SVETSKI SKANDAL U NAJAVI: Poznata aplikacija za vremensku prognozu služi za špijuniranje ljudi, čak i kad je telefon isključen
Prikupljene podatke aplikacija "Accuweather“ je slala kompanijama koje su te podatke prodavale
Popularna aplikacija za vremensku prognozu "Accuweather“ (Akuveder) navodno je, prema dokazima sigurnosnih istraživača, prikupljala podatke IOS, ali verovatno i android korisnika o njihovom kretanju i lokacijama koje su posetili, i to je slala kompanijama koje su te podatke prodavale.
Da bi stvar bila gora, "Accuweather“ je navodno sve ovo radio čak i onda kada je lokacija na uređaju bila isključena.
Iako za android korisnike nema konkretnih dokaza, osim što se sumnja da prati korisnike, za IOS je dokazano da "Accuweather“ prati korisnike čak i ako je aplikaciji isključena opcija za pristup lokaciji.
Sigurnosni istraživač, koji se inače bavi pronalaženjem ranjivosti u mobilnom softveru, utvrdio je da je "Accuweather“ u 36 sati više od 16 puta poslao podatke o korišćenju telefona i njegovom vlasniku kompaniji "Rivil mobajl“.
Podaci koje je aplikacija poslala, prema tom izveštaju, tačne su GPS koordinate, putanje kretanja, BSSID podaci vaj-faj rutera na koje je telefon bio spojen i informacija da li je "blutut“ uključen.
"Rivil mobajl“, kompanija kojoj su slati podaci, objavila je na svojoj stranici da je dobijene podatke koristila za profilisanje korisnika i bolje razumevanje njihovog kretanja.
Nakon toga, kompanija "Accuweather“ je na svojim stranicama priznala da je istina da je zbog propusta u kodu aplikacija slala podatke o „blututu“ i vaj-faj vezi, ali da nije prikupljala niti slala podatke o koordinatama i GPS putanjama.
Prema toj izjavi, "Accuweather“ je posvećen maksimalnom poštovanju privatnosti korisnika i ne bavi se prodajom njihovih informacija niti njihovom distribucijom trećim stranama.
Kompanija "Rivil mobajl“, zajedno sa "Accuweather“ radi na ispravljanju svih propusta koji su navodno nenamerno doveli do slanja bilo kakvih podataka o korisnicima izvan aplikacije.
Takođe, kompanije su u izjavi navele da će nakon ažuriranja aplikacije, koje će uslediti za najviše 24 sata, biti prenošeno nula podataka izvan aplikacije.
U svakom slučaju, takve je stvari bolje sprečiti, pa ako na svom telefonu imate instaliranu aplikaciju "Accuweather“, savetujemo da je izbrišite ili da je ažurirajte čim nadogradnja bude dostupna.
(Telegraf.rs /Sputnjik)