Banke iznele milijardu evra iz Srbije!
- Mada je teško utvrditi determinante smanjenja izloženosti, procenjuje se da je do sada dominirao uticaj nedostatka kvalitetne domaće tražnje, mada su u poslednje vreme izražena i ograničenja na strani ponude - navode u NBS
Tokom prošle godine banke su povukle čak 1,05 milijardi evra iz Srbije, što je pad od 16,7 odsto od 2012. godine, potvrdila je za list "Danas" Narodna banka Srbije.
- Mada je teško utvrditi determinante smanjenja izloženosti, procenjuje se da je do sada dominirao uticaj nedostatka kvalitetne domaće tražnje, mada su u poslednje vreme izražena i ograničenja na strani ponude - navode u centralnoj banci.
Drugačije rečeno, razlog za smanjenje izloženosti je nedostatak dobrih klijenata, ali i svesna odluka banaka da manje novca plasiraju u Srbiji.
- Kako se s rastom BDP-a domaća tražnja za kreditima bude oporavljala, efektivno ograničenje postaće ponuda kredita i njene determinante: makroekonomska stabilnost zemlje i relativna profitabilnost tržišta, ali i uslovi na matičnim tržištima evropskih banaka, kao što je adekvatnost njihovog kapitala, dostupnost izvora finansiranja na tržištima kapitala i slično. Uprkos smanjenju izloženosti bankarskih grupa prema Srbiji od početka ekonomske krize, finansijska stabilnost zemlje nije ugrožena, a bankarski sektor je stabilan, likvidan i adekvatno kapitalizovan - tvrde u NBS i podsećaju da "s obzirom na značaj rizika smanjenja izloženosti evropskih bankarskih grupa prema Srbiji, NBS redovno prati kretanje izloženosti“.
Komentarišući ove podatke, profesor Ekonomskog fakulteta Nikola Fabris napominje da trend smanjenja izloženosti nije prisutan samo u Srbiji, već i u regionu i očekuje da se on nastavi i ove godine.
- S jedne strane, banke imaju višak likvidnosti, ali su zbog visokog udela loših kredita jako oprezne pri odobravanju novih zajmova. Zato je sa njihovog aspekta racionalno da vraćaju kredite koje su uzele od svojih matica. S druge strane, ima i nekih matica koje su same u problemima pa su im potrebna likvidna sredstva koja mogu da dobiju od svojih banaka u Srbiji i drugim državama regiona. Zato je realno očekivati da se ovaj trend nastavi i ove godine - kaže Fabris.
On, međutim, napominje da ovo povlačenje sredstava nije dovelo do pada u odobravanju kredita klijentima u Srbiji, jer banke ni do sada nisu davale kredite u većoj meri, verujući da zbog velikog broja problematičnih kredita, nema dovoljno kvalitetne tražnje, što znači "da bi im ta sredstva predstavljala samo trošak“.
(Telegraf.rs)