Sudijska komisija o penalima za Partizan i TSC: Evo kako su objašnjene sve sporne situacije iz Bačke Topole

Vreme čitanja: oko 4 min.

Stiglo je objašnjenje i u vezi penala za crno-bele

Foto: MN Press

Dejan Filipović, predsednik sudijske komisije obratio se u Staroj Pazovi i objasnio situacije iz meča TSC-a i Partizana koje su podigle veliku prašinu u srpskom fudbalu.

Prvo se pričalo o faulu Stojića nad Nikolićem.

- U 33. minutu, propušten prekršaj i direktan slobodan udarac i žuti karton za Partizan. Ovo nije građenje, trebalo je da bude prekršaj.

Objasnio je Filipović i penal za TSC u 47. minutu.

- Sledeća situacija jeste penal za TSC po završetku, nakon što je sudija dosudio kraj, po pravilima igre, fudbala, jedino se kazneni udarac izvodi posle faula. Ako je isteklo vreme, penal mora da se izvede. Nepisane instrukcije UEFA su takođe da se prvi slobodan udarac u blizini gola, prvi korner takođe, ne svira kraj. Sudija dosudi faul na 20 metara, sudija svira kraj. To je duh fudbala, takav je. Ekipa izbori korner, sudija mora da dopusti. Ovde se dešava, nadoknada je dva minuta, dešava se situacija u nadoknadi, ista situacija kao u derbiju. Svirao je kraj, ali je rekao da sačekaju dok se ne završi, pogledao je snimak, dodelio je penal, penal je očigledan, nije laka odluka, ali od sudije kvaliteta Milana Mitića očekujemo ovo dosudi bez VAR-a, bio je dobro postavljen, pad koncentracije, ništa drugo, VAR se uključio kad treba i očigledan je faul.

Stiglo je objašnjenje i u vezi penala za Partizan.

- Golman startuje prirodno na loptu, igrač stiže delić sekunde ranije, kod svakog klizećeg starta, igrač stigne pre odbrambenog igrača do lopte, ako skloni čistu loptu nije prekršaj, ako skloni igrača jeste. Ovde golman potpuno prirodno, odigrava loptu, ona menja pravac, prekršaj ne postoji, ovde je problem što je izostao poziv iz sobe, kad sam pričao zbog čega, kaže da mu je bilo posle jedne odluke teško, bio je kontakt, dve odluke u 10-15 minuta, to je nauk za nas sve. Ovde da je doneta tačna odluka, bila bi druga "protiv" Partizana, ovo nije bio penal, onda onoga do kraja ne bi bilo. Ne postoji prekršaj, ovaj kontakt je minimalan, golman startuje, kada igrač stigne ranije, ovde saplitanja nema, nismo ga videli, ovo nije penal i trebalo je da sudija pozove da se pogleda snimak i da se spusti lopta, nije ni simuliranje.

Poništen je bio i gol crno-belima.

- Blok nije dozvoljen u fudbalu. Igrač Partizana, on sapliće igrača, ne pričamo samo o ofsajdu, on sapliće igrača TSC-a koji u padu sapliće još jednog igrača, dva igrača su onemogućena da igraju loptom, ovo je nauk, slede bitne utakmice, već 10 godina prepoznaju blokove u fudbalu, ovo nije blok, pokretni blokovi nisu dozvoljeni ni u košarci. To se pre 10 godina uvrežilo odjednom i to prave ljudi u ofsajd položaju, dva igrača TSC-a će da padne, Šćekić ne ide na loptu, obojica su krenuli na loptu, igrač koji je napravio blok nema nameru da igra loptom, predstavlja prepreku.

Što se tiče drugog penala za TSC, obrazloženje je bilo tu.

- Sudija je dosudio prekršaj, pomoćni sudija je konstantovao da je bilo unutra, ovde su stvari jednostavne. VAR sudija ne zove sudiju, nema šta da zove, on samo na osnovu ove slike treba da kaže da li kontakt spolja ili iznutra, linija je sastavni deo prostora koji obeležava fudbal, aut linije, poprečne, sastavni su deo prostora za igru. Ostavljam vama slobodu da zaključite da li je kontakt na liniji, malo unutra ili van kaznenog prostora - zaključio je Filipović.

Evo i zbog čega je dodatno produžena nadoknada vremena.

- Sudjia je poakzao da se igra pet minuta, ali je povreda trajala minut, isključenje Kalulua bar minut, a korner je izveden u 50:45 (poluvremena), a trebalo je da se igra bar još dva minuta. Stevanović se povredio u 91:04. Čitav minut nadoknade u komadu. Drugi žuti karton Kalulu u 94:45, nastaviće se u 95:20. Da minimalno kažemo da je minut i po, minimalna nadoknada, pet minuta ne znači da je pet minuta, to je minimalno, nekad imate 5:30, a vi pokažete pet minuta. Korner je izveden u 95:45, nikako ne možemo govoriti da je vreme isteklo, čak nije bilo ni blizu, možemo da kažemo, nadoknada u nadoknadi, ne treba biti striktan, teško je sudiji jer je korner, nije isteklo, ostalo je da se igra još minut i da se svira kraj. Nije u skladu sa pravilima igre i sa onim što ste imali pravo da vidite. Ostavljam vam da zaključite da li je sudija bio tendenciozan, da il je namerno grešio, ja mogu da kažem da mi kao komisija smo očekivali više od sudije utakmice, nije imao svoj dan, ali ako taj sudija bude pre pola godine iznese najveći teret, da li treba da se tako lako lišavamo tih momaka, moramo razumeti, preteška utakmica, šest, sedam teških situacija, on je dobro ušao u utakmicu, nije bio uspavan, svako ko se bavi u fudbalu ima pravo na loš dan - naveo je Filipović.

(Telegraf.rs)