Šta nam kažu statistika i učesnici pred veliko finale Australijan opena?

Trideset prvo finale Australijen Open Grend Slem turnira koje se igra u Melburn Parku svojim učesnicima obezbeđuje impresivan stimulans kako bi se domogli trofeja “Norman Bruks”.

Naime, pobednik će inkasirati 4 miliona australijskih dolara, a poraženi upola manji iznos, odnosno 2000 i 1000 ATP bodova, koji bi osim povećanja imetka od bavljenja tenisom samo odličnom hrvatskom igraču doneli bolji plasman nego 6. mesto sa koga je startovao takmičenje. Treće mesto je obezbeđeno Marinu Čiliću, a Federer bi se u slučaju odbrane prošlogodišnje titule, primakao na 155 bodova od i dalje prvoplasiranog, ali ponovo povređenog Rafaela Nadala (9760 bodova).

U poslednjih 10 godina trofeji su podeljeni “na ravne časti” između igrača koji su se kvalifikovali prvi i drugi za finale, tako da Čilić nema prednost po statistici nad Federerom zato što se njegovo ime našlo prvo u programu za večernji meč na Rod Lejver Areni ove nedelje.

Statistika ne sugeriše ni neku izrazitu prednost drugoplasiranog nad šestoplasiranim igračem u prvom finalu Australijen Opena u istoriji koje predstavlja susret igrača tog ranga (a petog u istoriji Grend Slem turnira) – a poslednji put kada je igrač broj 6 pobedio u finalu Grend Slema bio je kada je Del Potro pobedio tada prvoplasiranog Federera u Njujorku 2009.

Ako Čilić odnese pobedu, to će biti deveti put u Open Eri i četvrti na Australijen Openu da je neki igrač došao do titule prethodno pobedivši prvoplasiranog i drugoplasiranog protivnika u istom turniru. Ali, preko puta mreže će imati najuspešnijeg igrača u istoriji belog sporta, koji je izborio čast da učestvuje u završnici turnira najvišeg ranga čak 20 puta više nego on – 40 puta Federer, tek 2 puta Čilić.

Prvi susret ove dvojice asova u velikom finalu desio se prošle godine u Vimbldonu – i završio poprilično neslavno za Čilića (Federer ubedljiv sa 3:0) – a pobedom bi Hrvat postao 22. igrač koji je u svom prvom nastupu u finalu u Melburnu osvojio titulu.

Jedini put da je Čilić pobedio svog narednog rivala bilo je polufinale US Opena 2014 godine, dok je naredna tri i prethodnih 5 mečeva dobio Švajcarac. U tekućoj sezoni, Federer je bez poraza na ATP turneji (6 pobeda), dok je Čilić izgubio jedan – a dobio 8 mečeva. Obojica su u karijeri odigrali sličan broj mečeva u pet setova (Federer 29, Čilić 27) ali je Federer bio znatno uspešniji sa 20 pobeda (naspram Čilićevih 12). On takođe ima duplo više pobeda u mečevima u kojima je gubio sa 2-0 (među kojima je i bio njihov meč na Vimbldonu 2016), dok je Marin ovakav impresivan kam-bek izveo 5 puta u karijeri. Ipak, u ovom trenutku ne treba očekivati da će se do konačnog ishoda predstojećeg meća doći na ovaj način.

Osvajanjem njegove 20. Grend Slem titule (rekordne u ATP takmičenju), Federer će doći na 4. mesto po broju osvojenih titula među profesionalnim teniserima i teniserkama – posle Margaret Kort (24), Serene Vilijams (23), Štefi Graf (22) i preteći Helen Vilis Mudi (19) – a da je prethodno nadvisio još dve dame (Kris Evert i Martinu Navratilovu – po 18) kada je osvojio svoju 19. titulu na Vimbldonu 2017. godine. Sa 36 godina i 173 dana, postaće tek treći igrač u istoriji (Lejver, Rouzvol) koji je osvojio više od 4 Grend Slem titule posle navršenih 30 godina, odnosno drugi (posle Rouzvola) koji je osvojio 3 titule posle 35. rođendana. Da li će Čilić biti kadar da postane igrač koji je naneo drugi poraz Federeru u finalu Australijen Opena u njegovoj karijeri – ipak je malo verovatno.

Nešto više izvesno je da bi mogao da ga spreči da se pridruži Borgu i Nadalu na vrhu lestvice po broju osvojenih Grend Slem turnira – bez izgubljenog seta (3) i prvi kome je to pošlo za rukom u Australiji barem dva puta. Ovaj turnir je Federeru omiljen i po odnosu broja pobeda i poraza (93-13) i rekordnom broju nastupa u finalu (7 od ukupno 30 na svim Grend Slemovima).

Marin Čilič bi hrvatskoj doneo prvu Australijen Open titulu u istoriji, i postao prvi igrač kome je to pošlo za rukom dva puta (Ivanišević i Majoli – po jednom). Ovaj uspeh bio takođe bio najbolja potvrda da se upornost isplati – jer niko u istoriji nije to ostvario iz više pokušaja (10 Čilić, Korda i Vavrinka po 9…). Postao bi i jedan od 27 osvajača Australien Open titula u Open Eri, a 31. koji u svojoj vitrini ima 2 ili više trofeja sa ovih takmičenja. Ovaj Australijen Open će Čilić pamtiti i po svojoj stotoj zabeležnoj pobedi na Grend Slem turnirima, kao i drugoj pobedi protiv najbolje rangiranih igrača u karijeri (Đoković, Pariz masters 2016.). Njegov skor u mečevima koji su trajali 5 setova u Melburnu je pozitivan (7 dobijenih, 2 izgubljena), ali je sva prilika da se ništa neće menjati u ovom registru posle večeras.

U poslednjem obraćanju medijima pred ovaj meč, Federer se osvrnuo na Marinove dosadašnje nastupe u Melburnu: “Mislim da mu je pobeda protiv Rafe – bez obzira na to kako se meč završio – dala razloga da veruje da može da osvojih svoj drugi Grend Slem trofej. Igrači poput njega, Vavrinke – to svakako mogu, da pronađu “ono posebno” u svojoj igri, postignu potreban nivo koji će im doneti najvredniji trofej. Njegov odnos u igri će uvek biti pobednički, i to je stav zbog kojeg ga izuzetno poštujem.”

A kako bi Federer voleo da može da igra u ovom meču?

- Nadam se da ću ostati barem na nivou svojih prethodnih nastupa ove godine u Melburnu, ne osećam da bih išta posebno morao da menjam. Nastojaću da meč počnem što bolje, da me (prvi) servis “pođe” a zatim što češće dobijem priliku da “izmešam” igru, da mu uspešno “čitam” servis i nikako ne dozvolim da se rezultatski rano “odlepi”. Ukratko, zadovoljan sam prikazanim na turniru do sada – uz malo sreće protiv Berdiha u prvom setu – i bilo bi sjajno da se tako nastavi do kraja.

- Ostvaren sam i spokojan na privatnom planu – kao otac četvoro dece, a posle problema sa mononukleozom 2008 godine - bitne prekretnice u svojoj karijeri - uživam u tenisu poslednih godina, mudriji sam i opušteniji, zdrav i srećan što sam u stanju da održavam nešto lakši kalendar nastupa poslednjih godina – koji mi omogućava i da duže trajem na turneji - opisuje svoje stanje “u bazi” pred ovaj važan meč Švajcarac.

- Dvadeseta titula će mi značiti – dvadeset posebnih doživljaja. Iako je veliki napor doći do finala jednog Grend Slem takmičenja, ove godine imam osećaj da je završna nedelja protekla – nikad brže. Prija mi kako sam ušao u polufinalni meč – a pretpostavljam da će tako biti u finalu: visok nivo samopouzdanja, odličan osećaj za loptu, verovanje u sve što je uloženo u ovaj momenat kroz sadržaje pripreme sa svojim timom - otkriva nam Švajcarac.

- Ako ne napredujete kao igrač, automatski postajete gori – jer mnogi drugi postaju sve bolji, i sport se stalno razvija. Svi najbolji igrači našeg sporta imaju trajni imperativ rada na sebi, prilagođavanju promenama u tenisu – i taj izazov je i meni značio da postanem bolji igrač. Dobro sam analizirao svoju prethodnu sezonu, i drago mi je da su zaključci i rad koji sam uložio dali dobre rezultate početkom sezone - Čilić iznosi jedan od glavnih razloga za svoj plasman u finale Austrelijen Opena 2018.

Finale Vimbldona 2017. protiv istog rivala, Marin opisuje na sledeći način.

- To je za mene bilo sjajno  i ne tako sjajno  iskustvo, nabijeno emocijama. Krivo mi je što – iz objektivnih (fizičkih) razloga nisam mogao da pružim svoj maksimum. Ono što moram sada da probam da uradim – za razliku od tog meča – je da ostanem potpuno fokusiran na ono što treba da uradim, od prvog poena finala. Važno je da motive koje imam pred ovo finale pretočim u najbolju moguću igru, pozitivnu energiju na terenu – jer jedino tako mogu da ostvarim ciljeve protiv igrača sa takvom karijerom, uspesima i igrom koja je na ovom turniru bivala sve bolja I bolja – iz meča u meč.

Statistika je svoje rekla, kao i sami igrači. Test stvarnosti sledi – uskoro, nedelja, 9.30!

(Od specijalnog izveštača iz Melburna, Vuka Brajovića)