Gde su teniseri koji su pre 20 godina igrali protiv Novaka Đokovića: Jedan je doktor, jedan pekar, a ostali...

Vreme čitanja: oko 14 min.

Ovu listu nikada niste videli, a sigurno će vas odvući u renesansnu eru tenisa

Ilustracija: Telegraf/MN Press/Tanjug/AP/JACQUES DEMARTHON / AFP / LIU JIN / Timothy A. CLARY / Zuma Press / Profimedia

Najbolji teniser svih vremena Novak Đoković ove godine slavi jubilej od dve decenije profesionalnog bavljenja "belim" sportom. To mu sada dođe već davno, a i njegovi prvi protivnici su većinom davno zaboravljeni ili penzionisani momci koji sada sigurno svojoj deci (možda i unucima) pričaju o tom duelu.

Sve je počelo na ITF turniru u Minhenu gde je Novak u januaru 2003. godine odigrao svoj prvi meč za bodove.

ITF MINHEN - POČETAK NAJVEĆE TENISKE PRIČE

Protivnik mu je bio Aleks Radulesku, Nemac poreklom iz Rumunije, tada 664. na svetu.

Tada, ni punoletni Đoković nije uspeo da dođe do pobede protiv čoveka kojem je to bila poslednja godina u profesionalnom bavljenju tenisom.

Bilo je 7:5, 7:6 za Raduleskua koji je već u narednom kolu poražen, a u karijeri je bio nadomak Top 50.

Uspeo je čak da dođe do četvrtfinala Vimbldona, a trenutno mu je 48 godina i ostao je u omiljenom sportu gde sada obavlja trenerski posao u teniskoj kompaniji u Minhenu.

Novak se nakon poraza od Raduleskua vratio u Srbiju gde je ostao do kraja sezone i odigrao još pet ITF turnira, te osvojio jedan od njih.

Foto: Profimedia/Timothy A Clary

ITF SERBIA F2 - PORAZ OD NAJNIŽE RANGIRANOG TENISERA U KARIJERI

Na narednom turniru "Serbia F2" ponovo je tesno eliminisan odmah na startu, ovog puta u tri seta od Italijana Manuela Žorkere.

Interesantno je da je ovaj poreklom Argentinac najslabije rangirani teniser ikada koji je uspeo da savlada Novaka (u tom momentu 796. na svetu).

Naravno, pričamo o mladom Novaku, o neiskunom Novaku i Novaku koji je tek u narednim godinama mogao da pokaže šta ima.

Žorkera je veće uspehe imao u dublu nego u singlu, osvojio je i dve titule na Čelendžerima, a nakon kraja karijere je postao direktor teniskog kluba Este u Italiji.

To je radio do 2013. godine, a onda se odlučio za daleki put na istok gde je izabrao poziv trenera mlađih kategorija u Kini.

ITF SERBIA F3 - PRVA NOVAKOVA TITULA I SUDARI SA ZEMLJACIMA

Prvi veći zamah srpskog asa desio se već u narednoj sedmici gde je uspeo i da osvoji svoj prvi turnir, svoj prvi trofej.

Od prvog kola do finala naređao je Darka Mađarovskog, Daniela Sebešćana, Gorana Tošića, Jaroslava Pospišila i Cezara Ferera Viktoriju.

Mađarovski je srpski teniser, juniorski partner Janka Tipsarevića, a poslednji turnir je odigrao još 2009. godine, a u karijeri je najviše zauzimao 332. mesto na svetu.

Novak ga je savladao sa 6:3, 6:7, 6:4 tada i otišao dalje.

Interesantno je da je Tipsarević i venčani kum Mađarovskom, a supruga mu je bivša odbojkašica Lana Tomić.

Jedinu ATP pobedu će sigurno pamtiti do kraja života, jer se radilo o velikom iznenađenju na Serbia Openu 2009. godine kada su on i Novakov brat, Marko Đoković, savladali Daniela Nestora i Nenada Zimonjića kao prve nosioce.

Takođe je, kao i Žorkera, kasnije pronašao svoj poziv u Kini, tačnije u trenerskom poslu i Teniskoj asocijaciji Kine.

Foto: MN Press/Marko Metlaš

Daniel Sebešćan i Goran Tošić su takođe bili predstavnici naše zemlje, a interesantno je da je pomenuti Pospišil i dalje aktivan u 42. godini.

U junu je bio prisutan u Liberecu na Čelendžeru, a uspeo je u singlu da se 2011. godine pojavi u prvom kolu Vimbldona.

Što se tiče finaliste, Ferera Viktorije, o Špancu se nakon kraja karijere vrlo malo zna, a 2011. godine je odigrao svoj poslednji zvanični duel.

Poznato je da je pre godinu dana započeo saradnju sa klubom iz Ujedinjenih Arapskih Emirata i da trenutno radi kao trener u Dubaiju.

ITF SERBIA F4 - PORAZ OD DRUGOG JUNIORA SVETA IZ BUGARSKE

Kako se ovakva vrsta turnira nadovezuje jedna na drugu, odmah je Đoković nastavio sa svojim pohodom: Bez ikakvih poteškoća je savladao Domenika Marafiotea iz Australije, zemljaka Ivana Bjelicu i Nemca Kristofera Koderiša.

Bjelica je, kao i svi do sada pomenuti, u trenerskim vodama, a poslednji put se na terenu našao još 2010. godine u Banjaluci gde je igrao dubl susret.

Onda je, posle prelakog puta, stigao žestok poraz od Todora Eneva, bugarskog tenisera koji je tada zauzimao 415. poziciju na ATP listi.

Nije imao previše uspešnu karijeru, iako je bio nadomak Top 250, ali je nešto kasnije obavljavao funkciju selektora bugarske Dejvis kup reprezentacije.

Bio je velika nada, čak drugi junior sveta, ali karijera ovog momka iz Plovdiva nije izašla zacrtanim pravcem.

ITF SERBIA F5 - U EGIPTU TO VEROVATNO ZNAJU...

Sve ima svoje uspone i padove, pa je tako i Novak morao da krene tim krivudavim putem koji ga je već naredne nedelje odveo u brzu eliminaciju sa ITF "Serbia f5" turnira.

Glave mu je došao egipatski teniser Mohamed Mamoun, 604. teniser sveta u tom momentu.

Nije Đoković bio spreman za te napore, igralo se već skoro tri sata kada je srpski as predao i prekinuo evidentan momentum koji je vodio ka preokretu.

Ni Mamoun se nije proslavio za svetske okvire, ali jeste za svoju zemlju koja ga je nakon kraja karijere postavila za selektora Dejvis kup reprezentacije Egipta.

Završio je karijeru pre 13 godina, a 2010. godine je ušao među Top 300 i tu se vrlo malo zadržao ostavivši na ITF karijeri.

ITF SERBIA F6 - KRAJ PRVE SEZONE I NAJAVA DOLASKA JEDNOG MOMKA IZ SRBIJE

Kao i sve pomenuto do sada, i ovaj turnir se samo nadovezao na sve ostale, ali za Đokovića nije bilo kiksa, već je ponovo došao do polufinala.

Padali su redom Žerar Solve iz Francuske, pa opet Domenik Marafiote, a zatim i Ivan Cerović iz Hrvatske, da bi drugi Francuz onda osvetio onog prvog.

Radilo se o Nikoli Renavanu koji je sa 6:4, 7:6(1) slavio protiv Novaka i tako zatvorio sezonu mladog perspektivnog srpskog tenisera.

Renavan je završio karijeru 2013. godine u Mulironu gde je na opraštajnoj turi savladao drugog Srbina, Nikolu Ćirića.

Njegov put ka vrhu završen je u Top 250, a više je kasnije bio posvećen dubl konkurenciji gde je imao sedam finala i tri titule na Čelendžerima.

Udružio se sa nešto poznatijim zemljacima poput Žan Kristofa Furela, Pjer Hjua Erbera i Arnoa Klemona.

Sada mu je 41 godina, ostao je u trenerskim teniskim vodama, ali odavno ga nije bilo u javnosti.

ČELENDŽER BEOGRAD - PRVI VELIKI ISPIT I POZNATIJE EVROPSKO IME

Daleko najozbiljniji turnir u dotadašnjoj Novakovoj karijeri desio se u februaru 2004. godine i odmah mu je na startu Čelendžera u Beogradu na put stao Marko Kjudineli, poznato ime iz teniskih krugova.

Ovo je ujedno i prvi igrač koji je u kasnijem delu karijere stigao čak nadomak Top 50, a u tom momentu je bio previše jak za Novaka savladavši ga sa 6:3, 6:2.

Kjudineli je učestvovao u glavnom žrebu sva četiri Grend slema, a najveći uspeh su mu dva treća kola US Opena (2006. i 2009. godine).

Uspeo je čak i da osvoji ATP titulu iz serije 250 u Gštatu, ali u dublu, dok mu to u singlu nije pošlo za rukom.

Osvajač je i Dejvis kupa sa Švajcarskom 2014. godine.

Pre šest godina je objavio da se povlači zbog povrede koja ga je konstantno mučila, a sada je vlasnik konsultantske kuće "Kjudineli".

Foto: Profimedia/Zuma Press

ITF CROATIA F1 - POVRATAK NA NIŽI NIVO I PREOKRET BELGIJANCA

Još jedno polufinale ITF turnira, ali sada u komšiliku, a redom su padali Klemens Trimel, Stefan Vauters i Uroš Vico, Italijan hrvatskog porekla.

Na putu do finala ga je zaustavio Belgijanac Žeron Mason, sada 42-godišnjak koji za čitavu svoju karijeru nije uspeo da se plasira u glavni žreb Grend slema.

Doduše, odlučio je i sam da ostane na tom istom nivou gde je Novaka savladao, pa u svojim vitrinama ima 13 titula sa ITF ranga.

Porastao je u Južnoj Africi u porodici koja je držala pekaru, a onda kada se biznis selio, preselio se i on. I sada se sa tim bavi njegova porodica, ali i on.

Okačio je reket o klin još 2009. godine.

ITF CROATIA F2 - SLOVAK I VEČNE KVALIFIKACIJE

Ponovo su se Novakovi putevi spojili sa Mađarovskim i ponovo je bio bolji od njega, ali već od Slovaka Iva Kleca nije.

Klec je bio već neko vreme na turu, polagale su se velike nade da će biti vodeći as Slovačke, ali je od 2007. do 2011. ostao zaglavljen između velike scene i proseka.

Dolazio je na korak od Australijan Opena, Rolan Garosa i Vimbldona, dva puta igrao prvo kolo kvalifikacija za US Open, ali nikada nije uspeo da se plasira u glavni žreb iako je ušao u jednom momentu među Top 200.

Osvojio je čak 27 ITF turnira, ali izostao je onaj najlepši san. Sada je na liniji Slovačka - Kanada gde se bavi trenerskim poslom.

Foto: Profimedia/Jacques Demarthon

ITF REPREZENTACIJA SRBIJE - PRVI NASTUP POD NAŠOM ZASTAVOM

Đoković je aprilu 2004. godine odigrao i prvi meč za selekciju Srbije. Protivnik je bila Letonija, a Novak je imao posl sa Janisom Skroderisom kojeg je lako savladao sa 6:2, 6:2.

Mladi Skroderis nije stigao ni pošteno da zakorači u svet tenisa, a ostao je iznad 1200 mesta na ATP listi.

Sporadično se bavio tenisom, nikada previše udubljen, tako da mu se i karijere završila prilično brzo uz učešća isključivo na ITF turnirima.

ITF ITALIJA F4 - ĐOKOVIĆ SA JUNIORSKIM ŠAMPIONOM KOJEG SVI ZNATE

Nastavila se ITF serija, došle su i još dve pobede, protiv Andrej Kracmana i Viktora Brutansa, a onda je stigao i duel koji gledate i posle 20 godina!

Novak je odigrao meč sa Gaelom Monfisom, juniorskim šampionom i momkom kojem je bilo predskazivan Grend slem niz titula.

Ipak... Njega ne treba mnogo predstavljati, još uvek je na turu, još uvek ima šta da pokaže i nema sumnje da će ostati tu dok god može.

Ti ITF porazi ne ulaze u zvaničnu statistiku, pa će se Gael vrlo rado setiti ovih momenata jer je na 0-19 u međusobnim duelima sa srpskim teniserom.

Foto: Tanjug/Ap

ITF MAĐARSKA F1 - JOŠ JEDNA TITULA, ALI SADA BEZ KONKURENCIJE

Nole je došao prilično nabrijan u Solnok i uzeo svoj drugi ITF trofej sa samo jednim izgubljenim setom.

Padali su redom Teodor Devoti, Herbert Viltšnig, Kristijan Grunes, Kamil Capkovič i na kraju Slovenac Marko Tkalec koji nije imao nikakvih šansi u finalu (6:4, 6:2).

Kao i mnogi sa ove liste, Tkalec ostao izvan svetskog teniskog krema, nije se okitio niti jednom ATP titulom, a dva puta je bio blizu da se plasira na Grend slem.

Još 2003. je umalo došao do glavnog žreba Australijan Opena, a dve godine ranije je na poslednjoj stepenici stao pred Vimbldon.

U proteklom periodu je Marko posvećen radu sa decom u Austriji i Sloveniji, a baza mu je pretežno u Klagenfurtu.

ATP UMAG - DEBI MEĐU VELIKIM MOMCIMA I POŠTEN OTPOR ITALIJANU

Đoković se prvi put našao na turniru ATP iz serije 250 i nimalo se nije obrukao. Naprotiv. Mogla je i situacija da se totalno preokrene, ali bilo je kako je bilo - poraz od Filipa Volandrija 7:6, 6:1.

To je Novaku bio prvi okršaj sa nekim iz prvih 100, tačnije, Italijan je u tom momentu bio 65. na planeti i mnogi su uvideli da mladi Srbin ima oružje da nastavi svoj uspon.

Većina teniskih sladokusaca je već čula za Volandrija, jer je Filipo dolazio i do četvrte runde Rolan Garosa, dok je na tri ostala Grend slema dolazio do drugog kola.

U penziji je, sada mu je 42 godine, a dve titule ATP je uspeo da sabere, u Sent Poltenu i Palermu.

U karijeri ima pobedu i protiv Rodžera Federera, Endija Marija, Karlosa Moje, Ivana Ljubičića...

Sve u svemu, Volandri je jedan od onih koji je upisao svoje ime u teniske knjige, a trenutno se nalazi na poziciji selektor Dejvis kup reprezentacije Italije.

ITF SERBIA F5 - JOŠ JEDAN TROFEJ I PONOVO MAĐAROVSKI NA PUTU

Već do tog momenta, bilo je jasno da je Novak mnogo veći kalibar od ITF turnira, a ovaj trofej je to i dokazao.

Ponovo je savladao Gorana Tošića, a onda i Davida Savića, Žeroma Bekera i Darka Mađarovskog koji je i treći put pao pred Đokovića, sada i najteže.

Finale se igralo protiv Italijana, Flavija Ćipole koji je takođe ostavio trag na teniske tokove. Na kraju, 6:4, 6:3.

U karijeri je došao do 70. pozicije na svetu, igrao je treće kolo US Opena i uzeo je jednu titulu, u Istanbulu, doduše u dubl konkurenciji.

Svakako, njegov kvalitet je bio nesporan, a nešto ranije je završio sa karijerom, da bi se ove godine posvetio elitnom trenerskom poslu.

On je, naime, šef struke Darije Kasatkine, a trenira i zemljaka Đanluku Magera.

ČELENDŽER MANERBIO - PORAZ OD BUDUĆEG TOP 10 IGRAČA 

Ponovo jači turnir i sada dve veoma bitne pobede, protiv Didaka Pereza i Žeroma Hanela, ali onda stiže poraz od momka kojeg će narednih godinama na ATP ostaviti bez pobede.

Nikolas Almagro, dokbro poznato lice iz Španije, slavio je sa 6:4, 6:2 i sebi najavio veliku karijeru. To se kasnije i potvrdilo, jer je Niko bio deveti teniser sveta.

Profesionalno tenisom je prestao da se bavi 2019. godine, a povrede su ga sputale da možda napravi još nešto tokom svoje avanture u "belom" sportu.

Ima tri četvrtfinala Rolan Graosa, jedno Australijan Opena, četiri treća kola Vimbldona i jednu četvrtu rundu US Opena uz 13 ATP titula.

Svakako, velika karijera.

Almagro je tokom korone odlučio da se posveti porodici, totalno je raskrstio sa tenisom, a onda je polako ulazio u trenerske tokove.

Nekoliko puta je viđen širom svoje zemlje kao deo teniske klinike, a njegov bekhend je ostao jedan od najlepših i najefikasnijih na turu.

Foto: Profimedia/Al Bello

ČELENDŽER FROJDENŠTAT - ŠPANCI I NJIHOVA ŠLJAKA...

Ponovo je Đoković došao do dve pobede na Čelendžeru, počeo je polako da raste bodovno i na ATP listi, a nakon trijumfa nad Janom Minarom i ponovo nad Hanelom, stigao je meč protiv Španca Santijaga Venture koji je bio nepremostiv na šljaci.

Kao i svaki Španac, znao je šta radi na toj podlozi, pa je sa 7:6, 6:4 ipak uspeo da slavi.

Venturi je sada 43 godine, a tokom karijere je ostao daleko od top klase. Naravno, respektabilno 65. mesto na ATP listi nije za zaborav, ali je tokom profesionalnog bavljenja tenisom došao do samo jedne druge runde Grend slema.

Ipak, uspeo je da uzme i jednu ATP titulu, u Kazablanci iz serije 250.

Karijeru je završio pre više od decenije, direktno je uticao i da Marsel Granoljers postane jedan od najboljih dubl igrača današnjice pošto su njih dvojica često u mladosti i igrali zajedno.

Malo se zna o njegovim trenutnim delima, odaljio se od teniske priče. Poznato je samo da živi u Španiji.

ATP BUKUREŠT - JOŠ JEDAN ŠPANSKI TRKAČ, ALI OVAJ JE SVIMA PRAVIO PROBLEME...

Vratio se Novak na ATP iz serije 250, ostvario pobedu protiv Arnoa Klemona nakon preokreta, a onda je posle preokreta i poražen od Davida Ferera.

Ne bi trebalo mnogo da objašnjavamo ko je Fererer, ko je finalista Rolan Garosa i vlasnik 27 ATP titula.

Igrao je po dva polufinala na Australijan Openu i US Openu, te dva četvrtfinala Vimbldona.

Tada je bio stariji od Novaka, bio je u fizičkoj prednosti i to je iskoristio.

Sada, Ferer obavlja selektorsku ulogu u Dejvis kup reprezentaciji Španije.

ATP BANGKOK - STARA GARDA IH HOLANDIJE I DEČAČKO MUČENJE

Pokušao je Novak da se ustali na takmičenjima većeg ranga, ali je dobio "packu" od Denisa van Šepingena, visokog Holanđanina koji je na turu u tom momentu bio već više od decenije.

Nije Denis nikada ušao među 50 najboljih, ali je bio blizu.

U Bangkoku je slavio preokretom, a kao što se i da uočiti, Đoković je bio jako sklon padovima u mladosti, što nije ništa čudno u tom uzrastu.

Van Šepingen je igrao u glavnom žrebu svih Grend slemova, a u Australiji je stigao i do trećeg kola.

Za njega se govorilo da je jedan od najbogatiji tenisera koji su to bogatstvo nasledili i pre bavljenja tenisom.

Ne bavi se trenerskim poslom.

ČELENDŽER AHEN - PRVO FINALE ČELENDŽERA PROTIV DOKTORA... PRAVOG DOKTORA

Prvi put je Đoković bio jako blizu da uzme najveću titulu u dosadašnjem delu karijere. Smešio mu se Čelendžer, a prilično lako je došao do finala uz samo jedan izgubljeni set.

Padali su Stan Vavrinka, Dik Norman, Džordž Bastl i Noam Okun, da bi mu se u finalu suprotstavio Lars Burgsmuler iz Nemačke.

Burgsmuler je slavio u tri seta, a pored toga ovaj nemački sada 47-godišnjak se može pohvaliti titulom u Kopenhagenu iz serije 250.

Igrao je dva puta treću rundu i dva puta drugo kolo Grend slema.

Ovaj Nemac je bio "prva žrtva" Rafaela Nadala na Rolan Garosu, a sada živi u Esenu i radi kao radiolog.

Foto: Profimedia/Daniel Garcia

ČELENDŽER BRATISLAVA - NOVAK IZGUBIO OD NJEGA, A SADA ON HVALI NOVAKA

Već je postalo u ovom momentu jasno da će ići samo sa većeg stepena na veći stepen, pa je učešće na Čelendžeru bilo sasvim normalna stvar.

Savladao Mihala Mertinjaka, Slovaka koji se kasnije posvetio nešto više dublu, ali je nakon toga poražen od Dominika Hrbatija.

Hrbati je slavio sa 6:4, 7:5, a do kraja karijere je uspeo da sakupi šest ATP titule.

Igrao je polufinale Rolan Garosa, četvrtfinala Australijan Opena i US Opena, a umalo je bio šampion i Dejvis kupa.

Sada, vlasnik je velikih firmi koje se bave teniskom tematikom, uključen je u trenerske poslove, a za Novaka uvek ima samo reči hvale.

ČELENDŽER HELSINKI - PORAZ OD JAPANCA ZA KRAJ GODINE, ALI ZA POČETAK ISTORIJE

Novak je u 2004. godini zaradio 35 hiljada dolara, a poslednje takmičenje na kojem je bio jeste Helsinki.

Slavio je protiv Leonarda Azara, ali je onda poražen od Takaa Suzukija, Japanca koji je u tom momentu bio 214. na svetu.

Suzuki se nikada nije našao među Top 100, nikada nije uzeo u singlu ATP titulu, a nije dalje otišao ni od drugog kola Grend slema.

Posvećen je mlađim kategorijama, trenira juniore u Japanu.

Cilj mu je da napravi igrača koji bi mogao poput Keija Nišikorija da stavi njegovu zemlju ponovo na mapu elitnog tenisa.

(Telegraf.rs)