Evo koje štrudle su povučene sa tržišta EU zbog ohratoksina A

Poljoprivredna inspekcija Ministarstva poljoprivrede konstatovala je da proizvođač spornih štrudli, "Žitoprerada DM", nema uspostavljen sistem bezbednosti po principima HACCP-a i zabranila dalji promet ovog proizvoda

Sa tržišta su povučene proizvedene serije štrudle sa smokvama proizvođača "Žitoprerada DM" iz Novog Bečeja, na koje se odnosila notifikacija Sistema brzog uzbunjivanja o bezbednosti hrane (RASFF) zbog povećanog nivoa ohratoksina A, saopštilo je danas Ministarstvo poljoprivrede.

Notifikacija RASFF-a stigla je iz Slovenije o nivou iznad maksimalno dozvoljenih vrednosti ohratoksina A (tri mikrograma po kilogramu je dozvoljena granica) u proizvodu pomenutog proizvođača.

Poljoprivredna inspekcija Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Srbije je, po prijemu ove notifikacije, obavila kontrolu proizvođača "Žitoprerada DM".

- Konstatovano je da proizvođač nema sledljivost, niti uspostavljen sistem bezbednosti po principima HACCP-a i zabranjen je dalji promet pomenutog proizvoda - navodi se u saopštenju.

Kao i u zemljama EU, kada se RASFF notifikacijom utvrdi da je neka zemlja proizvela i stavila na tržište zemalja članica proizvod koji ima određene nepravilnosti, nadležne inspekcije reaguju u pravcu pronalaženja razloga i otklanjanja nepravilnosti.

- Sporadični slučajevi, poput ovog, potvrđuju da sistem funkcioniše i da svi u lancu hrane moraju odgovorno da rade svoj posao, kao i da kontrola od strane državnih službi mora biti sistemska i sveobuhvatna - dodaje se u saopštenju.

Sistem bezbednosti hrane podrazumeva preduzimanje svih mera i aktivnosti kako bi se na tržištu našli bezbedni proizvodi. Odgovornost je na svim učesnicima u lancu hrane (uvoznici, proizvođači, prometnici) a država postavlja osnove i regulativu za ovakav pristup i proverava funkcionalnost sistema.

Proizvođaču koji ne postupa u skladu sa zakonom izdaje se naređujuće i zabranjujuće rešenja, kao i prijava za privredni prestup, što je slučaj i sa proizvođačem "Žitoprerada DM" iz Novog Bečeja.

Samo u 2013. godini je podneto 576 rešenja o otklanjanju nepravilnosti, 28 zabrana proizvodnje, dok je sudijama za prekršaje podneto 80 zahteva i 31 prijava za privredni prestup, precizira se u saopštenju.

(Telegraf.rs)