Šamarčina svim protivnicima VAR-a: Evo koliko on zaista vremena oduzima
Jedna od stvari koje se stavljaju na teret VAR-u jeste i to, što tobož troši mnogo vremena. Da li je ta kritika na mestu? Koliko VAR zapravo vremena u proseku oduzima tokom meča? Statistika vezana za ovo Svetsko prvenstvo zbilja je neumoljiva
Nema zbora oko toga, da je uvođenje VAR-a u fudbal jedna revolucionarna promena koja se nalazi rame uz rame sa uvođenjem žutih i crvenih kartona krajem šezdesetih. Slobodno se može reći, da je to najveća promena od tada: ono uvođenje tri boda za pobedu i ona zabrana vraćanja lopte nogom u ruke svom golmanu, ne mogu da se mere sa VAR-om.
Mi smo se posebno osetili pogođenim jer nam nemački sudija Feliks Brih nije dosudio čist penal, kao da je krivica VAR-a to što Nemac nije želeo ni da pogleda snimak onoga što se desilo tom prilikom u kaznenom prostoru Švajcarske, kada su Lihštajner i Šar rukama oborili Mitrovića a bio sviran kontrafaul.
Premda zbilja postoji problem s tim što su sudije mahom potpuno neupoznate sa ovim sistemom jer ga u svojim zemljama jednostavno ne koriste (osim u Seriji A i Bundesligi od prošle sezone, tako da za Briha nema opravdanja, on je sasvim dovoljno ispraksovan), što ne postoje jasna pravila kada se poziva VAR u pomoć, što postoji isuviše proizvoljnosti u njegovom korišćenju — ne može se sporiti da je koristan jer otklanja brojne očigledne greške koje savesni delioci pravde prave tokom utakmica.
Jedna od stvari koje se stavljaju na teret VAR-u jeste i to, što tobož troši mnogo vremena. Da li je ta kritika na mestu? Koliko VAR zapravo vremena u proseku oduzima tokom meča? Statistika vezana za ovo Svetsko prvenstvo zbilja je neumoljiva.
Na slobodne udarce na ovom turniru do sada je u proseku otpadalo nestvarnih 10,8 odsto meča, odnosno 10 minuta i 29 sekundi. Na drugom mestu po „potrošnji“ je izvođenje auta, na koje otpada 8,1 odsto utakmice, odnosno 7 minuta i 50 sekundi.
6,2 odsto utakmice potroši se na izvođenje gol-auta: u pitanju je 6 minuta i 3 sekunde u proseku. Korneri potroše 4,4 odsto vremena, tačnije 4 minuta i 14 sekundi. Nešto manje ode na povrede, koje su najčešće puko valjanje po terenu zbog teških ozleda frizure, da parafraziramo onu Engleskinju čije su poruke svom momku nasmejale čitav svet: 4,3 odsto, odnosno 4 minuta i 10 sekundi.
Na izmene u toku utakmice prosečno otpadne 3,1 odsto vremena, odnosno 3 minuta i 3 sekunde, dok proslavljanje golova u proseku traje 2 minuta i 55 sekundi, odnosno 3 odsto od celokupnog toka meča. Na deljenje kartona ode 0,9 odsto, odnosno 55 sekundi.
Protesti traju svega 36 sekundi po meču, odnosno 0,6 odsto, dok na penale otpada iznenađujuće malo: procentualno isto koliko i na proteste, ali tri sekunde manje. Konačno stiže VAR, koji se nalazi na jedanaestom mestu: samo 0,5 odsto utakmice u proseku na ovom Svetskom kupu „potroši“ ova nova tehnologija, što znači, 31 sekundu.
Na sudijsko davanje verbalnih opomena fudbalerima ode 17 sekundi, odnosno 0,3 odsto meča, dok prepirke i svađe među igračima kao i prepirke i svađe igrača sa sudijama, potroše 0,1 odsto utakmice, odnosno svega 5 sekundi.
(Telegraf.rs)