Vimbldon, izjednačen kao nikada do sada: Federer, Nadal, Đoković i mnogi drugi u poziciji da pišu istoriju!

Besprekorno doterane travnate površine terena najprestižnijeg teniskog centra na svetu - “Ol Ingland Loun End Tenis Kluba” od juče su poprište bespoštednih teniskih borbi na 132. Vimbldon Grend Slemu.

Cilj je nikada privlačniji – tačnije za 7% više podsticajan u odnosu na prethodnu sezonu, i sada je izražen u impozantnih 34 miliona britanskih funti, od kojih će pobednicima muškog i ženskog singla, dublova i mešanih dublova pripasti po 2,250,000, zatim 450,000 i 110,000 funti sterlinga.

Naravno, za neke kojima se uspeh na Vimbldonu ne ogleda isključivo u novcu – biće zanimljivo videti da li će Rodžer Federer uspeti da po deveti put osvoji najvažniji trofej u istoriji tenisa i time postane tek četvrti grač kome je to pošlo za rukom na nekom od Grend Slem turnira.

 Kvota da će Đoković savladati Sandgrena sa 3:0 je 1,30, a da će osvojiti Vilmbldon 6,50. Pogledajte sve kvote kladionice MOZZART za Vimbldon.

Time bi se impresivni Švajcarac primakao na korak do deljenja trećeg mesta sa Štefi Graf po broju osvojenih najvažnijih trofeja u profesionalnom tenisu (sada na 20, Grafova na 22, iza Sereninih 23 i Kortinih 24), i barem malo odmakao od zahuktalog Nadala (17).

Od prisutnih igrača u ovogodišnjem Glavnom žrebu muškog singla – tek u danima pred početak mečeva oslabljenim odustajanjem Mareja, Čunga, Bautiste Aguta, Dolgopolova – najinteresantniji u smislu ostvarenja “nečeg posebnog” je naš Novak Đoković, koji bi eventualnom pobedom 15. jula po četvrti put izašao na pobednički balkon zgrade centralnog terena impozantnog kompleksa u predgrađu Londona i označio konačni povratak na šampionski nivo posle skoro tačno 2 godine “traženja” i prevazilaženja posledica povrede ruke.

Spomenutog Nadala bi pobeda u Vimbldonu posebno obradovala i zbog činjenice da bi time izjednačio rekord Bjorna Borga i treći put osvojio Rolan Garos i Vimbldon u istoj godini – i to posle 10 celih godina od prvenca u ovom registru (2008, 2010 i možda sada). Čak i ako to ne uspe, ali se domogne šesnaestine finala, Nadal će ostati svetski broj 1, dok bi Federerova konačna pobeda i Rafin poraz pre toga označio još jednu promenu na vrhu teniske lestvice u njegovu korist ove godine.

U slučaju da bilo ko od ove dvojice osvoji titulu za 2 nedelje od sada, to bi ujedno označilo i drugi najduži niz po broju osvojenih Grend Slemova koji je ovaj par osvojio (sada – 7, a od 2005 do 2007 – čak 11).

Karijerno važni uspeh bi obradovao i navijače Čilića i Del Potra – koji bi slavili dugo očekivanu drugu Grend Slem titulu, a 21-godišnji Saša Zverev bi postao drugi najmlađi igrač u istoriji tenisa (posle osamnaestogodišnjeg zemljaka Borisa Bekera) koji bi podigao pobednički trofej na Vimbldonu.

Istorijski gledano, pobednici Vimbldona su imali znatno više uspeha u odbrani titule u Londonu (do sada 18 puta) nego li u Parizu (17), Njujork (12) u ili Melburnu (13), pa bi Rodžerova pobeda ujedno povećala ovu “prednost”. Ovogodišnji nastup Felicijana Lopeza na Vimbldonu će ujedno biti i njegov rekordni – čak 66 uzastopni na Grend Slem turnirima, dok će Federer preteći legendarnog Džimija Konorsa na vrhu liste sa 20 uzastopno odigranih turnira u Vimbldonu (19 za Amerikanca, a 18 za Rusa Južnjeg na trećem).

Pogled na gornji - nezvanični “Federerov” - deo žreba u muškom singlu –– nešto veći izazov njegovom glavnom nosiocu ne predviđa pre četvrtog kola (verovatno Medvedev – koji je bukvalno počistio “heroja” Halea Ćorića bez izgubljenog seta) ili četvrtfinala (Anderson ili Kveri, obojica veliki serveri, uz nešto raznovrsniju igru Južnoafrikanca u polju).

Da bi se Čilić našao u polufinalu protiv Federera, trebalo bi da održi svoj aktuelni visoki nivo igre i ne dopusti eventualnim glavnim konkurentima Raoniću ili Izneru da kapitalizuju na bilo čemu više osim sjajnim servisima. Igrač koji bi mogao najprijatnije da iznenadi u tom delu žreba je Grk Stefanos Cicipas, koji bi protiv ponovo opasnog Stena Vavrinke (ubedljiv protiv oscilirajućeg bugarina Dimitrova) mogao da potvrdi svoj izuzetan potencijal – i na travi.

Iako su mnogi požurili da proglase donji – tj. “Rafin” deo žreba za znatno lakši i povoljniji za najveću uzdanicu srpskog tenisa Đokovića, osnovna analiza sugeriše sasvim drugačiji zaključak. Tim, Kačanov, Verdasko, Edmund, Nišikori, Džumhur, braća Zverev, Del Potro, Šapovalov, Gofen, Švarcman, Edmund, Čekinato, Fonjini i konačno Nadal su igrači koji su ove godine ostvarili rezultate koji im daju za pravo da osećaju visok nivo samopouzdanja – još važniji pred nastup na najbržoj podlozi ATP turneje.

Apsurdno bi bilo preskočiti Kirijosa, koji je upravo na Vimbldonu prvi put pokazao teniskom svetu da je pretendent na mesto broj 1 na ATP rang listi pre 4 godine, a Tiafo, Fric, Marterer, Šardi, Per i Simon bi “još jednom pobedom više” mogli značajno da poremete prognoze koje favorizuju neke druge igrače.

Za Đokovića, susret sa Edmundom u trećem, Timom u četvrtom kolu i Sašom Zverevom u četvrtfinalu predstavlja veoma izazovan “hod po trnju” protiv nekih od najvećih mladih zvezda svetskog tenisa, a izazov polufinala protiv Nadala ili Del Potra (ako dođe to te faze u žrebu) prilika da pokaže da je uspeo da “sredi glavu” i efikasno realizuje šanse koje će stvoriti za sticanje rane prednosti protiv dotadašnjih protivnika, ili pak za završetak meča u situaciji stečene prednosti (nasuprot iskustvima protiv Čekinata i Čilića).

No, Novaku će zapravo svaki meč biti skoro podjednako važan – jer makar on bio i protiv slabijeg protivnika – konačni cilj neće biti da on bude dobijen, već da se ne potroši previše snage u realizaciji prednosti i šansi da se isti okonča brzo, brže i ubedljivo. Svaka takva pobeda će našem asu podići samopouzdanje i ojačati pobedničku, ako ne i šampionsku auru – i na takvog Đokovića bi valjalo računati u pogledu najviših dostignuća na Vimbldonu 2018 – ako uspe da dođe do druge nedelje (bez većih komplikacija).

U ženskom singlu – mogućnost da Halep ili Voznjaki (prva i druga nositeljka) po prvi put osvoje VImbldon je sigurno veća nego ikada do sada. No, dug je put do takvog uspeha ove godine – makar i bio obeležen takvim konotacijama – jer na njemu ima toliko puno igračica koje mogu da potvrde svoje pređašnje uspehe ovde (Serena i Venus Vilijams, Muguruza, Kvitova, Šarapova, Kerber, Kiz, Konta) ili otvore novu etapu u njihovim karijerama do sada najboljim rezultatima u Vimbldonu ove sezone – poput Garsije, Gergeš ili Karoline Pliškove. Ako ovo zvuči previše prosto kada je ženski tenis u pitanju – svakako i jeste – jer je žreb već prvog dana ostao bez četvrte, pete, šesnaeste, devetnaeste, dvadeset prve i trideset prve nositeljke – među kojima je bila i finalistkinja ovogodišnjeg Rolan Garosa – Sloun Stivens.

Muški dubl će biti uskraćen za prisustvo velemajstora braće Brajan – prvi put u poslednjih 20 godina (povreda Boba) – i iako je Džek Sok “uleteo” da zakrpi američku kombinaciju bivših osvajača turnira sa Majkom. Najviše treba očekivati od dva austrijsko-hrvatska para (Marah / Pavić i Peja / Metkić), te kolumbijaca Kabala i Fare, sjajnih Kontinena i Pirsa, Džejmija Mareja i Soareša, svefrancuskog dubla Erber / Mau i drugih nosilaca i branilaca prošlogodišnje titule Kubota i Mela.

U turniru u kome ne treba očekivati previše iznenađenja – što ne znači da ga neće obeležiti fenomenalan tenis u ovom formatu – spomenuti Sok i Majk Brajan, Dodig i Ram, Marero i Verdasko i Bopana i Rožer Vaslen bi sigurno doprineli neizvesnosti u pogledu konačnog ishoda, možda stigavši i do četvrtfinala turnira u muškom dublu.

U ženskom dublu, skoro podjednake šanse za osvajanje trofeja i podele spomenutih 450,000 funti bi trebale da imaju prve nositeljke Mladenović / Baboš, dva češka super dubla (Krejčikova / Siniakova i Hlavačkova / Stricova) i kineskinje Čen (iz Tajpeha) i Peng (iz matice). Drugi “kineski” miks Čen / Jang, Bertens i Larson i Bertens / Šurs bi mogle da se nađu u rubrici “iznenađenje” i u završnoj fazi turnira – jer su to timovi koje krasi bogato dubl iskustvo, uspesi i izuzetna uigranost.

Uz žal što je Endi Marej istupio iz žreba (uz šaljivu ali možda i uskoro ostvarivu ponudu da stoji na raspolaganju bilo kome kao trener u narednih nekoliko nedelja) i time poremetio radost onih koji su isčekivali pojavu “velike četvorke” u jednom Grend Slemu posle toliko dugo vremena – primereno je smatrati da je tek započeti Vimbldon jedan od onih koji će na jedinstven način spojiti kvalitet i iznenađenja.

Brojno brojno prisustvo najvećih teniskih asova u proteklih 10 godina i aspiracije onih koji čine “novi talas belog sporta” u svih 5 konkurencija – pravi su recept za 14 nezeboravnih dana vrhunskog tenisa na slikovitim terenima ikoničnog SW 19.

(Ekskluzivno za Telegraf.rs sa Vimbldona – Vuk Brajović)