Ovo su svi teniseri i teniserke koji su ikada osvojili titulu za Srbiju: Ko je tu sve osim Novaka Đokovića?
Novak Đoković je najbolji svih vremena, svi rekordi i brojke to nedvosmisleno govore. Njegovih 99 titula će, po svemu sudeći, dobiti najmanje još jednu do kraja karijere, jer Srbin neće dozvoliti da makar ne zaokruži taj gigantski jubilej. No, da li znate ko još od pripadnika našeg naroda ima singl ATP ili VTA trofej?
Za neke znate, ali niste sigurni gde su se krunisali, a za neke je velika šteta što nikada ruku nisu stavili na pehar iz serije 250 i 500, Mastersa ili Grend slema.
MONIKA SELEŠ - 32 VTA TITULE
Monika je jedna od najuspešnijih ženskih teniserki u istoriji ovog sporta. Svetska, a rođena u Srbiji. Ona je u karijeri osvojila 53 VTA titule, ali je od toga 32 trofeja podigla dok je igrala pod zastavom SFRJ ili Jugoslavije u sastavu Srbije i Crne Gore.
Na šljaci je za našu zemlju osvajala Hjuston tri puta, Sent Augustin, Rim, Berlin, Rolan Garos tri puta i Barselonu.
Na betonu su to bili turniri u Majamiju dva puta, Konektikatu dva puta, Los Anđelesu, Australijan Openu tri puta, US Openu dva puta, Tokiju dva puta i Indijan Velsu.
Ovom veličanstvenom nizu se mogu priključiti i titule na tepihu u San Hozeu dva puta, VTA finalnom turniru tri puta, Milanu, Filadelfiji, Esenu i Čikagu.
Sve ukupno, za tadašnju našu zemlju, osam Grend slem titula, a nema potrebe da se kaže da je bila prva na svetu.
JELENA JANKOVIĆ - 16 VTA TITULA
Nekada prva teniserka sveta Jelena Janković sada žali isključivo za tim što nikada nije postala Grend slem šampionka, ali u svojoj zbirci ima čak 16 VTA trofeja od kojih je prvi osvojila 2004. godine u Budimpešti.
Na šljaci je osvojila još Čarlston, Rim dva puta, Marbelju i Bogotu. Na betonu su uzeti Okland, Peking, Sinsinati, Indijan Vels, Nančang, Guangdžou i Hongkong.
Na travi je samo Birmingem, a na tepihu Štutgart i Moskva.
Sve to u razmaku od 11 godina. Čak 21 put je gubila finala VTA turnira, a onaj najteži desio se 2008. godine na US Openu kada je poražena od Serene Vilijams. Tada je Grend slem titula bila najbliža.
ANA IVANOVIĆ - 15 VTA TITULA
Ana Ivanović osvojila samo jednu VTA titulu manje od Jelene, ali je osvojila Grend slem titulu na Rolan Garosu.
Za Anu je čitavo putovanje krenulo u Kanberi 2005. godine kada je u finalu savladala Melindu Cink.
Posle toga je na betonu uzimala Kanada Open, Los Anđeles, Luksemburg, Indijan Vels, Linc dva puta, Turnir Šampiona, Okland, Monterej i Tokio.
Na šljaci su to bili, pored pomenutog veličanstvenog Rolan Garosa i Berlin, a na travi je to bio Birmingem. Dva VTA turnira šampiona odigrala je na Baliju i oba puta je uzela titulu.
Ostaje žal što je izgubila još dva finala Grend slemova, jedan u Parizu od Žastin Enan i drugi od Marije Šarapove na Australijan Openu, ali prilično lepa karijera za Ivanovićevu.
JELENA DOKIĆ - 5 VTA TITULA
Skoro sve VTA trofeje koje je osvojila Dokićeva, osvojila je pod zastavom Srbije i Crne Gore, pa se tako pet od šest mogu voditi kao "naši".
Ova nekada četvrta teniserka sveta pre 2001. i posle 2006. godine igrala je za Australiju i danas živi na tom kontinentu.
Jelena se krunisala u Rimu, Tokiju, Moskvi, Sarasoti i Birmingemu, a osam finala je i izgubljeno.
JANKO TIPSAREVIĆ - 4 ATP TITULE
Jankovi mečevi su bili uvek "na nož", a u karijeri je uspeo da uzme četiri titule iz serije 250.
I tu ostaje žal što nije bilo makar finala iz serije 500, ali titule u Kuala Lumpuru, Moskvi, Štutgartu i Čenaju sigurno su bile dovoljne za jednu respektabilnu karijeru.
Uz sve to, Tipsrević nije imao sreće u još sedam finala gde je gubio u Moskvi, Hertogenbošu, Delrej Biču, Istbornu, Sankt Peterburgu, Čenaju i Gštadu.
Bio je član svetskih Top 10 zauzevši osmu poziciju prvom polovinom 2012. godine.
VIKTOR TROICKI - 3 ATP TITULE
Troicki čini trećeg singlaša Srbije u celokupnoj istoriji, a kao i Janko i Novak, bio je član reprezentacije koja je osvojila Dejvis kup.
Od devet ATP finala, tri je pretvorio u titule, a od te tri, dve su se desile u Sidneju 2015. i 2016. godine. Prvi trofej je u rukama držao 2010. godine u Moskvi kada je sve krenulo.
Finala je gubio u Vašingtonu, Tajlandu, Sidneju, Moskvi, Štutgartu i poslednji u Sofiji.
Igrao je pet puta osminu finala Grend slemova, ali nije išao dalje od toga. No, bio je na korak od Top 10 kada je 2011. godine stigao do 12. mesta ATP liste.
SLOBODAN ŽIVOJINOVIĆ - 2 ATP TITULE
Boba Živojinović je bio srpska preteča svega onoga što je tenis dostigao u 21. veku u našoj zemlji. Igrao je polufinala Australijan Opena 1985. godine i Vimbldona godinu kasnije, treća kola Rolan Garosa i US Opena, a uspeo je da uzme i dve ATP titule u karijeri.
Prvi trofej uzima 1986. godine u Hjustonu pobedom protiv Skota Dejvisa, a drugu u Sidneju dve godine kasnije savladavši Ričarda Matuševskog.
Bio je u jednom momentu član svetskih Top 20 pošto je zauzimao 19. poziciju rang liste.
DUŠAN LAJOVIĆ - 2 ATP TITULE
Duci je još uvek aktivan, još uvek pokušava i još uvek postoje velike šanse da bi mogao da uzme neki jako lep trofej u omiljenoj Južnoj Americi.
No, i pored toga što voli da igra na tom kontinentu, oba svoja trofeja je uzeo na tlu bivše Jugoslavije - prvo je 2019. godine trijumfovao u Umagu, a onda je pre dve godine uspeo da osvoji Srpska Open.
Najveći žal ostaje za propuštenom prilikom na Mastersu u Monte Karlu gde je igrao finale protiv Fabija Fonjinija i nije uspeo da se okiti trofejom.
Umalo je bio Top 20 igrač sa svojom 23. pozicijom pre šest godina, a sada je još uvek u Top 100 i u igri za neka dobra dela.
OLGA DANILOVIĆ - 2 VTA TITULE
Ruku na srce, ali i da se ne naljute ostali, nekako najrealnije izgleda da bi Olga mogla doći od svih Srba najlakše do neke nove titule (da ne brojimo Novaka).
Konačno se latila posla i konačno je postala ono što svi želimo da vidimo - detrminisana da iskoristi svoj pun kapacitet u tenisu.
Ima dve titule u razmaku od sedam godina. Osvojila je Moskvu još 2018. godine pobedom protiv Anastasije Potapove, a onda je pre nekoliko meseci uzela Guangžou koji ju je lansirao u Top 50. To je, nekako, bilo sasvim prirodno da se jednog momenta desi.
Izgubila je jedno finale u Lozani, ali se od nje tek očekuje mnogo stvari shodno tome da je u igrala osminu finala Australijan Opena i osminu finala Rolan Garosa, pa se čeka neki novi korak.
LASLO ĐERE - 2 ATP TITULE
Laci od svih pomenutih tenisera i teniserki ima najveću titulu, onu iz serije 500 u Rio de Žaneiru 2019. godine kada je savladao Feliksa Ože Aliasima.
Uz to, dodao je godinu kasnije i titulu u Sardiniji.
Tri puta je igrao i finala - u Kaljariju, Vinston Sejlemu i Hamburgu.
Takođe je bio član Top 30 sa svojim 27. mestom na ATP listi.
Još uvek je i on tu, pokušava da se vrati u Top 100 što će mu trenutnim igrama sigurno poći za rukom, a videćemo da li će biti u mogućnosti da doda još koju titulu na svoj saldo.
BOJANA JOVANOVSKI - 2 VTA TITULE
Bojana je jedno vreme bila pridruženi član Ani i Jeleni na VTA turu i mnogi su se nadali da bi i ona mogla da se probije u sami teniski krem.
Njeno najbolje ostvarenje na VTA rang listi je bilo 32. mesto, a uspela je da uzme dve titule u Bakuu 2012. i Taškentu 2013. godine.
Odigrala je baš u ta dva grada još po jedno finale gde je bila poražena u narednom navratu.
Najbolji plasman na Grend slemovima bila je osmina finala Australijan Opena, a igrala je i dva treća kola na Rolan Garosu i Vimbldonu.
MIOMIR KECMANOVIĆ - 1 ATP TITULA
Keca je već duži niz godina naš drugi reket i pretežno se u njega pouzdamo da bi sa Novakom mogao da prođe u osminu finala nekog Grend slema ili čak dalje ako mu se ukaže prilika.
Mogao bi sa još jednom pobedom u Delrej Biču da se vrati među Top 50 igrača, a u karijeri je osvojio jednu ATP titulu 2020. godine kada je trijumfovao u Kicbilu protiv Janika Hanfmana.
Pre i posle toga su se bili pehovi koji ostaju na žal, jer je u finalu Antalije poražen od posle preokreta, u finalu Delrej Biča pre dve godine je 2:1 izgubio od Frica, a u iste sezone je ostao bez trofeja u Eštorilu.
No, za njega još uvek ima mnogo vremena i nadamo se još nekom peharu.
ALEKSANDRA KRUNIĆ - 1 VTA TITULA
Aleksandra se herojski vratila tenisu, a pokušava sada i da se vrati tamo gde je nekada pripadala, pa makar i u Top 100 ako ne bude ponovo mogla do Top 50.
U karijeri je uspela da se okiti titulom u Rosmalenu iz serije 250 savladavši 2018. godine Kirsten Flipkens velikim preokretom.
Uz to je igrala i finala Guangžoua i Budimpešte, ali onda kreću povrede koje su je odvojile od terena i naterale da se junački bori za svoje mesto pod teniskim suncem. Još uvek je tu i još uvek možemo da očekujemo neki bljesak od nje.
PROPUŠTENE PRILIKE I NEKE NOVE ŠANSE
ŠTETA ZA FILIPA KRAJINOVIĆA...
Najveća šteta je što se Filip Krajinović oprostio bez osvojenog trofeja, iako je imao priliku da uzme najveću titulu posle Novaka Đokovića od svih srpskih tenisera.
Igrao je Fića pet velikih finala i svih pet izgubio, ali će ga najverovatnije najviše boleti ono sa Mastersa iz Pariza kada je preokretom poražen od Džeka Soka.
Uz taj peh, odigrao je još za titule u Budimpešti, Stokholmu, Hamburgu i Kvinsu.
Ne samo da je bio blizu Mastersu, nego i dva puta tituli iz serije 500... Nije mu se dalo. Bio je član Top 30 sa svojim 26. pozicijom sredinom 2018. godine.
HAMAD I NJEGOVIH PET MINUTA
Hamad Međedović je trenutno, uz Olgu Danilović, najveća nada da srpski tenis neće otići strmoglavim putem ka dole nakon odlaska Novaka Đokovića sa scene.
Krenuo je Hame da se polako penje na ATP listi, mogao bi uskoro da se nađe u Top 80, a već je imao priliku da uzme jednu ATP titulu koja mu je upravo izmakla u Beogradu.
Igrao je finale Belgrade Opena gde je od njega bio bolji Denis Šapovalov, ali mlad je, tek mu je 21 godina i mogao bi u narednom periodu mnogo novih stvari da stvori.
Sada je Marselju gde igra četvrtfinale, pa bi baš to moglo da služi kao nova stepenica ka uspehu.
(Telegraf.rs)