Teniska situacija u Srbiji pred 2025. godinu: Besmrtni Novak, Olgin proboj, Hamadov reset, Luna i Teodora...

Vreme čitanja: oko 6 min.
Foto: Tanjug/AP/Trevor Collens

Kao i po običaju, sportska javnost Srbije, ali i čitavog sveta, biće okrenuta ka novom pokušaju Novaka Đokovića da dođe do neverovatne 2025. godine. Australijan open je na vratima, do početka je ostalo još manje od nedelju dana, a sa tim će krenuti i vatra nove sezone. Osim Novaka, šta naši teniseri mogu da ponude i čemu možemo da se nadamo?

U Top 1000, trenutno se nalazi 16 Srba i 19 Srpkinja, od čega samo četvoro ima status Top 100 igrača ili igračice.

Pa, evo, krenimo od dama, jer bi one možda mogle da budu u centru pažnje što se tiče novog talasa belog sporta pod srpskim barjakom.

DAME

Olga Danilović je najbolja teniserka Srbije. Ona je uspela fantastičnom igrom u završnici prošle sezone da stane na korak od prvih 50 sveta. To joj je omogućilo da se nađe u glavnom žrebu Australijan Opena i da prvi put mirno sačeka, bez pražnjenja u kvalifikacijama, spektakularnu smotru.

Na prvim turnirima ove godine nije učestvovala, a prijavila je Hobart tik pred start velikog turnira u Melburnu. Ona će predstavljati najozbiljniji naš adut, ne samo na prvom Grend slemu, već tokom čitave sezone.

Uz Olgu, treba istaći neverovatan povratak na scenu Nine Stojanović koja je posle silnih povreda i operacija uspela da se podigne iz pepela i da dođe nadomak Top 200. Videćemo je takođe u Australiji, a tamo će biti i Lola Radivojević koja već dugo obigrava oko uspeha karijere, ali kada krene uspon, odmah dođe ili stagnacija ili pad. Videćemo šta ima u novoj godini da nam ponudi.

Možemo se nadati i dobrim rezultatima Aleksandre Krunić, sada već iskusne naše teniserke koja prikazuje prilično solidne i stabilne igre u dublu. Ta konkurencija joj definitivno leži i ne bi bilo čudno da probije na tom polju do finala ili titule nekog velikog turnira.

Ono što nas, pre svega, najviše interesuje jeste potencijal koji naš ženski tenis ima, a on definitivno leži u 15-godišnjoj Luni Vujović i 17-godišnjoj Teodori Kostović.

Od njih dve se očekuje godina afirmacije, pokušaja što većeg napretka i što bolje adaptacije na seniorski tenis. Obe su već članice Top 1000, Lunu ćemo sigurno gledati na juniorskom turniru Australijan Opena, dok ćemo videti šta su planovi Kostovićeve koja je nedavno postala šampionka Evrope u uzrastu do 18 godina.

Foto: Telegraf.rs

Kod ostalih naših devojaka prisutnih na istaknutoj Top 1000 sceni, moraćemo da sačekamo konkretan učinak.

U biti, na duže staze bi nam značila neka mlađa teniserka koja će uspostaviti konstantnost i makar utvrditi učešća na turnirima iz 250 kategorije. To bi bilo već nešto što bi privuklo pažnju, ne samo teniski entuzijasta, već čitave zemlje.

Nešto slično se dogodilo sa Natalijom Stevanović pre dve godine kada je uspela čudesno da se progura do trećeg kola Vimbldona. Odmah joj je ranking skočio i odmah je privukla pažnju. Nažalost, nakon toga je usledio lov u mutnom i ispadanje iz Top 200.

Sve u svemu, od Olge se najviše očekuje, u Lunu i Teodoru postoji plan za budućnost, a ostali uspesi su uvek dobrodošli.

RANG SRPSKIH TENISERKI NA VTA LISTI:

53. Olga Danilović

184. Lola Radivojević

237. Nina Stojanović

285. Aleksandra Krunić

339. Natalija Stevanović

362. Dejana Radanović

378. Natalija Senić

425. Mia Ristić

430. Anja Stanković

689. Katarina Kozarov

718. Jana Bojović

771. Elena Milovanović

804. Draginja Vuković

826. Darja Suvirdjonkova

841. Luna Vujović

885. Mila Mašić

892. Teodora Kostović

935. Dunja Marić

990. Katarina Jokić

Foto: Telegraf.rs

Možda muškaraca iz Srbije ima manje na ATP listi među prvih 1000 nego žena, ali zauzimaju bolje pozicije u samom kremu belog sporta. Ne samo zbog Novaka Đokovića, već i zbog dugogodišnjih istaknutih perjanica poput Miomira Kecmanovića i Dušana Lajovića.

GOSPODA

O Novaku ne treba u ovom tekstu trošiti previše reči. Njegovi ciljevi su jasni, iako je već sve rekorde spakovao u džep.

Sa sedme pozicije kreće ovu sezonu, tako da će potencijalno imati nešto teži žreb na Australijan Openu nego što je to bilo ranijih godina.

U Brizbejnu je eliminisan u četvrtfinalu, ali se zna da top forma dolazi baš na početku Grend slemova. Uzeti Đokoviću tri seta na turniru, u jednom meču, ne da nije laka stvar, nego je u protekloj deceniji bila izvodljiva baš za specijalne pojedince.

Uz Noleta, tu je uvek i Kecmanović kojem nije stran plasman u osminu finala Grend slema. Miši je glavni cilj da se ove godine ponovo instalira u Top 50, iako je na samo pet pozicija od tog ostvarenja.

Prošao je u drugo kolo Hong Konga, a sada juri uspeh u Adelejdu pred put u Melburn. Biće druga pesnica Srbije u 2025. godini i nadamo se da će uspeti da uvrsti makar još jednu titulu iz serije 250 u svoje vitrine.

Foto: AP/Tanjug

Lajović je taj treći srpski član u Top 100. Duci je trenutno 75. na svetu i mnogi smatraju da na vrhuncu svoje igre može da bude makar duplo bolje rangiran. Kao srećni gubitnik je iz kvalifikacija ušao u glavni žreb Brizbejna i tamo eliminisao Artura Kazoa u naletu. Ipak, nije mogao protiv Jakuba Menšika kojem predskazuju veličanstvenu tenisku priču.

Ovom našem teniskom kremu valja dodati Lasla Đerea i Hamada Međedovića, dvojac koji se nalazi blizu Top 100.

Znamo svi kakav je kapacitet Đerea. Već je bio u vrhu svetskog belog sporta, ali su ga povrede omele da tamo i ostane. Njegova mirna i pomirljiva narav ga je dosta dugo držala od verovatno i većih uspeha. Nikada ga ne bi trebalo otpisivati. Uostalom, Laci je vlasnik najveće titule posle Novaka Đokovića, jer je uspeo do sada da uzme trofej iz serije 500 u Riju.

A, Hamad je posebna priča.

Međedović je najveća nada srpskog muškog tenisa i trenutno, nažalost, nemamo druge. Čitavu prošlu sezonu je spasao finalom u Beogradu. Činilo se da će uspeti do svoje prve titule, ali se isprečio Denis Šapovalov. Mnogo toga se, simbolično, prelomilo za njega pred samu Novu godinu.

Foto: Alexandre Martins/DPPI/Shutterst / Shutterstock Editorial / Profimedia

Promenio je stručni štab, otišao za Španiju i odlučio da ne ide za Australiju. Ta odluka jeste veliki presek. Definitivno, preskočiti čitavu seriju turnira uz pokušaj učešća na prvom Grend slemu u sezoni jeste svojevrsni šok. No, trenerski sastav valjda, u kooperaciji sa Hamadom i njegovom porodicom, zna šta radi i Čelendžeri u Portugaliji bi mogli da mu donesu, pre svega, skok na ATP listi.

Za njega, sezona šljake je od presudnog značaja. Brani jako važne bodove u Madridu i Rimu, tako da je ovo usmerenje verovatno i zavisno od te činjenice.

Osim ovih pet teniskih serdara, Srbija u Top 500 ima samo još jednog tenisera - Stefana Popovića.

Popović je na kraju sezone igrao ITF turnire u Antaliji i uspeo je da popravi svoj plasman na ATP listi. Sada mu je skoro 22 godine i za veći teniski uspeh će morati da se makar jednom pokaže na nekon turniru iz serije 250 ili makar Čelendžeru. Do tada, pratićemo njegov razvoj sve do momenta dok još uvek orbitira u gornjoj polovini ove bitne liste.

Ako bi još neko ime trebalo da se pomene, onda je to Branko Đurić koji je uspeo da na kraju sezone prvi put obezbedi učešće na jednom turniru iz serije 250. Iskoristio je vajld kartu za Belgrade Open, probio se kroz kvalifikacije i predstavio se pošteno publici u glavnom gradu Srbije.

Problem je, samo, što je ovaj 19-godišnjak prilično nestalan sa rezultatima, pa je sposoban da dobije 120. na svetu i nekoliko nedelja kasnije da izgubi od nekog ko nije ni u 1000. To bi, u korist uspeha, moralo da se iskoreni. Konstantnost bi mogla da nam baš njega udeli za narednu nadu ili makar da ga premesti u prvih 500 na svetu.

RANG SRPSKIH TENISEA NA ATP LISTI:

7. Novak Đoković

55. Miomir Kecmanović

75. Dušan Lajović

112. Hamad Međedović

114. Laslo Đere

463. Stefan Popović

626. Dušan Obradović

635. Filip Krajinović

658. Branko Đurić

757. Miljan Zekić

781. Vuk Rađenović

854. Nikola Milojević

873. Saša Marković

920. Viktor Jović

981. Stefan Latinović

983. Aleksa Pisarić

(Telegraf.rs)