Od suza do Olimpijske medalje: Kako je rvački savez postao uzor antidoping borbe!

Rvački savez Srbije kao primer dobre prakse u antidopingu

Primoran da zbog jednog evropskog projekta razmišljam ko je primer dobre prakse antidopinga u Srbiji, čini mi se da je bez premca Rvački savez Srbije. Osnivanjem Antidoping agencije Srbije (2005) neki funkcioneri Rvačkog saveza su glasno negodovali i ubrzo su imali prvog pozitivnog rvača na anabolike (muške polne hormone).

Prof.Dr Nenad Dikić, Univerzitet Singidunum, predsednik odbora za Doping kontrolu ADAS-a Foto: Privatna arhiva

Nastavili su da ne veruju i platili analizu B uzorka. Tako smo prvi put bili u mogućnosti da se uverimo da laboratorija u Beču radi dobro, ali i da vidimo suze rvača za koga je potvrda B nalaza značila dve godine van rvanja.

Umesto da stanu i vide gde greše, nekako istovremeno su napravili još tri prekršaja. Nastavili su da rade bez promene načina rada i 2010. jedan od kandidata za olimpijsku medalju, Radomor Petković je bio pozitivan na anabolik- metandienon. Pale su i teške reči, ali čini se da je prevladala ideja predsednika saveza gospodina Željka Trajkovića da mora nešto da se promeni.

Broj doping pozitivnih sportista u Srbiji od 2006. do 2018. godine prema broju doping pozitivnih rvača (tamno obojeni stubići). Foto: Telegraf

Nakon jedne pres konferencije 2010. god. krenulo se sa edukacijama rvača, ali i trenera. Naravno da nije išlo jednostavno, jer smo 2015. godine imali još jedno razočarenje, najbolji mladi rvač je bio pozitivan opet na Metandienon.

Međutim, odtada je preovladala ideja antidopinga i Željko Trajković je sa svojim timom uspeo da osvoji veliki broj medalja na svetskim i evropskim takmičenjima i kruniše zlatom Davora Štefaneka na Olimpijskim igrama u Riju 2016. godine.

Dr Milica Vukašinović Vesić i predsednik RSS Željko Trajković Foto: Telegraf

Ipak, da bi priča imala u potpunosti smisla kao primer dobre prakse morala je da se uključi dr Milica Vukašinović Vesić ne samo ako direktorka Antidoping agencije Republike Srbije, već kao specijalista sportske medicine i stručnjak koji ima senzibilitet za borilačke sportove.

Ubrzo njene aktivnosti ne postaju samo deo Rvačkog saveza Srbije, već i Ujedinjene rvačke federacije sveta, pa je biraju za člana Etičke i legalne komisije, gde zajedno sa Portugalkom Karlom Morais u tipično muškom društvu odlučuje o povredama pravila u Ujedinjenoj rvačkoj federaciji sveta.

Ove nedelje su i dr Vukašinović i gospodin Trajković nastavili putem uspeha na evropskom prvenstvu u rvanju u Bukureštu, gde je Viktor Nemeš osvojio bronzanu medalju. Sad izgleda sve lako, dok je pre bilo teško, za kraj, kao neka definicija dobre prakse.

(Prof. Dr Nenad Dikić, Univerzitet Singidunum)