Planinarenje u leto: Sve što ste želeli da želeli da znate o ovom sportu, a niste imali gde da pročitate!
Nova kolumna Dr Nenada Dikića bavi se ovim lepim ekstremnim sportom
Iako u originalu naslova na engleskom piše “priručnik”, nama se čini da je bolje reći “udžbenik”, jer knjiga sa ovakvim sveobuhvatnim sadržajem na srpskom jeziku ne postoji. Već nakon prvog izdanja na francuskom jeziku 2012. godine, nakon dve godine rada zahvaljujući bilingvalnom znanju kolega iz Kanade dobili smo prvo englesko izdanje.
Srbije je bila među prvima na listi koja se prijavila da prevede knjigu, ali zahvaljujući raznim okolnostima kod nas koje prate ovakve poduhvate, posao prevođenja se lagano zahuktavao da bi početkom 2019. imali knjigu i na srpskom jeziku.
Međutim, ovakva knjiga se nikada ne bi pojavila da nije bilo Petzl fondacije i njihovih čuvenih planinarskih ilustracija koje su godinama izdavali u raznim publikacijama, ali i ideje da sa Međunarodnom planinarskom i penjačkom federacijom (UIAA), tačnije Komisijom za planinarenjazajedno naprave knjigu. Nije ovakva knjiga nedostajala samo nama, već većini nacionalnih saveza, jer ovakav pregled esencijalnih veština, nije lako napisati.
S druge strane nama se čini da je ovaj udžbenik napravljen pre svega da se praktično primenjuje, a da bi se to dogodilo treba ga upotrebiti tokom stručnog osposobljavanja planinara. Znači tek nam predstoji posao.
Za srpsko izdanje je zaslužan, pre svih Prof. dr Nenad Dikić, koji je do sada izdao tridesetak knjiga od toga bar trećinu prevoda iz oblasti sporta i sportske medicine. Njegov prevodilački tim iz Udruženje za medicinu sporta Srbije su dopunili članovi planinarskog kluba Avantura Tim i nakon godinu dana rada uspeli da prevedu tekst.
Zbog svega mislimo da je vredno da pomenemo imena Marije Anđelković, Kristine Carić, Katarine Manovski, Zorana Vesića, Denisa Ibišbegovića i neverovatanog Miloša Cvjetićanina koji ne samo da je uklopio srpski tekst u ilustracije, već konačnim čitanjem pokušao da otkloni sve greške koje prate ovakvo izdanje.
Mi znamo da je bilo puno problema sa terminologijom, pošto neke reči prosto ne postoje na srpskom jeziku, ali verujemo da će sledeće izdanja otkloniti eventualne greške.
Na kraju želimo da zahvalimo Petzl fondaciji i Međunarodnoj planinarskoj i penjačkoj federaciji koja nam je omogućila da ova knjiga bude prevedena na srpski jezik, alii da Planinarski savez Srbije bude u društvu desetak nacionalnih saveza koji su preveli ovaj planinarski udžbenik.
Nadamo se da će on poslužiti svim zaljubljenicima u planinarenje i penjanje da njihove avanture u prirodi budu bezbedne i uspešne.
Knjigu Planinarenje u leto za sada možete kupiti pouzećem preko sajta Udruženja za medicnu sporta Srbije www.smas.org.
(Prof. Dr Nenad Dikić, Univerzitet Singidunum)