Vreme je da pričamo o ozbiljnom problemu srpskog sporta: Zvezda i Partizan zajedno imaju 25 stranaca
Nikad više stranaca nije bilo u naša dva najveća kluba
Srpski sport ulazi u ozbiljan problem! Najnoviji primer je "naturalizovanje" Kevina Pantera, beka Crvene zvezde pred Kup Radivoja Koraća, koji je dobio srpski pasoš posle nešto više od dva meseca u Srbiji.
Dva naša najveća kluba, Crvena zveda i Partizan, kada se saberu stranci iz fudbalskog i košarkaškog kluba, zajedno imaju 25 stranaca! Najviše ih je u FK Crvena zvezda, koja ih ima 8 u svojim redovima, a najmanje u FK Partizan, koji je brojku sveo na razumnih četiri, dok košarkaški klubovi večitih imaju po 7 stranaca.
Iako često posle nekih velikih uspeha govorimo da je Srbija zemlja sporta, ovoliki priliv stranaca u dva najveća kluba u dva najpopularnija sporta, dokazuje da treba ozbiljno da se zapitamo kakva je budućnost našeg sporta.
Poznato je bilo u prošlosti da su plejmejkeri i centri bili najveća boljka, ali ove sezone je rekordan broj stranaca stigao u Zvezdu i Partizan. Zvezda ih je donedavno imala čak 9, ali je posle raskida ugovora sa Derikom Braunom i Mohamedom Fajeom broj sveden na 7. Toliko ih ima i Partizan na drugoj strani.
Međutim, uz pomoć tradicionalnog "naturalizovanja" stranaca pred Kup Radivoja Koraća, Zvezda je ovoga puta smanjila broj na šest pošto je Panter dobio srpski pasoš, a slična situacija bila je prošle godine u Partizanu sa Markusom Pejdžom, a tada je identična situacija bila sa Dilanom Enisom.
I dok naši talenti tavore na klupama, tribinama u nižim ligama, klubovi "maskiraju" problem tražeći "prečice" u vidu naturalizovanja stranaca, kojima "driblaju" pravilnike o broju stranaca.
Podsetimo, sličan problem viđen je i kada je fudbal u pitanju, pa je tako svojevremeno tokom jeseni FK Crvena zvezda pokrenula peticiju da se broj stranaca koji mogu da budu u protokolu poveća sa sadašnjih četiri na osam.
Zvezda je preko svog generalnog direktora Zvezdana Terzića i zvanično podnela zahtev za povećanje broja stranaca u srpskom fudbalu. i to tako što će se svaki dodatni strani fudbale plaćati 20.000, 30.000, 40.000 ili 50.000 evra po sezoni, u zavisnosti od toga koliko je prekoračenje stranih fudbalera od dozvoljenih četiri.
Sve ovo, sa kulminacijom toga što je Panter dobio pasoš posle svega dva i po meseca, izazvalo je žestoku polemiku javnosti. Mnogi su digli glas zbog ovakvih postupaka i sve većeg broja stranih igrača u našem najvećim klubovima.
Da se razumemo, problem nisu stranci, već je problem što oni često nisu dovoljno kvalitetni da prave razliku. To je bio slučaj sa Zvezdom tokom jeseni, gde su mnogi uporno govorili da Žander, Kanjas i Van la Para ne zaslužuju da budu niti toliko plaćeni, niti da zauzimaju mesto nekom talentovanom klincu u Zvezdi.
Dlaskom Dejana Stankovića, to se promenilo, pošto je on odlučio da pomenutu trojku odstrani iz kluba i da šansu da najtalentovanijoj Zvezdinoj deci, od koje crveno-beli očekuju prihod od 20 miliona evra.
FK Partizan je već uveliko dao šansu najtalentovanijima, a to se isplatilo transferom Strahinje Pavlovića u Monako od 10+3 miliona evra, kao i ponudama za još talentovanih klinaca. Sve to praćeno je umerenim brojem stranaca koji prave razliku na terenu u vidu Sejdube Sume, Bibrasa Natha, Umara Sadika i Takume Asana.
Ironija je da najveći problem sa strancima poslednjih godina imamo u košarci. U "zemlji košarke", Zvezda i Partizan ne mogu da pronađu dovoljno kvalitetna rešenja i nagomilavaju strance, od kojih neki imaju potreban kvalitet i prave razliku, ali ima i onih koji se mogu okarakterisati kao ozbiljni promašaji, pa osim što su preskupo plaćeni, zauzimaju mesto srpskim talentima koji bi, u najmanju ruku, bili podjednako kvalitetni u odnosu na ono što pružaju neki od igrača Zvezde i Partizana ove sezone.
Interes srpske košarke sigurno nisu Derik Braun, Mohamed Faje, Džejms Gist, Majkl Odžo, Žanis Pejners, Artjom Parahuski i ono što su pružali ili trenutno pružaju na terenu... interes srpske košarke su Boriša Simanić, Ognjen Dobrić, Dejan Davidovac, Ognjen Jaramaz, Uroš Trifunović, Luka Tarlać...
Naši najveći klubovi moraju dobro da se zapitaju kada kada u budućnosti budu povlačili poteze, jer ukoliko se nastavi u ovakvom ritmu koji je nametnut ove sezone, pitnaje je kakva budućnost čeka srpsku košarku.
Ovo je i spisak svih stranih igrača fudbalskih i košarkaških klubova večitih rivala
FK Crvena zvezda: Žander Santana, Hose Alberto Kanjas, Seku Sanogo, Radživ Van la Para, Ričmond Boaći, El Fardu Ben, Tomane, Mateo Garsija (ukupno 8)
KK Crvena zvezda: Kevin Panter, Lorenzo Braun, Čarls Dženkins, Stratos Perperoglu, Bili Beron, Džejms Gist, Majkl Odžo (ukupno 7)
FK Partizan: Bibras Natho, Sejduba Suma, Umar Sadik, Takuma Asano (ukupno 4)
KK Partizan: Markus Pejdž, Rašon Tomas, Vil Mozli, Kori Volden, Žanis Pejners, Redži Reding, Džejms Mekadu (ukupno 7)
(D. U.)