Kako je propao ženski tenis u Srbiji: Od finala FED Kupa, pa do igračica van 100 najboljih na svetu!
Bila jednom jedna Srbija...
Srbija... Naša divna zemlja, koja je imala tu sreću da se u njoj rodi najbolji teniser na svetu, ujedno, najbolji i u istoriji ovog sporta - Novak Đoković. No, nekada nije sve bio samo Novak, već su tu bile i Ana Ivanović i Jelena Janković, koje su dugo gospodarile u konkurenciji kod dama. Nekad je bilo tako, a, šta se desilo sad sa ženskim tenisom u Srbiji?
Najnovija WTA lista je donela i nova razočaranja za našu zemlju, koja je pre nekih 15-ak godina imala jedne od najboljih teniserki na svetu. Nekad Ana Ivanović i Jelena Janković, a danas je naša najbolja teniserka Olga Danilović - devojka koja se nalazi na 120. mestu na novoj listi.
Izuzetno nisko plasirana, što, nije ni čudo, s obzirom na to da se sve više čini kao da je Olgi tenis pomalo i u drugom planu, te da je posvećenija drugim stvarima. Međutim, nije ni to sve, s obzirom na to da je sledeći reket nakon Olge i Natalija Stevanović. Natalija je trenutno 204. na svetu, te ima samo 376 bodova.
Reklo bi se - totalni neuspeh, iako Natalija daje sve od sebe da to popravi, ali, nekada i ne ide na najbolji mogući način. U zemlji koja ima Novaka Đokovića, najboljeg ikada, kako je moguće da ne postoji interes kod mladih, odnosno, kako ne postoji mogućnost da se izbrusi neki novi dijamant kod žena?
Kako od finala FED Kupa do teniserki izvan najboljih 100?
U toj nekoj eri kada smo bili dominantni u ovom sportu, kada su Ana Ivanović i Jelena Janković žarire i palile, naša reprezentacija je imala i najveći uspeh. Te 2012. godine, Srbija je došla do finala FED Kupa, kada je od naše selekcije bila bolja Češka sa 3:1, te je tako odbranila titulu.
No, Srbija je svakako time napravila svoj najbolji uspeh u istoriji, iako Ana Ivanović i Jelena Janković nisu ništa mogle protiv Lusi Šafarove i Petre Kvitove.
Deo te selekcije je bila i Aleksandra Krunić, kao i Bojana Jovanovski, od kojih se očekivalo da preuzmu štafetu i da nastave sa istim, čak i boljim igrama nego li Ana i Jelena. Ali... Godine koje su došle su donele samo neuspehe, nažalost.
Ni približno tom uspehu iz 2012. godine nije uspela Srbija da dođe, a, kvalitet naših teniserki je i u određenoj meri opao. Praktično, došao je do neprepoznatljivog minimuma.
Ali, pravo pitanje je - da li postoji i budućnost u ovom sportu, bar u ovoj konkurenciji?
Prozivke čuvenog novinara - da li je ovo budućnost ili smo svoje odigrali?
S obzirom na to da se čeka budućnost u ovom sportu, pominju se mnoge nade. Kako smo i gore naveli, očekivalo se da Aleksandra Krunić i Bojana Jovanovski preuzmu štafetu, pa se isto očekivalo od Ivane Jorović, Jovane Jakšić, Vesne Dolonc... Očekivalo se, ali, ostalo je samo na tome.
Nijedna od njih nije uspela da napravi to što se očekivalo, nijedna nije uspela ni da priđe najboljima, već su sve ostajale na pragu 30 najboljih na svetu.
Čak, sa ove distance i taj rezultat je i više nego dobar, jer Srbija više nema ni najbolju među 100. Nakon njih, očekivalo se mnogo od Olge Danilović, pa i Nine Stojanović koja je stigla do polufinala Olimpijskih igara u Tokiju u miks dublu sa Novakom Đokovićem, ali... Opet je tu sve samo stalo.
Trenutna reprezentacija Srbije u FED Kupu je ispunjena talentovanim devojčicama, s kojima se u timu nalazi Aleksandra Krunić, a, to je prokomentarisao i Žoze Morgado, poznati portugalski novinar, koji je isprozivao budućnost tenisa u našoj zemlji, reklo bi se i s pravom.
Bar za sada, sa pravom.
Naime, našu reprezentaciju trenutno čine Aleksandra Krunić, kao kapiten, koja se nalazi na 528. mestu na WTA listi. Tu je Nina Stojanović, koja je trenutno na 477. mestu, Elena Milovanović koja se nalazi na 513. mestu, te talentovane Lola Radivojević (370. mesto) i Mia Ristić (334. mesto), koje su i možda i jedina svetla tačka.
Takođe, treba pomenuti i mladu Lunu Vujoviću, koja bi isto mogla da bude budućnost. S akcentom na "mogla", jer je sa 14 godina uspela da dođe i do prvog seniorskog finala, na prvom seniorskom turniru. Međutim, put je izuzetno dug.
Kada se sagleda celokupna slika, situacija nije nimalo dobra, bar trenutno. Srbija je daleko od ozbiljnog rivala za bilo koju selekciju na svetu, a, budućnost bar još ne obećava, pogotovo s obzirom na to da vreme odmiče. Osim dama, pitanje je i koliko muškarci mogu kada se povuče Novak Đoković...
Zbog toga se i postavlja pitanje, da li je srpski tenis naišao na pravi ćorsokak?
Da li su problem samo finansije?
Izuzetno veliki problem u ovom sportu su i same finansije, što je i sam Novak Đoković morao da preživi tokom svog odrastanja, no, izuzev toga, finansiranje talentovane dece je izuzetno teško, ogroman je problem da roditelji izguraju svoju decu ka putu.
Tenis je izuzetno skup sport, a o tome je pričala i Dejana Radanović, koja je pričala o zaradi tokom 2023. godine, a kako kaže, samo je jednom bila u plusu.
- Prošle godine sam na jednom turniru bila u plusu, a odigrala sam ih 17, 18. Osvojila sam turnir u Skoplju. Ako je nagradni fond bio 40 hiljada dolara, pobednica dobija otprilike deset posto. Tamo gde je žreb s 32 igračice, uglavnom bude deset posto. A turnir koji sam ja osvojila imao je 48 igračica, dakle 16 više, pa oni 40 hiljada dolara dele na sve nas.
- Sa 16 igračica više, ja kao osvajačica dobijam manje. Tada sam kao osvajačica dobila četiri hiljade i bila u plusu, a tu su i gorivo, hotel i sve to. Na kraju sam otišla u Bugarsku i Kuršumliju i s ta tri sam se vratila s hiljadu dolara zarade, a osvojila sam prilično jak turnir. Na ovom nivou si na svakom turniru u minusu - otkrila je Dejana.
Takođe, Radanovićeva je rekla da je uvek teško.
- Stalno si u crvenoj zoni. Tenis je sport, fizički i mentalno, šah u pokretu. Toliko stvari ima, stalno si u crvenom, da bi i na kraju bio u minusu. Onda bih se pitala, kao jedna glupa osoba, koliko se iscrpljujem da bih na kraju bila hiljade i hiljade u minusu. Nemam odgovor na pitanje zato što stvarno nema smisla. Jedan kolut žica za rekete košta sto evra, a godišnje ih je potrebno deset. Tu su i avionske karte, oprema, plaćanje hotela po turnirima.
- Za jedan normalan, prosečan život teniserke, da ne ideš u hotele s pet zvezdica, osim u Indiji, otprilike treba između 30 i 60-70 hiljada eura. Kad platiš trenera, dvoranu, loptice, terene, troškove na turnirima, torbe... Cifra dođe do 200 hiljada. U tenisu si uspešan ako si među najboljih stotinu, iako su standardi pomereni zbog Novaka Đokovića, pa nisi dovoljno dobar ni ako si 20. Mnogo je kvalitetnih igrača, a malo mesta. Recimo, pre sam stvarno imala sjajnu godinu. Krenula sam s 1000. mesta i došla do 250, što je stvarno super. I onda se vraćaš na to da dođeš do 250. i opet si na gubitku.
Ona je rekla i da bi plasman oko 150. mesta, tek mogao da promeni život nekome, ali... Sve do toga je izuzetno daleko.
Zbog toga, mnoge teniserke i odlučuju da brane boje drugih selekcija, pa je Iva Jović tako osvojila juniorski Australijan open, ali, ona nastupa pod zastavom SAD-a.
Da li će upravo finansije i stati na put našem tenisu, da li je to ono što će nas odvesti u ćorsokak?
(Telegraf.rs)