10 najboljih evropskih košarkaša koji nikad nisu zaigrali u NBA! Trojica Grka, dva Srbina, Hrvat, ali fali jedan igrač Zvezde koga su zaboravili! (VIDEO)
Oni su harali Evropom, bili najbolji igrači, strelci svojih klubova, ali i evropskih takmičenja, ali nikad nisu želeli ili imali priliku da se oprobaju u NBA
Ne postoji danas nijedan evropski košarkaš koji ima kvalitet a da ne želi da se oproba u NBA ligi, najjačem takmičenju na svetu. Štaviše, mnogi mladi košarkaši ni ne urade ništa u Evropi, a već hrle da budu deo tog basket cirkusa.
Ipak, bilo je i onih koji nisu želeli po svaku cenu da idu u NBA što zbog toga što vole da igraju i ne žele da sede na klupi kao mnogi pre njih, što zbog toga što ih nije zanimalo.
Predstavljamo vam 10 najboljih Evropljana koji nikada nisu igrali u NBA, a imali su nestvarne evropske karijere prema kanalu basketball top 10
Tu se naravno nalazi i Dejan Bodiroga naš proslavljeni as, ali pogledajte na kom je on mestu.
Pogledajte celu listu, a potom i pojedinačno o svim igračima.
10. Arturas Karnišovas - Litvanija
Jedan od nakjboljih evropskih igrača na pozciji krila i krilnog centra. Sa Litvanijom ima dva bronzane olimpijske medalje (1992, 1996) i evorpsko srebro 1995. Igrao je za Fortitudo, Barselonu, Šole
9. Karlton Majers - Italija.
Italijan američkog porekla, zbog majke Italijanke ceo život je proveo na apeninskom poluostrvu i igrao za reprezentaciju Italije. Igrao je za Virtus Roma, Fortitudo (Tim Sistem) Bolonja, Montepaski Sijenu, Pezaro itd Sa selekcijom Italije bio prvak Evrope 1999 i vicešampion 1997.
8. Krešimir Ćosić - Hrvatska
Jedan od najboljih jugoslovenskih košarkaša svih vremena. Prvi centar u Evropi koji je imao osećaj za asitenciju i često je preuzimao ulogu plejmejkera. Sa Jugoslavijom bio prvak sveta 1970 i 1978, osvojio zlatnu Olimpijsku medalju 1980, kao i dva srebra ( 1968, 1976) kao i tri evropska prvenstva 1973,75, 77.
7. Teodoros Papalukas - Grčka
Plejmejker od dva metra bio je dominantna figura u Evropi od 2004 do 2008, kada je sa Grčkom bio prvak Evrope 2005, a sa CSKA osvajao Evroligi 2006, 2008. najbolji igrač Evrolige 2006, najbolji asistent Evrolige 2007 i 2009.
6. Dino Menegin - Italija
Najbolji igrač Italije svih vremena, čovek koji je Evroligu ( Tada Kup Šampiona) osvajao čak 7 puta ( 1970, 72, 73, 75, 76, 87,88) Tri puta najbolji igrač Evrope, Ima zlatnu medalju sa Evropskog prvenstv 1983 godine, kao i srebrnu Olimpijsku iz 1980, te dve bronze sa Evropskih šampionata.
5. Dražen Dalipagić - Srbija
Član najbolje generacije jugoslovenske košarke koja je harala Evropom i svetom (Tri puta prvaci Evrope, šampioni sveta i Olimpijski šampioni) Legenda Partizana, koji je imao otvorenu ponudu Boston Seltiksa, čak je bio i na kampu ali je odlučio da ostane u Evropi.
4. Sergej Belov - Rusija
Jedan od najboljih ruskih i sovjetskih košarkaša. Tri puta najbolji strelac Evrope. Dva puta prvak sveta sa SSSR i pet puta prvak Evrope i Olimpijski šampion.
3. Dimitri Dijamantidis - Grčka
Mlađi ljubitelji košarke ga se sećaju jer se povukao na kraju prošle sezone. Tri puta prvak Evrope sa Panatinaikosom, prvak Evrope sa Grčkom, MVP Evrolige, šest puta najbolji defanzivac Evrolige.
2. Dejan Bodiroga - Srbija
Jedan od najboljih srpskih igrača svih vremena. Tri puta prvak Evrope sa Jugoslavijom, dva puta prvak Sveta, srebrna Olimpijska medalja.. tri titule šampiona Evrope sa klubovima.
1. Nikos Galis - Grčka
Legenda Grčke košarke, čovel-tim koji je odveo Grčku na tron Evrope 1987. godine kada je bio i MVP. 11 puta je bio najbolji strelac Grčke i osvajač osam titula šampiona države.
Po nama ovde fali sigurno jedan od najboljih jugoslovenskih i srpskih košarkaša Ljubodrag Duci Simonović koji je bio najbolji igrač Svetskog prvenstva u Ljubljani 1970. kada je Jugoslavija postala prvak sveta po prvi put, a Simonović je imao samo 21 godinu. Sa Zvezdom je osvojio Kup Kupova davao po 40,50 poena po meču ( Partizanu dao 59 i to je još uvek rekord derbija)
Bio je izabran u najbolji tim Evrope sa Sergejom Belovim. Uporedo je završio i fakultet i doktorirao. Na žalost česte kritike sistema su ga koštale karijere, jer ga posle napuštanja Olimpijskih igara u Minhenu 1972. zbog dopinga Portorikanaca, više nisu zvali u reprezentaciju.
( Telegraf.rs)