Otkrivena velika "muljavina" direktora Evrolige: Evo kako je izigrao sve da prikrije da je vlasnik Žalgirisa
Grčka "Gazzetta" se detaljno bavi temom kupovine deonica engleskog tima London Lajonsa od strane grupacije koja već kontroliše Žalgiris Kaunas i otkrila je kako je navodno Paulijus Motiejunas, koristeći svoje poznanstvo i uticaj kao generalni direktor Evrolige, došao do vlasništva nad jednim klubom, sa ciljem da se taj tim u budućnosti možda takmiči u elitnom evropskom takmičenju.
Pre nego što se upustimo u detalje ove intrigantne priče, važno je bolje upoznati glavnog aktera. Paulijus Motiejunas je diplomirao javnu administraciju, a kasnije je stekao i master u međunarodnim odnosima na univerzitetu "Vytautas Magnus" u Kaunasu. Od početka karijere, Motiejunas je napredovao izuzetnom brzinom. Već sa 26 godina bio je direktor komunikacija u Žalgirisu, a samo tri godine kasnije preuzeo je čak tri ključne funkcije: postao je generalni direktor Žalgirisa, direktor Žalgirio Arene i direktor litvanske košarkaške federacije.
Od jula 2023. godine, Motiejunas je nasledio Maršala Glikmana na čelu Evrolige, a ovog leta mu je mandat produžen do 2026. godine. Pod njegovim vođstvom, Žalgirio Arena, koja je domaćin Žalgirisu i gde je 2023. održan Fajnal For, ostaje pod upravom ovog litvanskog giganta na čak 50 godina.
Sukob interesa u ovom slučaju postaje očigledan kada se uzme u obzir da Motiejunas drži 55% udela u kompaniji "UAB Zalgiris GROUP" (dok preostalih 45% pripada litvanskoj tehnološkoj firmi Tesonet). Međutim, da bi preuzeo funkciju generalnog direktora Evrolige, bio je navodno primoran da prepusti funkciju generalnog menadžera Žalgirisa bivšem košarkašu Paulijusu Jankunasu, verovatno kako bi zadržao uticaj unutar kluba, piđše "Gazzetta".
Prema informacijama iz Litvanije, između Motiejunasa i Jankunasa navodno postoji neformalni dogovor, gde se ne očekuje da je Jankunas platio stvarnu cenu za vlasničke udela, već se veruje da je prenos vlasništva privremen i izvršen kako bi se zadovoljila pravila Evrolige. Ako je ovo tačno, preostali klubovi i partneri u Evroligi nisu obavešteni o mogućnosti da Motiejunas ponovo preuzme deonice Žalgirisa.
Dok formalno ne krši zakon, Motiejunas je očigledno zadržao vlasnički uticaj nad jednim od 18 timova u Evroligi, što može predstavljati etički problem. Veruje se da Motiejunas navodno aktivno učestvuje u pregovorima i transferima u Žalgirisu, a njegovi potezi ostavljaju prostor za sumnje u nepristrasnost, navodi se u tekstu "Gazzette".
Kako bi realizovao svoj plan, osnovao je navodno novu firmu pod nazivom "UAB Zalgiris CLUB", na koju je prebačeno vlasništvo nad timom Žalgiris. I dok je Jankunas formalno vlasnik, Motiejunas i dalje drži 55% udela u UAB Zalgiris GROUP, koja sada navodno upravlja samo arenom. To mu je poslužilo kao odskočna daska za novi poslovni poduhvat, navodi se u tekstu grčkog portala.
Povezivanje sa London Lajonsima dodatno komplikuje priču. Motiejunas je navodno iskoristio "UAB Zalgiris GROUP" i svoj uticaj kao generalni direktor Evrolige kako bi preuzeo efektivnu kontrolu nad engleskim timom London Lajons, prenoseći vlasništvo na poslovne partnere u okviru Žalgiris grupacije. U julu, prema dostupnim podacima u britanskom registru kompanija, njegova firma je obezbedila pozajmicu London Lajonsima uz zalog svih njihovih sredstava, čime je zapravo navodno stekao kontrolu nad timom, piše "Gazzetta".
Evroliga, koja već neko vreme istražuje mogućnost ulaska na britansko tržište, trenutno nije upoznata sa detaljima ovog sporazuma. Ukoliko je London Lajons deo budućih planova Evrolige, ovaj vlasnički aranžman može doneti značajnu finansijsku dobit novom vlasniku tima iz Londona.
Prema izvorima "Gazzetta", na ovaj korak se odlučio upravo zbog potencijalne ekspanzije Evrolige u Velikoj Britaniji. Bez kršenja zakona, ali uz značajan etički rizik, Motiejunas je uspeo da kroz UAB Zalgiris GROUP stekne uticaj nad timom koji je kandidat za učešće u budućoj sezoni Evrolige.
(Telegraf.rs)