Zapamtite ova lica i imena: Evo ko su ljudi koji su pokrali Srbiju u finalu Mundobasketa protiv Nemačke
Veliki skandal i bruka...
Košarkaška reprezentacija Srbije je poražena u finalu Mundobasketa od Nemačke sa 83:77, čime su osvojili srebrno odličje, koje će u svkaom slučaju sijati zlatnim sjajem s obzirom na to da su ih svi otpisali pred sam turnir.
Mogla je Srbija mnogo toga u finalu, ali su poklekli pred protivnikom, koji je imao i ogromnu podršku od arbitara, koji su na meču i krojili sudbinu Orlova. Sama po sebi je FIBA napravila veliki peh, dodelili su arbitrima iz Meksika i Portorika da dele pravdu u velikom finalu, iako te dve zemlje nisu baš preterano poznate po košarci.
Pored njih, tu je bio i Letonac Gatis Šalins, koji takođe nema baš preterano iskustvo.
Ko su zapravo anonimne sudije?
Sama odluka FIBA-e da krajnjim anonimusima dodeli tu čast da deli pravdu u velikom finalu jeste bila problematična, što se videlo i od samog početka meča.
Iako Evropljanin, iako iz zemlje košarke, Šalins je bio čovek sa najmanje iskustva i sa najvećim problemima. Zanimljivo, Šalinsu je najveći uspeh pre suđenja ovog finala bilo deljenje pravde u FIBA Ligi šampiona, kao i u finalu Svetskog prvenstva za žene.
Izuzev toga, Šalins nema preterano bogatu biografiju.
Ništa poznatiji nije ni Roberto Vaskez, prvi Portorikanac koji je sudio finale Svetskog prvenstva posle 1998. godine. Tada je njegov zemljak delio pravdu u Atini, kada je Jugoslavija osvojila zlatnu medalju, međutim, pored toga, ni Vaskez se nije preterano prikazao zbog skandaloznih odluka u samom finalu.
Na kraju, došao je i Omar Bermudez, čovek koji ima i najkontroverzniju karijeru.
On je rođen u Tihuani, u Meksiku, još jednoj zemlji koja nije preterano poznata po košarci. Tokom svojih sudijskih dana, on je dobio želju da postane košarkaški sudija, što mu se kasnije i ostvarilo. Imao je dosta problema sa finansijama tokom studija, zbog čega je i sudio u utakmicama.
Tada je delio pravdu u studentskim ligama širom Tihuane, a potom je počeo i u Kupu Meksika.
Njegova zarada od lokalnih liga, ali i način na koji je delio pravdu su ga trasirali i na mnogo veću scenu. Ubrzo je postao i poznat, jer nije odolevao da pokaže disciplinu. Međutim, tada je počeo i njegov život da se menja. Upoznao je prijatelje tokom svog posla, koji su ga naterali da pohađa kurseve i da plaća časove, nakon čega je postao i FIBA sudija.
On je tokom 2019 i 2020. godine sudio u NBA Letnjoj ligi, kao i u G ligi ove zemlje, što ga je i dovelo do Svetskog prvenstva u Kini, ali i Olimpijskih igara u Tokiju.
Sada je dostigao i do finala Mundobasketa, gde, nije baš blistao.
(Telegraf.rs)