SRBIN VOLI DA ZAPUCA: Zvanično, imamo 1,2 miliona oružja, nezvanično - tri puta više!
Tokom 2013. na teritoriji Srbije oduzeto je 8.952 komada oružja u legalnom posedu, kao i 1.516 komada oružja u nelegalnom posedu. Od 2002. do 2012. zabeleženo je 47 upucavanja "zalutalim mecima", od čega čak 30 u Beogradu
U našem narodu još uvek važi ona stara − kad se nešto slavi, tad se i puca. Što više i što jače, a retko se vodi računa o posledicama. Ne mari se o tome da će neko biti povređen, ne daj Bože ubijen, ali ni o činjenici da je pucanje na javnom mestu zabranjeno s čak dva zakona.
Tako je maloletnu devojku iz Crvenke prošlog utorka ranio zalutali metak. Istog dana, jedna Beograđanka pronašla je metak (koji joj je probio šoferšajbnu) u automobilu! Pukom srećom, nijedna od njih dve nije nastradala.
Pucaju svi - i vlasnici prijavljenog oružja i oni koji nemaju dozvolu. Prema broju komada oružja, Srbija prednjači u odnosu na druge zemlje. To se najčešće objašnjava time da je "Srbima u tradiciji da budu naoružani".
Podaci MUP-a govore da je u Srbiji registrovano nešto više od 1.200.000 komada oružja, od čega oko 850.000 poseduju fizička lica. Međutim, kad je reč o neprijavljenom oružju, podaci policije znatno se razlikuju od podataka kojim raspolažu kriminolozi.
Prema rečima glavnog policijskog inspektora Miroljuba Kolarića iz Uprave policije MUP-a, nezahvalno je procenjivati broj neleglnog oružja, ali je trend u svetu da se on kreće oko 10 odsto u odnosu na legalno.
Što zbog pucanja u vazduh, što zbog drugih nedozvoljenih radnji, tokom 2013. na teritoriji Srbije oduzeto je 8.952 komada oružja u legalnom posedu, kao i 1.516 komada oružja u nelegalnom posedu.
Prema rečima insprektora Kolarića, od 2002. do 2012. zabeleženo je 47 upucavanja "zalutalim mecima", od čega je čak 30 u Beogradu. Mnogo češće se dešava da metak udari u neki objekat, nego u čoveka.
- Važno je da se zna i da se shvati da ne puca oružje nego čovek. On je taj koji povuče okidač - kaže naš sagovornik.
Policija apeluje na građane da ne koriste vatreno oružje na slavljima, da ne pucaju u vazduh, kao i da u cilju opšte bezbednosti pozovu policiju kad čuju ili vide bilo šta sumnjivo.
Što se tiče kazni, pucanje u vazduh kažnjivo je Krivičnim zakonikom kojim se upotreba vatrenog oružja na javnom mestu, odnosno pucanje u vazduh, kažnjava zatvorom od dve do 10 godina. Zakonom o oružju i municiji, zabranjena je upotreba oružja na javnim mestima ili mestima na kojima se upotrebom oružja može ugroziti bezbednost ljudi i objekata.
(M. Batinić)