Parlament razmatra zahtev Katalonije za nezavisnost

- Po Ustavu, jedna autonomna zajednica ne može da jednostrano sazove referendum o samoopredeljenju radi odlučivanja o svom statusu u Španiji - naveo je sud u odluci kojom se delimično poništava izjava o suverenitetu izglasana u katalonskom parlamentu

Skupština Španije danas razmatra zahtev Katalonije za održavanje referenduma o nezavisnosti tog regiona.

Ustavni sud Španije proglasio je krajem marta nezakonitim sazivanje referenduma o samoopredeljenju u Kataloniji, što je prethodno odbacila i španska vlada, zadavši tako udarac katalonskim vlastima koje su izjašnjavanje planirale za novembar.

- Po Ustavu, jedna autonomna zajednica ne može da jednostrano sazove referendum o samoopredeljenju radi odlučivanja o svom statusu u Španiji - naveo je sud u odluci kojom se delimično poništava izjava o suverenitetu izglasana u katalonskom parlamentu u januaru 2013. godine.

Sud je proglasio "ništavim i neustavnim" princip prema kojem "narod Katalonije iz legitimnih demokratskih razloga ima karakter političkog subjekta i suverenu nadležnost". Katalonske vlasti nameravale su da održe referendum o samoopredeljenju te oblasti 9. novembra. Pitanje na referendumu trebalo je da bude "Da li želite da Katalonija bude država?" i ako je odgovor "da" - "Da li želite da ta država bude nezavisna?". Španska vlada ponavlja da bi referendum bio nezakonit i da se neće održati.

Prema anketama, od oko 7,5 miliona žitelja Katalonije, njih 50 odsto podržava nezavisnost te pokrajine s tim da je ta podrška manja ako bi otcepljenje od Španije značilo i izlazak iz Evropske unije. Evropska unija i NATO su upozorili da Katalonija ne bi bila članica tih zajednica ukoliko bi se odvojila i da bi morala odvojeno da traži članstvo.

Katalonija je jedna od 17 autonomnih pokrajina Španije i zvanično je priznata kao istorijska nacija u Katalonskom autonomnom statutu usvojenom 1979. godine u skladu sa španskim Ustavom iz 1978. godine.

(Telegraf.rs / Beta)