Vatutin o "slučaju Motli": "Mislim da FIBA ne sme da mu dozvoli raskid ugovora bez kompenzacije Hapoelu"
Prethodnih dana je veoma aktivna saga oko Džonatana Motlija, koji želi da napusti Hapoel iz Tel Aviva, ali vlasnik ovog kluba jednostavno ne želi da ga pusti da to uradi. Centar je zatražio raskid zbog ratnog stanja, ali, čak ni to nije bilo dovoljno Janaju, koji bi po svaku cenu da ga zadrži. Sada se o celom slučaju oglasio i Andrej Vatutin, prvi čovek CSKA iz Moskve.
Vatutin se već našao u sličnoj situaciji, praktično i istoj kada je dobra većina igrača želela da napusti Rusiju i potraži angažman negde drugde. Zbog toga je Vatutina kontaktirao i izraelski "Sport5" koji je tražio komentar od njega.
Prvo je pitanje bilo baš o tome, kako je cela situacija uticala na CSKA.
- Do sada nas je to koštalo jednog naslova koji smo izgubili. U isto vreme, izgubili smo i šest ključnih igrača. Morali smo da gradimo tim skoro od nule u martu 2022. godine. Očigledno, takve globalne promene su mnogo uticale na naš klub. Imamo drugačiji budžet, drugačije uslove i ne igramo u evropskim takmičenjima. Trebalo je vremena da se naviknemo na to, ali mislim da smo se odlično snašli. Navijači CSKA i dalje dolaze na utakmice, i to u broju koji se smatra dobrim čak i za Evroligu. Na utakmicu regularne sezone može doći od osam do 10 hiljada ljudi, a da ne govorimo o plejofu - kaže Vatutin.
Samo, u tom slučaju je situcaija bila nešto drugačija. Oni su sa ekipom CSKA iz Moskve potpisali ugovor pre nego što je počeo rat, dok je Motli sad došao u Hapoel svesno. Zbog toga Vatutin smatra da ne bi trebalo FIBA da dozvoli raskid ugovora.
- Iskreno, ne mislim da će FIBA dozvoliti raskid ugovora igrača u takvim okolnostima bez kompenzacije klubu. Izraelski klubovi nisu suspendovani iz evropskih takmičenja i domaćini su na neutralnim terenima. Generalno, evropske institucije podržavaju izraelske sportske klubove. Istina je da je odlazak igrača CSKA bio usled više sile, može se tako objasniti. U svakom slučaju, nismo se složili da igranje u Moskvi predstavlja rizik za njih.
- Odluke suda u vezi sa Bolombojem i Vojtmanom bile su, nažalost, van pravnog okvira i diktirane politikom. Nadam se da se to neće dogoditi ponovo, posebno zato što trenutno nije na vidiku neka viša instanca. Ako igrač može napustiti Hapoel bez kompenzacije, to bi postavilo opasan presedan za svetski sport. Time bi se dala previše liberalna interpretacija situacija više sile, ostavljajući mnoge klubove bez prava. U stvari, to bi otvorilo mogućnost svakom igraču da napusti ugovor u Izraelu, Rusiji i mnogim drugim zemljama koje su na neki način povezane sa vanrednim situacijama, bez obzira na njihov razvoj. Važno je da svi odgovorni pristupe pitanju profesionalno i stave emocije po strani.
Prethodnih dana je Ofer Janaj optužio Zvezdu da je pregovarala sa Motlijem iza njihov leđa, ali i druge klubove, dok Vatutin kaže da je to normalna pojava.
- Ne mislim da klubovi direktno kontaktiraju igrače. Rad sa agentima je normalna situacija ne samo van sezone, već i tokom sezone. Kada klubu treba pojačanje na određenoj poziciji, u većini slučajeva se obraća agentima sa ponudama. Ili, ako postoji interesovanje, proverava šanse za dogovor – da li će igrač pristati na transfer, da li mu finansijski uslovi odgovaraju, postoji li opcija izlaska iz ugovora.“
„Na primer, ako takva opcija postoji, nije potrebno kontaktirati klub – dovoljno je obavestiti kolege i platiti kompenzaciju. Ako opcija izlaska ne postoji, naravno, potrebno je pronaći zajednički jezik i dogovoriti kompenzaciju. Poželjno je da informacija ne stigne do igrača direktno pre nego što klubovi razgovaraju; to je stvar etike i poštovanja. U isto vreme, ne mislim da svaki korak igrača i odbora treba biti strogo regulisan.
(Telegraf.rs)