Mega očitala lekciju svim klubovima u ABA: Ko kaže da ne može da se igra sa klincima i pobeđuje?
Najmlađi tim ABA lige pravo otkrovenje šampionata
Košarkaši Mege Sokerbet pravo su otkrovenje ovosezonske ABA lige gde drže drugu poziciju iza Crvene zvezde sa 8 pobeda i samo 3 poraza. Doduše, neki timovi imaju manje odigranih mečeva, ali to ne menja činjenicu da je Mega uspešna sa mladim timom.
Kao najmlađi tim lige igraju veoma ubedljivo predvođenmi liderom takmičenja centrom Filipom Petruševim, koji je prvi strelac takmiečnja sa 23,5 poena po meču, a lider je i u MVP trci sa 27, 2 indeksna poena.
U ligi koja ima 40 stranaca, mahom Amerikanaca, jedan srpski klinac dominira, i ne samo da je najbolji već i svoju ekipu gura napred i pozicionira je visoko.
Treba reći da su u prvih 10 strelaca trojica Amerikanaca ( Pulen 2, Kobs 6 i Lojd 10)
Mega je potpuno razvejala sve iluzije i priče da se mora imati dosta stranaca ili dosta starijih iskusnijih igrača da bi ekipa bila uspešna. Oni imaju samo dvojicu (uslovno rečeno) ako ne računamo Crnogorca i Hrvata kao strance, jer su sa ovih prostora.
Imaju samo Amerikanca Dejsona Smita i Francuza Malkolma Kazalona, ali oni nemaju vodeću ulogu u timu poput domaćih igrača Petruševa, Miškovića, Momirova, pa Marka Simonovića koji je uz Petruševa lider takmičenja.
Ekipa puna mladih talenata sa prosekom od 20,2 godine kao tajfun je počela takmičenje pobedivši sve sem Mornara, Crvene zvezde i Partizana. I to su protiv Partizana imali i plus 20 razlike, ali su na kraju crno-beli na iskustvo preokrenuli.
Pred njima su padali Budućnost, Igokea, Zadar, Primorska, Cibona, Split, Borac, Krka čime su mladi momci dokazali da je za dobro igranje košarke ovaj region pun mladih talenata. I ne samo talenata za Evropu već i NBA potencijala.
Podsećaju na tim nekadašnjeg Kindera ( Virtus Bolonja) koji je 2001. bio šampion Evrope sa mladim momcima Đinobolijem (23) Jarićem (23), Andersenom (21) Jestratijevićem (24) Smodišem (22) uz nekoliko iskusnih igrača koji su pravili balans.
Mega je pokazala da se može sa klincima igrati dobra košarka i pobeđivati, da ne moraju da se angažuju stariji igrači samo zbog iskustva.
Kvalitet ne bira godine. Ili znaš ili ne znaš, ma koliko godina imao.
Njihov primer trebalo bi da slede i srpski klubovi i to ne samo Crvena zvezda i Partizan, koji igraju Evropu već ostali koji igraju čak nižu KLS ligu, gde ima mnogo starijih igrača, dosta njih preko 30 godina dok neki mladi momci od 17,18, 19 ne dobijaju šansu, sem u retkim klubovima.
Dobro, nije lako ni trenerima kojima posao zavisi od rezultata, ali to je već problem kluba i uprave koja treba da definiše jasne i realne ciljeve. Da li hoće da proba da napravi rezltat koji nije izvestan ili da razigra nekog mlađeg igrača što je mnogo izvesnije.
(D.S.)