Kako je tzv. Kosovo zbog jedne ukradene stipendije postalo velesila u džudou
Albanci tek sada žale zbog olako ispuštene prilike...
Jedan od najzanimljivijih detalja sa ovogodišnjih Olimpijskih igara u Tokiju su uspesi džudo takmičara koji predstavljaju takozvano Kosovo, a koji su se proteklih dana okitili sa čak dve zlatne medalje.
Prvo je Distrija Krasnići trijumfovala u kategoriji do 49 kilograma, da bi ovog ponedeljka i Nora Đakova osvojila najsjajnije odličje u kategoriji do 57 kilograma.
Dve zlatne medalje svrstavaju tzv. Kosovo u sam vrh među najtrofejnijim reprezentacijama na Olimpijskim igrama u Japanu, a uspesi Krasnićijeve i Đakove nastavak su niza koji je na Olimpijskim igrama u Brazilu započela Majlinda Keljmendi pre pet godina.
A kako je tzv. Kosovo postalo velesila u jednom sportu kao što je džudo?
Odgovor nalazimo desetak godina unazad, i to u Albaniji gde se početkom prošle decenije dogodio neverovatan propust tamošnjeg Olimpijskog komiteta i džudo saveza, koji su ispustili retku priliku da postanu ovo što je tzv. Kosovo ovih dana - prava džudo velesila.
Bilo je to još u vreme dok tzv. Kosovo nije učestvovalo na velikim sportskom takmičenjima kao nepriznata država, pa je mlada i talentovana, tada 20-godišnja devojčica Majljinda Keljmendi, tražila način da izađe na svetsku scenu i pokaže neosporni talenat.
Devojčica rodom iz Peći želela je da nastupa za Albaniju, ali se ubrzo razočarala kada joj iz tamošnjeg džudo saveza nisu uplaćivali dogovorene stipendije. Pričalo se da je neko iz Saveza pokrao novac namenjen za Majlindine pripreme, a to je, prema navodima albanskih novinara, toliko ražestilo Keljmendijevu i njenog trenera Dritona Kuku, da su odlučili da prekinu svaku saradnju s Albanijom.
Driton Kuka, poznati džudo trener rodom iz Peći i nekadašnji majstor ove borilačke u staroj Jugoslaviji, se tom prilikom zarekao kako će "napraviti šampione kojima će se ponositi čitav albanski narod bez obzira ne geografsku poziciju", a rezultat tog obećanja gledamo danas.
Distrija Krasnići je takođe iz Peći kao i Majlinda Keljmendi, dok je Nora Đakova iz Đakovice i obe su vlasnice najsjajnijih odličja sa mnogih međunarodnih takmičenja u Evropi i svetu.
Ovih dana zahvaljujući njima i takozvano Kosovo dobilo je na dodatnoj popularnosti, i to sve zbog jedne pokradene stipendije koja je promenila istoriju sporta i Olimpijskih igara.
(Telegraf.rs)