Srbija gubi 2 mesta u LŠ zbog očajnih rezultata u Evropi: Za 3 meseca uništeno sve što se godinama gradilo
Novo kolo - nova bruka i novo padanje na listi za UEFA koeficijent
Srpski koeficijent strmoglavo pada ove sezone! Iako smo zbog dobrih igara Zvezde i Partizana prethodnih sezona u Evropi za nekoliko godina uspeli da se domognemo čak i 11. mesta na UEFA rang listi nacionalnog koeficijenta, što je ove sezone donelo šampionu naše zemlje direktno mesto u Ligi šampiona.
Srbija je iz ovog kola osvojila 0 bodova, a to su iskoristili naši konkurenti i pretekli su nas.
Sve je počelo od poraza Zvezde u Lajpcigu od 3:1, potom je TSC poražen sa 3:1 u Bačkoj Topoli od Frajburga, a "šlag na tortu" bio je debakl Čukaričkog od Fiorentine od 6:0.
Srbija je sezonu počela na 11. mestu i imala je ozbiljnu prednost u odnosu na druge, a sada je na 16. mestu.
To mesto inače i donosi plasman u Ligu šampiona direktno za šampiona, kao i druge benefite kao što je dodatno mesto u Evropi, zagarantovano mesto za dve ekipe u grupnim fazama.
Ali, ono što je trebalo da bude nagrada, postala je kletva za srpski fudbal. Zvezda je dobila tešku grupu, gde realno može da se nada bodovima samo protiv Jang Bojsa i možda protiv Lajpciga na Marakani.
Sa druge strane, Partizan koji je poslednjih godina uz Zvezdu jedini donosio bodove, sada nije ni uspeo da dođe do grupne faze, pošto je razbijen od Nordsjelanda u plej-ofu za Ligu konferencija ukupnim rezultatom 6:0.
Od TSC-a i Čukaričkog je malo ko očekivao išta, a nije se proslavila ni Vojvodina, koja je ispala na prvoj prepreci od APOEL-a.
Srbija je nakon ovog kola pala ispod 15. mesta. Od starta sezone pretekli su nas Turska, Švajcarska, Češka, Danska i Norveška, čiji su klubvi skuppili znatno veći broj bodova od Srbije, koja je ove sezone na 1.400 bodova.
Ovo 15. mesto je jako bitno, jer donosi dva mesta u kvalifikacijama za Ligu šampiona.
Kako trenutno stvari stoje, ono već postaje misaona imenica, čak Srbija može i dodatno da padne, jer nam je blizu i Grčka, koja ima još četiri ekipe u takmičenju, a mogu da zaprete i Ukrajina, Izrael, pa čak i Poljska.
Evropska sezona je počela 27. jula, pa je faktički za tri meseca srozano sve što se gradilo godinama.
(Telegraf.rs)