Fudbalski klub Veternica 1926: Klasična priča o tradiciji, borbi za opstanak i pravdi za budućnost Roma
Fudbalski klub Veternica 1926, jedna od najvažnijih tačaka na mapi sporta u Srbiji, danas se nalazi na ivici opstanka. Klub koji je preživeo brojne izazove kroz svoju bogatu istoriju, od svojih početaka davne 1926. godine do danas, sada je suočen sa najvećim izazovom u svojoj istoriji: opasnost od gašenja. Unatoč tome što je temeljni stub nacionalnog tima Roma Srbije, njegov opstanak je doveden u pitanje, a svi oni koji su uložili svoj rad, ljubav i strast u ovaj klub – igrači, stručni štab, navijači i lokalna zajednica – trpe posledice ugnjetavanja i diskriminacije koja je došla do samih temelja kluba.
Istorijat kluba: Tradicija i borba kroz decenije
Fudbalski klub Veternica 1926 nastao je iz ljubavi prema fudbalu, ali i iz potrebe da se održi duh zajednice Roma u Srbiji. Kroz godine je ovaj klub postao simbol ne samo sportskog duha, već i kulturne baštine i identiteta romske zajednice, čineći ga ključnom ulogom u povezivanju i afirmaciji Roma u društvu.
Svetla prošlost kluba, koja uključuje brojne trofeje i uspehe na nacionalnim i regionalnim takmičenjima, sada je zasenjena tamnim oblacima. Klub, koji je odigravao ključnu ulogu u razvoju sporta i aktivnoj inkluziji Roma, sada je suočen sa ozbiljnim problemima zbog nezadovoljavajuće infrastrukture, gubitka terena i prostora, što nije samo pitanje sporta, već i kulturnog opstanka. Fudbalski teren, koji je bio simbol slobode i entuzijazma, otet je, a prostorije u kojima su se odvijali trenuci zbližavanja i izgradnje zajednice, uništene.
Sadašnje stanje: Klub pred gašenjem
Danas, klub na čelu sa Rajkom Elezovićem i stručnim štabom, koji se svim silama bori za opstanak, suočava se sa problemima koji prevazilaze okvire običnog sportskog nadmetanja. Unatoč tome što je Veternica 1926 i dalje nacionalni ponos Roma Srbije, suočava se sa finansijskim problemima, neadekvatnim uslovima za trening, te terenskim i infrastrukturnim problemima. Klub je gotovo bez sredstava, bez terena na kojem bi mogao da se bavi fudbalom, a brojni igrači, koji su nosioci talenta i nade, ne mogu da se pokažu u punom svetlu zbog nedostatka osnovnih uslova za rad.
Kroz sve ove godine borbe, Rajko Elezović, stručni štab i svi ljubitelji kluba izdržali su ogroman pritisak. Igrači koji se sa ponosom bore za boje kluba, često se susreću sa diskriminacijom i rasizmom, dok je zajednica stalno na udaru institucionalnih prepreka koje ometaju njihov rad i napredak. Uklanjanje Roma sa fudbalske scene i pretnja gašenja kluba nije samo napad na sport, već i napad na sam identitet i prava romske zajednice.
Apel na međunarodne sportske institucije i Vladu Republike Srbije
Ovaj tekst nije samo poziv na pomoć, već i krik za pravdom. Apelujemo na FIFA-u, UEFA-u i sve relevantne institucije sporta da prepoznaju težinu ove situacije i učine sve što je u njihovoj moći kako bi zaštitile ovo blago fudbalske tradicije. Ne može se dozvoliti da jedan od najvažnijih klubova romske zajednice u Srbiji nestane iz sportskog života. Apelujemo na sve relevantne sportske organizacije da podrže obnovu i razvoj Veternica 1926, kako bi klub mogao da nastavi da predstavlja budućnost i okosnicu nacionalnog tima Roma Srbije.
Takođe, pozivamo vladu Republike Srbije da hitno reaguje i reši ovaj problem. Klub je oštećen u svim aspektima: od oduzimanja terena i prostora do potpunog zapostavljanja i naduvanih birokratskih prepreka. Smatramo da je od presudne važnosti da se klub vrati u svoje vlastite prostorije, obezbedi mu se odgovarajući tereni za trening, kao i sredstva za dalji razvoj.
Svi oni koji se bore za opstanak kluba Veternica 1926, iako izloženi brojnim neprilikama, zaslužuju šansu za ponovni uspon. Ovaj klub nije samo simbol fudbalskog entuzijazma, već i snage i borbenosti Roma da ostanu prisutni na svim poljima društvenog života. Oduzimanje ovog prava bilo bi duboko diskriminatorsko i ne samo nepravedno, već i suprotno osnovnim ljudskim pravima.
Budućnost kluba: Ne dozvolite gašenje simboličnog nasleđa
Fudbalski klub Veternica 1926 mora ostati simbol nade i opstanka. Sa ponosom i ljubavlju prema svom sportu, bez obzira na izazove, ovaj klub ima pravo na opstanak. Kao jedan od najvažnijih temelja budućnosti Roma Srbije, zaslužuje podršku, poštovanje i mogućnost da nastavi sa svojom misijom: da bude stožer i temelj romskog sporta, kulturološke baštine i nade za sve one koji veruju u ravnopravnost i slobodu. Svi koji veruju u važnost ovog kluba, pozvani su da podrže njegov opstanak, jer je to naša zajednička borba.
(Telegraf.rs/Milorad Popović)