30 godina bez "košarkaškog Mocarta": Sve o tragediji koja i dalje boli, majka optužila devojku koja je vozila

Vreme čitanja: oko 3 min.

"Imali smo odlične bitke i žao mi je što su kratko trajale", izjavio je svojevremeno Majkl Džordan

Foto-kolaž: Profimedia/AFP/DPA, Youtube

Na današnji dan pre 30 godina, vraćajući se sa reprezentativnog turnira u Poljskoj, tragično je nastradao jugoslovenski i hrvatski reprezentativac i jedan od najboljih evropskih košarkaša svih vremena Dražen Petrović.

Detalji tragedije bole i posle ravno tri decenije.

"Košarkaški Mocart" kako su ga prozvali zbog svog načina igre, ostavio je veliki trag u evropskoj košarci, da bi se kasnije oprobao i u NBA ligi, nastupajući za Portland i Nju Džersi.

Karijeru je počeo u rodnom Šibeniku, u košarkaškom klubu Šibenka, a igrao je još i za Cibonu i Real Madrid i sa sva tri tima ima titule šampiona države. Sa Cibonom je uspeo da osvoji i dva trofeja Kupa šampiona.

Oprobao se i u NBA ligi, gde je nosio dres Portlanda i Nju Džersija.

Sa samo 29 godina, 7. juna 1993. godine, trenutak nepažnje njegove devojke Klare Salanci, smanjena vidljivost i kamion koji se tog trenutka isprečio na put, koštali su života jednog od najboljih evropskih košarkaša svih vremena.

Pored Dražena i njegove devojke Klare, u tamnocrvenom "Golfu smrti" bila je i Hilal Edeba, turska košarkašica i najbolja Klarina prijateljica.

Klara i Hilal su preživele jezivu saobraćajnu nesreću, međutim, Hilal je zadobila tešku povredu mozga zbog koje je imala i gubitak pamćenja.

Policajac koji je radio uviđaj nakon nesreće otkrio da je Draženova tadašnja devojka Klara vozila velikom brzinom i da sudar nije bilo moguće izbeći.

Foto: Tanjug/AP/Michael Sohn

- Činjenica je da je Klara vozila prebrzo. Bila je mlada vozačica, s malo iskustva, i u takvoj situaciji nije se baš mogla najbolje snaći. Doletela je u preprečeni šleper s brzinom većom od 160 kilometara na čas. Čak nije uspela ni da reaguje, da koči. I da je uspela da pokuša da zaustavi svoje vozilo, pitanje je kako bi sve to prošlo s obzirom da se šleper ispred njih pojavio iznenada. A onda je usledio strahoviti udarac od kojeg je Dražen, koji je u automobilu sedeo na suvozačevom mestu, poginuo - izjavio je tada Binder, policajac koji je radio na uviđaju.

I danas se postvlja pitanje, da li je moglo drugačije?

U filmu "Jednom braća", koji govori o velikom prijateljstvu između Vladeta Divca i Dražena Petrovića, koje je kasnije prekinuto iz svima znanih razloga, Dino Rađa priča o Draženovoj odluci da ne uđe u avion, nego da dalje nastavi automobilom. Dok govori o tome kako su ispod aviona u vazduhu crni oblaci oko Minhena i kako pilot moli putnike da vežu pojaseve zbog nadolazeće turbulencije, Rađa gleda na sat i u tom trenutku Draženov automobil je ispod njih. To je vreme kada staje život jednog od najboljih svih vremena...

Klara se nekoliko godina kasnije udala za bivšeg nemačkog fudbalera Olivera Birofa, sa kojim je dobila i dete. U međuvremenu je prekinula svaki kontakt sa porodicom Dražena Petrovića.

Biserka Petrović, majka slavnog košarkaša, je jednom prilikom izjavila da je Klara "monstrum".

- Ona je monstrum. Nije čak ni sa Hilal u kontaktu. Nju nije posećivala ni dok je bila bolesna, iako su dugogodišnje prijateljice i igrale su košarku zajedno od malih nogu. Hilal je studirala u Americi i kada se vratila, Klara ju je pozvala da idu zajedno po Dražena na aerodrom u Frankfurt.

Podsetimo, Klara za taj slučaj nije odgovarala jer ju je štitio nemački zakon, navodi se da ona u trenutku nesreće nije mogla da izbegne sudar, pa zato nije ni procesuirana.

Dražen je bio predvodnik jugoslovenske reprezentacije koju je činila plejada asova poput Kukoča, Rađe, Divca, Danilovića, Paspalja... Mnogi su tu reprezentaciju smatrali kao najbolju koju je Jugoslavija ikada imala, i jedinu koja je mogla da parira pravom drim timu predvođenim Džordanom, Birdom, Džonsonom..

Ipak, Petrović je kao kapiten predvodio Hrvatsku 1992. godine na Olimpijskim igrama, gde su "ukrstili koplja" baš sa američkim drim timom. Na kraju su morali da se zadovolje srebrnim medaljama.

Pored ovog srebra sa Hrvatskom, Petrović je ko reprezentativac SFRJ osvojio olimpijsko srebro u Seulu 1988. godine i bronzu u Los Anđelesu 1984. godine. Osvajao je i zlatne medalje na evropskom prvenstvu u Zagrebu 1989. i na svetskom prvenstvu u Argentini godinu dana kasnije.

Foto: MN Press

Devet godina posle svoje smrti, tačnije 27. septembra 2002. godine primljen je u Košarkašku kuću slavnih koja se nalazi u Springfildu.

Dražen je sahranjen 11. juna 1993. godine na groblju Mirogoj u Zagrebu, a prema procenama sahrani je prisustvovalo oko 100.000 ljudi.

(Telegraf.rs)