Dva proizvoda iz Srbije na listi najrizičnijih u Evropi!

Evropskom sistemu brzog informisanja o rizičnim proizvodima Rapeks prijavljeno je 2.364 artikla koji mogu biti opasni, među njima je i dva iz Srbije - dva mleka za sunčanje

Evropskom sistemu brzog informisanja o rizičnim proizvodima Rapeks u 2013. je prijavljeno 2.364 proizvoda, od čega dva iz Srbije, pokazuje baza podataka tog sistema.

Prošle godine je zabeležen porast od 3,8 odsto, a broj prijava dostigao je rekord, pri čemu su najzastupljeniji proizvodi iz kategorije igračaka i odeće i tekstilnih proizvoda, sa po 25 odsto.

Evropski komesar za zaštitu potrošača Neven Mimica rekao je da rekordan broj prijavljenih proizvoda ne znači da je njihov broj zaista povećan, već da je sistem Rapex sve efikasniji.

- Rapeks je pokazatelj da EU vodi računa i brine o bezbednosti 500 miliona građana. To je primer uspešne saradnje izmedu vlasti država članica i institucija EU, za dobrobit naših gradana - rekao je Mimica povodom 10. godišnjice Rapeksa, povodom čega je organizovana i izložba nebezbednih proizvoda.

Smisao ovog sistema je da omogući brzu razmenu podataka o proizvodima koji mogu predstavljati opasnost za potrošače, pri čemu se odmah izriče i mera koja, u zavisnosti od propusta u proizvodu, može ići od upozorenja do zabrane uvoza ili povlačenja sa tržišta, a u nekim slučajevima čak i uništavanja.

Hemijski rizik je značajan fakor i za odeću i za igračke, a primer opasnosti je povećana koncentracija hroma VI, koji može izazvati alergije, u cipelama i predmetima od kože, a omekšivači plastike ftalati, za koje se smatra da ometaju rad žlezda, u igračkama.

Najviše ovih proizvoda - 64 odsto - dolazi iz Kine, a 15 odsto iz članica EU.

- Da bi kineski proizvodači bili bolje informisani i više vodili računa o uslovima, EU bilateralno radi sa Kinom na razmeni informacija -  navodi se u saopštenju Evropske komisije.

Iz Srbije su prijavljena dva mleka za sunčanje, za odrasle i decu, marke Goti, i zabranjen je njihov uvoz u Hrvatsku.

Zamerka je da je oznaka na proizvodu nekompletna i nekorektna, da nisu svi sastojci prikazani na listi sastojaka i da je pH vrednost isuviše visoka.

U firmi koja proizvodi ova mleka, TG-Farm Medico iz Loznice EurAktivu je rečeno da su državne institucije Srbije analizom nakon vraćanja isporuke utvrdile da je pH vrednost u granicama dozvoljenim kako u Srbiji tako i u EU.

Oni su potvrdili da na deklaraciji nije bio naveden jedan sastojak mleka, ali i ukazali da je reč o dozvoljenom sastojku, tako da potrošači time nisu bili ugroženi.

(Telegraf.rs / Tanjug)