Crnogorci imaju najgoru ligu u Evropi, a Budućnost za 8.000.000 prodaje igrače u Juve, Partizan, Bolonju, Lans

Vreme čitanja: oko 5 min.
Foto: R.R. / ATA Images / Profimedia

Godinama je crnogorska liga jedna od najgorih u Evropi, nalazi se na dnu lestvice usled loših rezultata klubova na međunarodnoj sceni, a sve to krije dublje razloge. Daleko od toga da u susednoj zemlji nema momaka koji znaju da igraju fudbal, ali je jasno da većina njih ne nastupa u domovini.

Na temeljima Mirka Vučinića i Stevana Jovetića reprezentacija Crne Gore je godinama unazad negde pri sredini po kvalitetu kada je u pitanju Stari kontinent, međutim u domaćem šampionatu vrsnih fudbalera ili nema, ili tu igraju u poznim godinama.

Kada su u pitanju klinci, oni potragu za daljim fudbalskim razvojem traže još u ranim danima fudbalske karijere, pa smo tako u ponedeljak bili svedoci odlaska mladog Andrije Vukoja iz redova drugoligaša Grblja direktno u veliki Inter.

Da pozitivni primeri ipak postoje i da pojedini momci ipak mogu da ostave trag na poljanama u Crnoj Gori, koje se iz godine u godinu nalaze u sve očajnijem stanju, videli smo u aktuelnoj sezoni, kada su čak i zabeleženi korektni rezultati na evro-sceni, što je prvenstvo pomerilo izvan nekoliko najgorih u Evropi.

Osim toga, Budućnost je isplivala u prvi plan sa serijom talenata koji su već pronašli nove sredine, što polako postaje trend.

Podgorička Budućnost, obdanište fudbalskih talenata

Najveći i najtrofejniji klub na tlu zemlje, do početka ove sezone ostvario je samo jedan veliki transfer u istoriji. Te 2023. Viktor Đukanović je za milion evra otišao u švedski Hamarbi, a a iza njega su se kretale sume od 750.000, koliko je Lomel izdvojio za Lazara Mijovića iste godine, 675.000 za odlazak Bogdana Milića 2009. u Den Hag, kao i 650.000 za Fatosa Bećiraja i prelazak u zagrebački Dinamo 2011.

Da se ploča polako menja i da bi se u Crnoj Gori i više igrača razvijalo da za to postoje kršteni uslovi dokaz su zvanični odlasci u poslednjih nekoliko meseci. Sve je počelo sa Vasilijem Adžićem.

Momak koji je sa svega 16 godina debitovao, a zatim i u avgustu 2022. postigao prvi gol za klub, privukao je vrlo rano pažnju skauta Juventusa, koji su ga još na zimu 2024. kaparisali, a onda i predstavili prošlog leta. Klub je izvorno zaradio 3 miliona, ali se najveći transfer u istoriji tamošnjeg fudbala uvećao na 5.300.000 evra.

Rođeni Nikšićanin je sa navršenih 18 godina otišao put Torina i posle 68 nastupa, 11 golova i velikog broja dodavanja za iste, što je dobar učinak na džombama širom Crne Gore, u aktuelnoj kampanji dobio pet puta priliku da zaigra za Juventus. Za njega je verovatno najbolje da bude pozajmljen u neku sredinu gde će dobiti minute, a svako ko ga je pogledao jednom mogao je da se uveri da tu ima puno potencijala.

Foto: Jose Breton/NurPhoto/Shutterstoc / Shutterstock Editorial / Profimedia

Svega nekoliko meseci kasnije, odmah po završetku jesenjeg dela sezone, Andrija Bulatović je sa nepunih 18 godina ostvario transfer u francuski Lans i Budućnosti ulio 2.000.000, što je drugi najveći posao ikada.

Momak iz Kolašina je u seniorske vode zaplovio sa 16 godina u opremi podgoričkog Koma, a do dresa Budućnosti došao partijama u najgoroj ekipi iz prošle sezone u Prvoj CFL Rudaru iz Pljevalja. Trofejni tim je na kraju kampanje prvi put u istoriji ispao u niži rang od osamostaljenja, a on je kupio svoje mesto u novoj sredini.

Posebno se pamti njegova "lepotica" od gola na Stadionu pod Goricom iz marta meseca 2024, a zadnji vezista je sebe etablirao u jednog od najboljih igrača Budućnosti tokom prethodnih šest meseci. Već je stigao da upiše 23 meča, a postigao je i dva pogotka.

Tu priča sa transferima nije završena, pošto je istog dana kada je Vukoje otišao u Inter, štoper Bodin Tomašević napustio Budućnosti i otišao u redove ovogodišnjeg učesnika Lige šampiona Bolonje, u transferu čija suma još uvek nije poznata.

On je odigrao svega četrnaest utakmica za klub i njegova priča je donekle drugačija od ostalih momaka o kojima ovde pišemo, ali je i ovaj posao poprilično doprineo čitavoj situaciji sa talentima u Crnoj Gori.

U septembru je i 20-godišnji Vladimir Perišić takođe otišao iz redova Budućnosti u prašku Slaviju u poslu vrednom 380.000 evra. Do toga je došao nakon poprilično obilaznog puta, pošto je u prethodnoj kampanji posle pozajmice u Komu i titule najboljeg strelca drugog ranga Crne Gore, uspeo da se vrati u glavni grad.

Devet mečeva i četiri gola preporučili su ga češkom klubu, gde najpre dobija priliku u B timu i tek ulazi u ritam, pošto je uspeo da upiše i debitantski gol.

Foto: MN Press / Marko Metlaš

Za kraj smo ostavili i najboljeg igrača crnogroskog prvenstva u ovoj sezoni i novo pojačanje Partizana Milana Vukotića, momka koji je već pokušao da se probije u inostranstvu, ali nikada nije zaigrao za zagrebački Dinamo.

Još 2020. je sa 16 godina otišao put Hrvatske, ali kako nikada nije izašao iz B tima, ali ni dokazao klubu na pozajmici u Tabor Sežani i Zrinjskom, leta 2023. je potpisao povratnu kartu za Podgoricu.

Nakon šest meseci adaptiranja, od starta 2024. godine ponovo je sebe pronašao, a onda odlazak Adžića u Juventus iskoristio da postane lider tima i sa devet golova i velikim brojem asistencija postavio Budućnost na vrh tabele. Zaradio je i poziv u reprezentaciju i upisao dva nastupa.

Stigao je poziv Partizana, 22-godišnjak ga nije odbio i već na debiju upisao asistenciju. Sa njim smo imali priliku i da razgovaramo nedavno, a sada iz prve ruke možemo da pratimo dalji razvoj.

Šta dalje u Crnoj Gori?

Ovde opet dolazimo do tog pojma - infrastruktura. Sumorno je stanje u Crnoj Gori trenutno, faktički samo stadion u Nikšiću liči na pravi teren, u sezoni u kojoj je čak problema imala i Budućnost, usled bakterije koja je uništila travnatu podlogu.

Aktuelni šampion Dečić je u mestu Tuzi dobio novu tribinu i zamenjenu podlogu, ali ni to nije bilo dovoljno da travnjak izdrži nalete zime i bilo je dosta problema u završnom delu jeseni.

U svim ostalim gradovima postoje problemi u manjoj ili većoj meri, pa bi se moglo najpre krenuti od glavnog grada i Budućnosti, da bi Stadion pod Goricom postao pravi dom i dobio novo ruho u nekom bliskom periodu. Jer i sami vidimo da su talenti tu, a ljudi kojima je to nadležnost bi mogli da im pomognu u razvoju. Uostalom, to je i u njihovom interesu, kao i u interesu tamošnjeg fudbala.

Lazar Savović i Andrej Kostić već stoje u redu i vrlo lako bi u narednom periodu mogli biti naredni na listi za prodaju, nakon dokazano dobrih partija i u prvom timu, ali i u UEFA Ligi mladih. Za dalje se pita i klub, kao i čitav tamošnji Savez.

(Telegraf.rs)