Ko je čovek zbog čije statue su Mitar i SMS morali van Irana? Preživeo dva atentata, poginuo od američke bombe
Sulejmani je stalno odbijao pozive da uđe u politiku
Utakmica Lige šampiona Azije između iranskog Sepahana i saudijskog Al Itihada nije odigrana zbog kontroverze oko statue Kasima Sulejmanija, ubijenog iranskog generala.
Statua je postavljena na stadionu Nagš e Jahan u Isfahanu, na mestu izlaska igrača na teren. Gosti iz Saudijske Arabije su odbili da izađu na teren zahtevajući uklanjanje statue, ali domaćin nije pristao na to.
Kao rezultat toga, utakmica grupe C je otkazana.
Fudbalski savez Saudijske Arabije je naredio svojim klubovima da napuste Iran i vrate se u domovinu.
Još uvek nije najjasnije da li će Al Hilal naših Sergeja Milinkovića Savića i Aleksandra Mitrovića od 18 časova odigrati svoj duel na gostovanju Mazandaranu.
Instrukcije su do sada bile jasne, Al Itihad nije izašao na teren, pa se sada čeka da li će i drugi saudijski klub ispoštovati ono što dolazi iz domovine.
Kasim Sulejmani je bio iranski vojskovođa, predvodnik elitne vojne jedinice koja je obavljala najkomplikovanije i najbitnije operacije za zemlju.
Njegov uticaj je bio veći od svakog političara, a popularnost počinje da mu raste sa samom ucenjenom glavom od strane Sjedinjenih Američkih Država.
Sulejmani je preživeo rat Irana 1980-ih godina sa Irakom i preuzeo komandu nad elitnim snagama "Kuds" Revolucionarne garde Irana, zaduženim za vojne akcije Islamske Republike u inostranstvu.
Bio je relativno nepoznat i u Iranu sve do američke invazije na Irak 2003. godine, a Sulejmanijeva popularnost i mističnost su rasli pošto su američki zvaničnici pozvali na njegovo ubistvo.
U američkom napadu iz vazduha 62-godišnji general je poginuo dok se spremao da otputuje sa Međunarodnog aerodroma Bagdada rano 3. januara.
On je ranije nekoliko puta proglašen mrtvim. Jednom je to bila avionska nesreća 2006. godine u kojoj su poginuli drugi vojni zvaničnici na severozapadu Irana, a drugi put bombaški napad u Damasku 2012. godine u kojem su ubijeni Asadovi pomoćnici.
Sulejmani je rođen 11. marta 1957. godine. Malo se zna o njegovom detinjstvu, mada iranski izveštaji govore da je njegov otac bio seljak koji je dobio komad zemlje od šaha Mohamada Reze Pahlavija, ali kasnije je utonuo u dugove.
Kao šef snaga "Kuds" - što je iranski naziv za Jerusalim, Sulejmani je komandovao operacijama Garde u inostranstvu i brzo došao u središte pažnje Amerikanaca posle njihove invazije Iraka 2003. i svrgavanja Sadama Huseina.
Američke snage optužile su "Kuds" za napad u Karbali u kojem je ubijeno pet američkih vojnika, kao i za obuku i snabdevanje proizvođača improvizovanih eksplozivnih naprava, podmetnutih na ili pod puteve.
U jednom govoru 2010. godine, američki general Dejvid Petreus podsetio je na jednu izjavu koju mu je dao, za koju je rekao da objašnjava opseg moći Irana.
"Rekao mi je" - izneo je Petreus - "trebalo bi da znaš da ja, Kasem Solejmani, kontrolišem politiku Irana u odnosu na Irak, Liban, Gazu i Avganistan".
Podaci iz anketa redovno pokazuju da je Sulejmani ocenjen bolje od ostalih javnih ličnosti Irana, kaže Centar za međunarodne studije Univerziteta u Merilendu, u SAD.
Ali, Sulejmani je stalno odbijao pozive da uđe u politiku.
Sulejmani je postao najčuveniji zbog sirijskog građanskog rata i brzog širenja militantne grupe Islamska država. Iran, glavni oslonac predsednika Asada, nekoliko puta je slao Sulejmanija u Siriju da predvodi napade protiv takozvane Islamske države i drugih koji se protive Asadovoj vladavini.
(Telegraf.rs)