Ko je nova 18-godišnja zvezda tenisa: Zaradio skoro milion dolara, Rafa mu je idol, kažu da je budući broj 1

Vreme čitanja: oko 5 min.
Foto: Profimedia

Od nedelje, svet tenisa ima novog princa i njegovo ime je - Žoao Fonseka. Ovaj jedva punoletni mladić pokazao je impresivan kvalitet na Nextgen takmičenju u Saudijskoj Arabiji i bez izgubljene partije savladao sve nadolazeće zvezde belog sporta, pa čak i one koje su se već afirmisale 2024. godine. Definitivno, od njega se može mnogo očekivati u budućnosti.

Žoao je rođen 21. avgusta 2006. godine na samo nekoliko stotina metara od kompleksa gde se igra Rio Open. Od oca Kristijana i majke Roberte, ovaj iskonski talenat je dosta toga nasledio upravo od roditelja koji su u mladosti praktikovali više sportova, a onda u i rekreativno gajili fizičko zdravlje u kući.

Čini se da baš mama uticala na to da se totalno usmeri na igru sa reketom, jer a je prvo vodila sa sobom u teniski klub Rio de Žaneira, a zatim i na mečeve turnira gde je posmatrao Rafaela Nadala iz prvih redova.

Tada je još Tomaš Beluči, dugogodišnja uzdanica Brazila i redovni učesnik velikih takmičenja, bio stub tenisa u zemlji, pa su dva pomenuta i delila ulogu uzora za Fonseku.

Brzo je napredovao, ali ne brže od samih reči stručnjaka da će tako i biti. Jednostavno, bilo je jasno.

Još 2022. godine je juniorsku reprezentaciju svoje države, sa šest besprekornih pobeda, doveo do titule Dejvis kupa. Baš u toj sezoni je stigao prvi put do četvrtfinala Čelendžera i probio se među 1000 najboljih na planeti.

Počeli su brazilski kapaciteti da se angažuju kako bi se Žoau napravio prostor za dajle napredak, pa je sa 16 godina dobio vajld kartu za glavni žreb u Rio de Žaneiru. Bilo je to prerano za takvu vatru, pogotovo zbog činjenice da je naišao na još dovoljno spremnog i u tom momentu stamenog Aleksa Molčana koji mu je dozvolio samo tri gema. Da se sada sastanu, teško da bi Slovak i došao do trijumfa.

Iako je Fonseka pokušavao u seniorskoj konkurenciji, u juniorskoj je, zapravo, totalno bacio svetla pozornice na sebe.

Prvo je 2023. godinu otvorio sa finalom Australijan Opena u svom uzrastu, a do kraja godine je igrao i polufinale Vimbldona i četvrtfinale US Opena.

Tada mu je, čini se, bilo već dosta dečje igre, pa je ušao među velike momke gde je pošteno počeo da se bije za svoje mesto u svetu belog sporta.

Jednim saopštenjem je presekao i razglasio svima da neće ići na koledž u Šarlotvilu, da se iz SAD gde je brusio svoj talent i provodio mlađe teniske dane otisne u svet. Odlučio je da sa 17 godina postane profesionalac.

To se i očekivalo imajući u obzir njegov progres, a sve se ispostavilo kao pametan potez za njegovu karijeru.

Prvo što je uradio jeste da se vratio u Rio de Žaneiro i na praktično njegovom turniru, iz komšiluka, došao do četvrtfinala pobedama protiv Artura Fisa i Kristijana Garina.

To mu je bio prvi ozbiljniji niz i očekivalo se da se iz talenta ne pretvori samo u silu, već direktno iz iznenađenja u tenisku zvezdu. To mu je, ipak, uskratio Marijano Navone koji ga je preokretom izbacio, ali kao i za Molčana, verovatno bi sada bila totalno drugačija situacija.

Preboleo je to, krenuo na Čelendžerima da pokazuje svoju snagu. U Asunsionu je izgubio u finalu, u Madridu u četvrtfinalu, a onda je došao novi bljesak na jačem turniru ATP serije.

Foto: Profimedia

To je bio Bukurešt gde je prvo šokantno eliminisao Lorenca Sonega sa 2:0, a onda istim rezultatom i Radua Albota, da bi ga sada posle preokreta savladao Alehandro Tabilo koji je nešto kasnije ušao u životnu formu.

Ako nije bilo prvog Grend slema, onda je bilo prve titule Čelendžera u avgustu - Leksington je osvojio bez izgubljenog seta!

Dokazao je da nije klasičan južnoamerički šljakaš (iako mu je šljaka jača strana, reklo bi se), te je baš na betonu dokazao ono bez čega se veliki ne može ni biti. Dokazao je da može biti univerzalni vojnik prilagodljiv na podlogu.

Možda je bio isfrustriran činjenicom da ga je verovatno jedan poen odvojio od glavne smotre US Opena, ali je nastavio da radi.

Samo je nastavio da napreduje i skuplja neke vredne pobede kao što je protiv Botika Van de Zandshulpa, momka koji je najzaslužniji što je Holandija igrala finale Dejvis kupa. Sve te pojedinačne pobede nisu ga vodile do novih titula, ali jesu do NextGen turnira zbog čega je i došlo do ovog štiva koji sada čitate.

Realno, Fonseki se nisu davale velike šanse ni da izađe iz grupe, a o eventualnoj tituli nije baš bilo mnogo reči. No, jeste misli u njegovoj glavi.

Prvo što se u istoj čorbi našao sa Arturom Fisom i Jakubom Menšikom, dvojcem već afirmisanih tenisera, a drugo što je u nastavku bilo nekih koji su mu oskratili juniorsku Grend slem titulu.

Fisa je pobdio preokretom sa 3:2, onda je praktično slomio Lernera Tiena sa 3:1 uzevši mu dva seta sa nulom. Prelomni momenat je bio baš protiv Menšika sa kojim je odigrao pet setova u kojima se igralo svih pet taj-brejkova. Jeste, tačno je da su se ti setovi igrali do četiri dobijena gema, ali je svakako bilo veoma gusto i iz te smeše smo dobili Brazilca spremnog za velike stvari.

Luka Van Aše mu je uzeo tek pet gemova, da bi Tiena, koji ga je upravo lišio tog juniorskog Grend slem trofeja, još jednom bacio kolena za vrednu titulu.

E, sada...

Priče i prognoze su jedno, a ono što pokazujete na terenu je sasvim drugo. Mora da se čitav fokus prebaci baš na teren da bi se postao šampion u nečemu.

Fonseka je ovu titulu nasledio od Hamada Međedovića koji je baš prošle godine trijumfovao na istom meču i uspostavio nadu da će brzo u elitu.

Do pre par meseci, Hamad je bio zaleđen, do momenta finala Belgrade Opena, a sada ponovo verujemo. Doduše, nećemo ga videti u Melburnu, ali valjda njegova trenerska ekipa zna kojim putem bi trebalo njegova karijera da ide. Iznaći će se način da se dođe do onoga u čemu se nadamo.

Fonseka, sa druge strane, spremno dočekuje kvaliifkacije za Australijan Open, jer je u ovom momentu 145. na svetu i videćemo da li će ga možda i malo sreća poslužiti u žrebu tik posle Nove godine.

Ono što je interesantno jeste da će Fonseka već koliko sutra biti milioner, iako je u profesionalnom tenisu od juče.

Naime, turnir u Džedi mu je, kao šampionu bez poraza, dala premiju od čak pola miliona dolara! Žoao ide ka prvom milionu i nema sumnje da će do u 2025. godini brzo dostići.

(Telegraf.rs)