Od idola i legende do pretnji smrću: Kako je Đoković preko noći Hrvatima postao neprijatelj broj 1?
Od ljubavi do netrpeljivosti i salve kritika tanka je linija
Ako je ljubavi prema Novaku Đokoviću u Hrvatskoj i bilo, ona je brzo splasla posle Adria Toura u Zadru, a najnoviji primer je huliganski čin viđen u Splitu.
Tamošnje vlasti su prekrečile grafit kojim se, ukratko, želi smrt Đokoviću, a to nisu jedini odjeci nezadovljstva koji su se čuli sa one strane granice.
Iako su netrpeljivost i mržnja totalna glupost, mnogi ljudi ne uspevaju da im se otrgnu, pa je Đoković poslednjih dana pretrpeo brojne kritike od Hrvata, iako je pre turnira u Zadru sve delovalo u redu.
Hrvatsku je (doduše u delikatnom trenutku zbog čitave situacije sa virusom) posetio najbolji teniser sveta, što nije mala stvar i to su rekli i predsednica Hrvatskog teniskog saveza Nikolina Babić i Novakov trener Goran Ivanišević.
Pored toga, kada je posle uspešnog vikenda u Beogradu i pobede Dominika Tima na terenima SC "Novak" na Dorćolu, Novak otišao u Zadar, okruživali su ga brojni navijači.
On je tamo stigao da se upozna i sa majkom Dražena Petrovića kome se privatno divi, pa je sve imalo jedan lep i sportski ton.
Međutim, nakon što je Grigor Dimitrov objavio da je pozitivan na korona virus, situacija se promenila.
Na površinu su počele da isplivavaju kritike na račun Babićeve, organizatora i na kraju Đokovića.
Svi su naprasno zaboravili da je reč bila o humanitarnom i egzibiconom turniru na koji je publika svesno i samovoljno došla da bi videla velike teniske asove.
Predvodio ih je čovek koji već godinama priča pozitivno o Hrvatskoj, prošle godine je u jednoj kafani čak pevao sa klapom uz suprugu Jelenu i sve je delovalo u redu.
Kada je pobedio u Montrealu predstavili su ga kao hrvatskog igrača i ljubazno je napomenuo da je "to sve isto".
Ovakvi potezi su i logični jer Dijana Đoković vuče hrvatske korene iz Vinkovaca, pa nije čudo što ni Novak ne pravi previše razlike.
Istina, pokušaj da napravi nešto dobro za čitav region, doživljeno je u Hrvatskoj kao fijasko, pa je zaboravljena pozadina čitave priče.
Između redova se sporadično provlačilo i to da je kriv i za povećanje broja obolelih od korona virusa, a Hrvatska se dičila time da je jedna od "najčistijih" zemalja u tom pogledu.
Međutim, kada su sprovedeni testovi na ljudima koji su bili u kontaktu s teniserima utvrđeno je da je ogromna većina njih bila negativna, tako da ovo gorenavedeno nekako zvuči kao prebacivanje krivice korone preko granice i na Đokovića.
Pitanje je koliko će sve i kakvog će traga ostaviti na srpskom igraču, znajući ga, njegov odnos prema Hrvatskoj se neće promeniti, ali je donekle onda opravdano postaviti pitanje i citirati Dina Rađu - zašto se mnogi tamo sada utrkuju da se što više po***aju po srpskom igraču.
(Telegraf.rs)