Kakve probleme sa srcem mogu da imaju sportisti koji su imali koronu?

Istraživanja su pokazala da postkovid sportisti mogu da imaju određene posledice

Foto: Shutterstock

Rani izveštaji i zapažanja o pandemiji COVID-19 otkrili su da su pacijenti koji se oporavljaju od blagih do težih oblika bolesti COVID-19 imali veću prevalenciju oboljenja srca u poređenju sa prevalencijom viđenom kod raznih virusnih oboljenja u prošlosti.

Oboljenje definisano kao inflamatorna bolest srca, može da ima ozbiljne posledice, uključujući rizik od iznenadne srčane smrti kod sportista i fizički aktivnih ljudi koji su ranije imali COVID-19 i koji su se vratili treningu bez prethodnog pregleda.

Prof. Dr Nenad Dikić, Univerzitet Singidunum, predsednik odbora za Doping kontrolu ADAS-a Foto: Privatna arhiva

Iako sam već pisao o povratku sportista na teren nakon COVID-19 i predstavio preporuke FIMS- a (Internacionalne federacije sportske medicine) do sada nije objavljen značajan izveštaj o prevalenciji inflamatorne bolesti srca među profesionalnim sportistima.

Zahvaljujući jednom od najpoznatijih kardioloških medicinskih časopisa „JAMA Cardioloogy“ objavljen je članak „Prevalence of Inflammatory Heart Disease Among Professional Athletes With Prior COVID-19 Infection Who Received Systematic Return-to-Play Cardiac Screening“ koji je predstavio prve rezultate nakon pregleda značajnog broja sportista.

Studija je obuhvatila 789 profesionalnih sportista, koji su praktično svi bili muškog pola (98,5%), prosečne starosti 25 ± 3 godine. Ukupno 460 sportista (58,3%) imalo je simptomatsku

bolest, dok je 329 (41,7%) imalo asimptomatski oblik bolesti COVID-19. Pregled sportista je obavljen nakon 19 dana (raspon, 3-156 dana) od pozitivnog rezultata testa. Patološki rezultati skrininga su pronađeni kod 30 sportista (3,8%).

Video: Kako da znate da li vam dete ima sportsko srce ili opasnu bolest? Ovo ne smete da zanemarite

Troponin kao marker oštećenja srca je detektovan kod 6 sportista (0,8%), dok je EKG bio patološki kod 10 sportista (1,3%), a nalaz ultrazvuka srca kod 20 sportista (2,5%) što je zahtevalo dodatno ispitivanje.

Na kraju je kod 5 sportista (0,6%) urađena magnetna rezonanca kojom je dijagnostikivano kod troje miokarditis (upala srčanog mišića) i kod dva perikarditis (upala srčane maramice). Kod ostalih sportista nije bilo negativnih srčanih događaja i svi su dobili dozvolu da se „vrate na teren“.

Ova studija pruža obimne podatke o prevalenciji srčane patologije povezane sa COVID-19 uz primenu preporuke za pregled sportista koji su preležali COVID-19. Iako je dugotrajno praćenje u toku, u malom broju slučajeva je otkrivena inflamatorna bolesti srca što je izuzetno značajan podatak s obzirom na sliku koja je stvorena u javnosti, da su posledice infekcije COVID-19 izuzetno česte na srčanom mišiću.

Video: Posle preležane infekcije korona virusom obavezno uradite ovaj pregled jer može da vam spasi život

Objavljeni rezultati pokazuju da je, iako su posledice retke, neophodno da se uradi kompletan kardiološki skrining pre povrataka na tren. Zbog toga objavljujem još jednom preporuke i podsećam na pravilno doziranje fizičke aktivnosti, na početku sa aktivnostima niskog intenziteta ispod 70% Hrmax, nakon toga početi sa treningom od 30 minuta na opterećenju od oko 80% HRmax, da bi se tek nakon dve nedelje od nestanka simptoma, vratili treningu sa maksimalnim opterećenjem.

Foto: Nenad Dikić

Verujem da će se i kod nas uskoro uraditi istraživanja na sportistima koji su preležali COVID-19 sa ciljem boljeg razumevanja kratkoročnih i potencijalno dugoročnih patoloških posledica na srcu.

Video: Vakcinacija građana u Hali 11 Beogradskog sajma

(Prof. Dr Nenad Dikić, Univerzitet Singidunum)