Trebalo je da budu najlepši stadioni u Srbiji, a ostali su "čardaci ni na nebu, ni na zemlji"

D. U.
Vreme čitanja: oko 2 min.
Foto: Wikipedia, Printskrin: Youtube/ Lu Lu Entertainment, Youtube/Klub navijača Crvene zvezde, Youtube/Skyscrapers Construction Serbia, Youtube/ Davidovac

Srbija je nedavno dobila tri nova stadiona u Loznici, Leskovcu i Zaječaru, koji se uveliko koriste i na kojima se igra i fudbal najvišeg ranga (doduše od strane drugih klubova), a na jednom od njih, u Leskovcu, reprezentacija Srbije odigrala je već nekoliko mečeva u kvalifikacijama i Ligi nacija.

Ipak, postoje i stadioni koji su ostali samo ideja i koje navijači nisu dočekali, a ostali su samo dobra maketa ili interner prezentacija, a to je slučaj sa naša dva najveća kluba, večitim rivalima - Crvenom zvezdom i Partizanom, čiji projekti novog stadiona nikada nisu zaživeli, iako su se pompezno najavljivali.

Zvezda je imala takozvani "Zvezdani grad", gde je trebalo da sadašnja Marakana bude deo mulfikunkcionalnog kompleksa, gde bi pored stadiona bili tržni centar, hoteli, stambene zgrade... Ipak, projekat koji je najavljivan i prezentovan u eri kada je predsednik kluba bio Vladan Lukić, završio je verovatno u nekim prašnjavim ostavama i arhivama na Marakani.

Prijekat je dizajnirao portugalski arhitekta Mario Sua Kaj, koji je na predstavljanju makete i projekta rekao da bi stadion bio samoodrživ.

- Projekat stadiona Crvene zvezde predstavlja stadion nove generacije koji će zameniti već postojeći objekat. Ipak, projekat je mnogo više od projekta stadiona. To je ambiciozni projekat koji ima za cilj da ponovo osposobi zapostavljenu urbanu lokaciju sa integrisanim rešenjem koje će uključiti fudbalski stadion, veliki tržni centar, hotel, blokove apartmana i podzemni parking - rekao je tada Portugalac.

Slično je i sa projektom novog stadiona Partizana "Staklenim valjkom", koji je trebalo da bude izgrađen još u vreme kada su u klubu bili Žarko Zečević i Nenad Bjeković.

Stadion je trebalo da ima kapacitet od 40.000, tržni centar koji bi bio dva sprata ispod zemlje, uključujući i podzemni parking, hotel sa pet zvezdica, teniske terene i dve sportske hale za ostale sortove, uključujući i protorije u kojima bi bili teretane, kupatila, medicinski blok...

Među "čardacima ni na nebi, ni na zemlji" je i "novi Karađorđe", stadion u Novom Sadu, gde je dom Vojvodine trebalo da dobije potpuno novo ruho i izgled, ali i taj projekat nikada nije zaživeo, a pošto je pored Karađorđa izgrađen i veliki tržni centar Promenada, tako da i neki potencijalni novi projekat Karađorđa morao da bude usklađen u zavisnosti od nove situacije na terenu.

Jedan od najlepših stadiona trebalo je da bude stadion Obilića na Vračaru. On je u vreme dok je bio živ tadašnji predsednik kluba Željko Ražnatović Arkan dobio dve tribine, a trebalo je da se izgrade i zapadna i južna i da on bude kompletiran.

Bio bi to moderan stadion, po ugledu na engleske, gde nema atletske staze, gde su tribine pokrivene krovom potpuno, ali je ubistvo Arkana 2000. godine potpuno zaustavilo projekat i stadion na Vračaru je ostao onakav kakav je bio do tada, a verovatno će i ostati u takvom izdanju.

(Telegraf.rs)