Trodon je zabranjen u biciklizmu, ali ne u drugim sportovima! Postoji li realno objašnjenje za to?
Nova kolumna Dr Nenada Dikića bavi se kontradiktornim stvarima u biciklizmu
Međunarodna biciklistička unija (UCI) je prva međunarodna sportska federacija koja jezabranila supstancu koja nije na Listi zabranjenih supstanci Svetske antidoping agencije. U prošlom broju sam napisao da UCI želi da zabrani tramadol (kod nas poznatiji kao Trodon),verujući da se to neće dogoditi.
Međutim tokom nedelje stiglo je pismo namenjeno TomasuBahu u kome je sve objašnjeno. Takođe, dobili smo zvanično objašnjenje UCI-ija.
Suština je u sledećem:
Tramadol će biti zabranjen prema UCI medicinskim pravilima od 1.marta 2019, saopšteno je u zvaničnom obaveštenju predsednika UCI Davida Lapartienta.
Svetska antidoping agencija (WADA) je u svom monitoring programu otkrila široku (zlo)upotrebu ove supstance u biciklizmu. UCI je preuzeo odgovornost da se izbori sa ovim problemom u cilju očuvanja zdravlja sportista. UCI zabrana upotrebe tramadola – ključni elementi.
Principi
- Od 1.marta 2019 tramadol (Trodon) biće zabranjen na takmičenju u svim disciplinama biciklizma.
- Svaki biciklista koji učestvuje na trci nacionalnog ili internacionalnog ranga može da bude odabran za kontrolu krvi u cilju testiranja na tramadol.
- Prisustvo tramadola u uzorku krvi smatraće se prekršajem.
Testiranje
‐ Testiranje može da se sprovede u periodu od 12 sati pre početka takmičenja/trke do kraja takmičenja/trke za koju se biciklista prijavio da učestvuje
‐ Ukoliko nije drugačije naznačeno, biciklista koji je izabran za testiranje na tramadol biće obavešten (identifikovan) na listi postavljenoj na kraju trke i na ulazu u doping stanicu.
- Analiza će biti sprovedene pomoću korišćenja tehnike osušene mrlje krvi (Dried Blood Spot method) sa specifičnim kitom za uzorkovanje krvi iz prsta bicikliste.
- CADF (Cycling Anti‐Doping Foundation) sarađuje sa UCI na ovom medicinskom programu i prikuljaće ove uzorke krvi zajedno sa regularnim antidoping testiranjem.
Kazne za biciklistu
‐ Za prvi prekršaj biciklista će biti kažnjen sa diskvalifikacijom rezultata na takmičenju gde je testiran i sledstvenim posledicama (povlačenje medalja, poena i nagrade). Dodatno, kazna od 5000 CHF biće izrečena biciklisti ako on/ona ima ugovor sa timom registrovanim kod UCI. Ukoliko to nije slučaj, kazna će biti 1000 CHF.
- Drugi prekršaj biće kažnjen sa diskvalifikacijom rezultata na takmičenju gde je biciklista testiran i suspenzijom od 5 meseci. U slučaju još jednog prekršaja, suspenzija će biti 9 meseci.
Kazne za timove
‐ Ako dvoje biciklista pod ugovorom u istom UCI registrovanom timu načine prekršaj u roku od 12 meseci (u odnosu jedan na drugog), kazna će biti 10 000 CHF za tim. Za svaki naredni prekršaj u okviru istih 12 meseci, tim će biti suspendovan od strane UCI disciplincke komisije na period od 12 meseci.
I sve bi bilo u redu da je UCI stavio tramadol na zvaničnu Listu zabranjenih supstanci. Ovako imamo listu WADA i listu UCI. Koliko je presedan opasan već sam pisao, a sada bih samo
iskoristio odgovore na upitnik iz prošle kolumne.
Čak jedna trećina čitalaca smatra da svaka sportska federacija može da ima svoju Listu, što je ujedno opasnije od samog tramadola po zdravlje bicklista, jer se tako otvara Pandorina kutija koju smo jedva zatvorili 1999. godine osnivanjem Svetske antidoping agencije i 2004. usvanjem Svetskog antidoping kodeksa koju u preambuli kaže da je njegova svrha da osigura harmonizovan, efikasan i koordinisan antidoping program za sve učesnike u sportu.
Verujem da će svima koji su udube u problem biti jasno da suština trenutne borbe u sprečavanju dopinga u sportu upravo harmonizacija i verovanje da su svi sportisti u istom položaju.
Nisam siguran kako će biciklisti doživeti činjenicu, da za razliku od svih drugih sportista ne svetu kad ih nešto jako boli, neće smeti da uzmu trodon.
(Prof. Dr Nenad Dikić, Univerzitet Singidunum)