Zašto se Partizan i AEK toliko mrze: Bili su braća tokom bombardovanja, a onda je Grke naljutio potez Grobara

S. I.
Vreme čitanja: oko 2 min.
Foto: IMAGO / imago sportfotodienst / Profimedia

Jedna od glavnih sportskih vesti u Srbiji proteklog vikenda ticala se rukometa i četvrtfinala Evropskog kupa, u kom su rukometaši Partizana jurili minus iz Atine protiv AEK-a (27:22). Meč ipak nije ni odigran i pitanje je da li će uopšte.

Naime, navijači Partizana su ubacili nekoliko pirotehničkih sredstava na teren pre početka duela i još jednom kada su se Grci vratili prvi i jedini put na parket, a zatim su gosti odlučili da uopšte više i ne izlaze iz svlačionice na Banjici.

To je kulminacija svega onoga što se događalo vikend ranije u Grčkoj, kada su vatreni navijači AEK-a gađali igrače Partizana, pljuvali ih, vređali, pokazivali im zastavu Albanije, a delegacija srpskog kluba na poluvremenu napustila tribine.

Slične stvari uz upad publike na teren i napad na rukometaše crno-belih dogodile su se i 2011. u polufinalu istog takmičenja, kada je Partizan prošao dalje, a netrpeljivost između dve strane vuče korene kroz istoriju.

Elem, svi se sećamo sedmog aprila 1999. godine, kada su fudbaleri Partizana i AEK-a na stadionu u Humskoj dve nedelje nakon početka NATO agresije odigrali prijateljski meč pred 15.000 ljudi.

Ideja je potekla upravo od navijača AEK-a, sa kojima su Grobari bili u sjajnim odnosima, zapaljena je i američka zastava ispred južne tribine, kao i jedna na zapadnoj, a duelu je prisustvovalo par stotina navijača grčkog kluba.

Putovali su u Srbiju sa pet autobusa preko Mađarske i upriličili duel, koji je započet tako što su igrači na dresovima imali poruku "NATO, prekini rat, prekini bombardovanje".

Odnosi između navijača Partizana i AEK-a tokom godina su postajali sve hladniji, pristalice atinskog kluba su čak zajedno sa navijačima Olimpika iz Marselja bile u Beogradu 2003. na meču Lige šampiona, i sve je kulminiralo kada su Grobari počeli da učvršćuju svoje prijateljstvo sa pristalicama PAOK-a, uspostavljeno ličnim kontaktima sredinom devedesetih godina.

AEK-ovci to očigledno ne zaboravljaju, ali treba istaći i da je tokom poslednjih godina došlo do nekih zaista čudnih pojava na tribini ovog kluba, kao što je transparent "Kosovo je Albanija" tokom utakmice fudbalera protiv Ajaksa 2023...

(Telegraf.rs)