NAŠA SRAMOTA: U Srbiji se u 21. veku čeka po 10 godina na operaciju!
Na operaciju katarakte prosečno se čeka oko tri godine. Najduže se čeka na operacije kuka i kolena, a jedna takva intervencija pacijentu iz Kragujevca zakazana je za 2023. godinu
Ona stara da "Zdrav čovek ima milion želja, a bolestan samo jednu" u Srbiji već neko vreme dobija novi oblik. Između želje za ozdravljenjem i eventualnih intervencija već godnama su preprečene liste čekanja - kako za pregled, tako i za operacije.
Od trenutka dijagnoze do intervencije može da prođe i jedna cela decenija, kao u slučaju ugradnje veštačkog kuka ili kolena. Ni na operaciju katarkte ne čeka se manje - u proseku oko tri godine. Možda je najtragičnije to što se na operaciju veštačkih valvula kod srčanih bolesnika čeka i po četiri godine. Pa ko dočeka.
Najveća boljka srpskog zdravstva, problem dugog čekanja na operacije, počeo je da se rešava nedavno. Prema novom Pravilniku o listama čekanja, koji je pripremio RFZO, ni na jednu operaciju u budućnosti neće se čekati duže od godinu dana.
Iako je nemoguće da se problemi gomilani godinama reše odmah, mnogi od onih kojima je operacija zakazana za neke buduće godine, doći će na red mnogo ranije. Do tada, liste čekenja na operacije i dalje su pune.
Na operaciju katarakte čeka se u proseku oko tri godine. Oni koji su ovaj problem otkrili krajem prošle godine, na operacionom stolu, prema važećim listama čekanja, trebalo bi da se nađu tek krajem 2016. Problem zbog koga su nastajale ove liste čekanja jeste nesinhronizovana nabavka sočiva i medicinskog materijala, a prema rečima nadležnih iz Kliničkog centra Srbije, problem je ove godine rešen.
Još jedan problem koji je doprineo stvaranju lista jeste veći broj pacijenata nego što su bolnice u stanju da prime. Prema svetskim statsitikama, na 7,5 miliona ljudi godišnje od katarakte oboli oko 25.000! Prošle godine u državnim bolnicama urađeno je tek 4.000 ovih operacija.
Direktor Republičkog fonda Momčilo Babić kaže da će tokom ove godine u državnim bolnicama biti obavljeno čak 24.000 operacija, jer je toliko sočiva naručeno.
Do tada, situacija je sledeća: ne postoji državna klinika u Srbiji koja nema listu čekanja za ovu operaciju. Najduže liste su ujedno u najvećim medicinskim centrima Srbije. Na očnim klinikama u beogradskom Kliničkom centru Srbije (KCS), Kliničkom centru Vojvodine i u Kragujevcu na ovu operaciju čeka preko 11.000 ljudi.
U KCS poslednji (5.890. na listi) će na operaciju stići 09.06.2016. godine, u KCV (4.656. na listi) biće operisan tek 27.2.2018. Poslednji pacijent na listi u Kragujevcu biće operisan septembra 2015.
U još goroj situaciji našli su se pacijenti koji čekaju na operaciju kuka ili kolena. Moglo bi se reći da je Klinički centar Kragujevac tu aposlutni pobednik. Poslenjem na listi za operaciju kolena (1084. na listi) operacija je zakazanaza za 27. 02. 2023! Pacijent koji će najduže čekati na operaciju kuka u ovoj ustanovi, malo je bolje prošao, biće operisan maja 2020!
Ukoliko se zadržimo na pomenute tri zdravstvene ustanove, zakazani termini još više upadaju u oči ako se zna da na operaciju kuka čeka 1.642 pacijenta, a operaciju kolena 1.786.
Situacija je teška i kod ugradnje veštačkih valvula kod srčanigh bolesnika. I na ovu operaciju se čeka do tri godine. Na Institutu za kardiovaskularne bolesti Dedinje, ovu intervenciju trenutno čeka 1.603 pacijenta, a poslednjem je operacija zakazana za 5. jun 2018! Institut za kardiovaskularne bolesti Vojvodine nije podneo podatke o tome koliko pacijenata čeka na ovu operaciju.
Kao što je već napomenuto, ovo su spiskovi prema važećim listama, napravljenim pre donošenja novog Pravilnika. Iz RFZO uveravaju da će se liste čekanja na operaciju smanjiti, kao i da će se sve operacije zakazivati u roku od godinu dana, a da će lekari koji budu pravili ovakve liste u buduće biti kažnjeni.
Ipak, doktori objašnjavaju da je nemoguće odmah se prebaciti na novi sistem, ali navode da je sigurno da će se postojeće liste u narednom periodu smanjiti.
(M. B.)