom kumom (12) godinu dana", "Maloletnica podvodila rođaku (14) duplo starijem muškarcu" - ovo su sve naslovi koji su u srpskim medijima obeležili samo jedan jedini dan. Svakodnevno, ima ih na desetine. Socijalni centri i policja preplavljeni su ovakvim slučajevima.
U Srbiji se svake godine prijavi oko četrdeset silovanja, od kojih se čak trideset dogodi u Beogradu. Stručnjaci kažu da na svaki prijavljeni slučaj, dogodi još deset koji ostaju neprijavljeni. Dakle oko četiri stotine osoba godišnje na svojoj koži doživi jedan od najsvirepijih oblika nasilja. Incest centru u Beogradu nedeljno se prijavi devet pokušaja obljube nad decom!
Ovaj problem, kako stručnjaci smatraju nije novijeg datuma, niti je broj ovih krivičnih radnji mnogo povećan u dnosu na neka ranija vremena. Problem je kako smataraju psiholozi i pravnici, usled pojave mas medija, postao vidljiviji. Ipak, sve učestaliji natpisi u novinama koji iz dana u dan ukazuju na to da se granice "normalnog ponašanja" gube, humanost izumire, a zločinci postaju sve brualniji aktuelizuje pitanje da li je naš zakon i suviše blag prema silovateljima i pedofilima?
Prema Krivičnom zakonu Srbije predviđene kazne za silovanje su od jedne do 18 godina zatvora, ali su poslednjih godina u Srbiji izricane niske kazne. Najčešće izricane kazne za silovanje u Srbiji kreću se između tri i pet godina.
Pre tačno godinu dana, Skupština Srbije usvojila je Marijin zakon koji predviđa da krivično delo pedofilije ne zastareva, kao da se pooštrene odredbe nadzora primenjuju 20 godina po izdržavanju kazne zatvora. Nakon izdržavanja kazne zatvora pedofil je po ovom zakonu obavezan da se svakog meseca javlja policiji u mestu prebivališta, da posećuje profesionalna savetovališta, da obaveštava vlasti o promeni prebivališta, radnog mesta ili putovanju u inostranstvo. Predviđeni su i zabrana prilaska registrovanih pedofila vrtićima, školama i dečijim igralištima, kao i formiranje DNK baze podataka pedofila.
Ipak, shodno svakodnevnim dešavanjima, čini se da sam zakon nije uplašio pedofile, jer se broj ovih radnji nije smanjio od donošenja zakona, a da li će pravna praksa pokazati drugačije, videćemo u narednim godinama. Iako su se naše komšije Makedonci odlučile da ovim krivičnim delima stanu na put uvođenjem hemijske kastracije, Srbija po svemu sudeći još uvek nije spremna na ovaj korak.
Advokat Đorđe Mamula smatra da povećanje kazni za silovatelje i pedofile ne bi smanjilo broj krivičnih radnji, već da lek treba tražiti u prevenciji.
- Oni koji razmišljaju da urade krivična dela razmišljaju da neće biti otkriveni i kažnjeni, tao da povećanje kazni za njih ne bi mnogo značio. Brzo delovanje, otkrivanje krivičnog dela, podučavanje roditelja kako da se postave prema deci, da kontrolišu kako se odvija internet komunikacija, to bi sve dalo bolje rezultate - kaže Mamula i dodaje:
"Nove kazne ne bi to smanjile, jer tu dolazi do patološke crte ličnosti, a to kazne ne leče".
Šta vi mislite, da li je naše zakonodavstvo blago prema ovim prestupnicima?
(M. B.)