Sveštenik kojem je zabranjena poseta Novaku: "Neki ne mogu da prihvate da dolazi iz Srbije"
On tvrdi da se ovo nije nikada desilo od kada je on na službi u Australiji
Najbolji teniser na celoj planeti nije "oslobođen" ni trećeg dana zatočeništva u hotelu strave i užasa u Australiji. Tamošnje vlasti očigledno žele da izguraju "svoje", pa će Novak Đoković ostati u ovoj ustanovi do ponedeljka i konačne odluke suda o njegovom slučaju.
Bruka Australijanaca još je veća ako znamo da su juče odbili svešteniku Srpske pravoslavne crkve, Miloradu Lončaru da ga poseti na najveći hrišćanski praznik, Božić, da bi potom premijer Skot Morison čestitao svim Srbima ovaj praznik na Tviteru.
Sveštenik Lončar bio je gost Jutarnjeg programa RTS-a, gde je govorio šta se sve dešavalo iza kulisa i šta je bio razlog odbijanja od strane australijskih policajaca.
- Dozvolu je zatražio naš episkop iz Sidneja. On je tražio dozvolu da ja posetim Novaka, ali sam dobio informaciju od gospođe Anđele iz australijskog departmana. Rekla mi je da zna da treba da posetim Novaka u ime SPC, ali da nažalost ne može doći do takve posete. Zabranjen je pristup, odnosno posete, za sve ljude koji žele da odu u taj pritvor. Iznenađen sam, ovo je zemlja u kojoj živim 46 godina i pastirska poseta nikome nije odbijena. Išao sam u zatvor, bolnicu, da posetim bilo koga. Nikada nisu odbijane takve posete - rekao je sveštenik.
Objasnio je da je mesto gde je Novak smešten "pritvor", a ne hotel i da je zemlja trenutno u političkom razdoru. Većina ipak podržava sramne odluke Skota Morisona, jer su proveli dve godine u uslovima lokdauna zbog koronavirusa.
- Novak je zapravo u pritvoru, to je centar za deportaciju, a ne hotel. Ne samo u srpskoj zajednici gde su svi upoznati sa Novakovim slučajem, cela Australija govori o ovome. Trenutno je zemlja podeljena na one koji su protiv Vlade Australije i odluke da zatvore Novaka, kao i onih koji su protiv Novaka jer navodno ne poštuje zakone u Australiji. Oni podržavaju gospodina Morisona i njegove neprihvatljive izjave o Novaku Đokoviću - dodaje Lončar.
U Australiji je ovo godina izbora, što je prema mišljenju Lončara poslužilo Morisonu za skupljanje lakih političkih poena na Novakovom slučaju.
- Juče sam davao izjavu za televiziju, a mnogi Australijanci su mi preko mejla slali pritužbe zbog toga što se kao sveštenik "zalažem da se ne poštuju zakoni". Mediji ovde su na strani zvanične politike, a i ceo slučaj je dosta vezan za politiku. Ovo je kao neka predizborna kampanja tokom koje Morison pokazuje da su svi ravnopravni i da zakon važi za sve. Mislim da je većina Australijanaca protiv ovoga što rade Novaku. Sve je ovde do sada bilo upereno na oduzimanje slobode ljudima i oni su uspeli u tome.
Smatra da je mnogim Australijancima "trn u oku" to što Đoković dolazi iz Srbije.
- Karakteristično je da neki ljudi u Australiji ne mogu da prihvate da Novak dolazi iz Srbije, a da je tog kvaliteta i kao čovek i kao igrač. Nisu mislili da to može da bude neko ko nije iz njihovog miljea. On je čovek od integriteta, čovek kojem ne možete da nađete manu. Oni ne mogu da istrpe to - zaključio je Lončar za RTS.
(Telegraf.rs)