Zakotrljaj se i moli boga da ne zaradiš prelom: Englezi se ne odriču tradicije duge 200 godina

S. K.
Vreme čitanja: oko 2 min.

Takmičari se spuštaju niz Kuperovo brdo, pokušavajući da osvoje kolut sir

Foto: Shutterstock

Ako kažemo Vembli, pomislićete na fudbal. Ako kažemo Monako, prva asocijacija najverovatnije je trka Formule 1, a Pariz - tenis.

Šta biste pomislili ako bi rekli Glosteršir? Ukoliko mislite da ova grofovija u Engleskoj nema čime da se podiči, grdno se varate.

Englezi se mogu pohvaliti da su nacija odgovorna za veći broj sportova, kao i moderan sistem takmičenja u najrazličitijim disciplinama.

Ali, ako se udaljimo od zelenih travnjaka na koji se šutira “bubamara”, igra ragbi ili kriket, dolazimo do neobičnog nadmetanja koje privlači lokalce i goste iz čitavog sveta.

Takmičenje se svake godine održava u - pogodili ste Glosterširu, a predstavlja jedinstven spoj adrenalina, tradicije i rizika.

Učesnici se spuštaju, ili je bolje reći (ne)kontrolisano kortljaju niz Kuperovo brdo, pokušavajući da sustignu kolut sira.

Da, dobro ste pročitali! Učesnici verovatno najluđeg sportskog događaja u svetu rizikuju modrice, posekotine i teže povrede da bi osvojili popularni Double Gloucester.

Foto: Shutterstock

I ove godine, nekoliko stotina najhrabrijih takmičara “poletelo” je sa vrha brda, a među njima i američki jutjuber IShowSpeed.

Nije pobedio, a zadobio je povredu noge za koju je rekao da zahteva odlazak u bolnicu. Na pitanje da li će se vratiti, odgovorio je: “Dođavola, da”.

Pobednik prve trke bio je Tom iz Nemačke koji je uzbuđen izjavio: “Engleska je luda zemlja. Sviđa mi se”.

U drugoj trci trijumfovao je Dilan Tvis iz Australije, ispred Britanca Olija, maskiranog u gorilu, preneo je The Guardian.

U ženskoj konkurenciji slavila je Ebi Lampe iz Severne Karoline. Na pitanje koja je njena taktika (jer je i ranije pobeđivala), kazala je: “Samo morate da se kotrljate. Sada osećam bol, ali to je privremeno”.

I da ne bude zabune. Ova manifestacija - proglašena nebezbednom od strane nadležnih, ima pravila koja se moraju poštovati.

Kolut sira se pušta niz padinu, a procenjuje se da dostiže brzinu do 100 km/h. Nekoliko sekundi kasnije kreću takmičari, a obično se kotrljaju pri brzini od 50 km/h.

Ko prvi stigne do podnožja - pobeđuje i osvaja sir.

Prvi pisane dokaze o trci u Glosterširu pronalazimo u poruci gradskom većniku iz 1826. godine.

Čak je i tada bilo očigledno da je događaj predstavljao staru tradiciju, a postoje spekulacije da je organizovan i u 15. veku.

(Telegraf.rs)